Go Back   Okul Öncesi NET / Okul Öncesi Forum Sitesi > ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ > ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ > Bilgilendirici Yazılar ve Makaleler
Like Tree2Beğeni
  • 2 Post By Burcu Hoca

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22 Ocak 2012   #1
Burcu Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi: 13 Ekim 2011
  Üye Numarası: 15
  Arkadaşlar: (20)
  Şehir: izmirr
  Mesajlar: 994
  Konular: 846
   Tecrübe Puanı: 10
   Rep Puanı : 20
   Rep Derecesi : Burcu Hoca is on a distinguished road
   Aldığınız Beğeniler: 1537
   Yaptığınız Beğeniler: 387

Standart Okul Öncesi Dönem Çocuğu Ve Matematik

Okul öncesi dönem çocuğu ve matematik


OKUL ÖNCESİ DÖNEM ÇOCUGU VE MATEMATİK


Matematik,adını duymamış olsalar bile, herkesin yaşamlarına sızmıştır.Yaşamın herhangi bir kesitini alın, matematiğe mutlaka rastlarsınız.Ben matematikten anlamam diyenler, aslında her gün matematikle iç içe yaşamaktadırlar.

Her ülkede her düzeydeki eğitim kurumunda matematik öğretiminin gerekliliği hemen hemen tartışılmaz bir kanı olarak gelişmiştir. Hatta denilebilir ki, bir ulusun eğitim programında matematiğe ayrılan yer, o ulusun kendi dilini öğretmek için ayrılan yere eşdeğerdir.(MEB, 1998b) incelendiğinde 4,5,6,7,8. sınıflarda 4’er saat olmak üzere sınıf düzeyinde %13,33; okul düzeyinde ise %13,33 oranında ağırlığa sahiptir. Bu yönüyle okul düzeyinde “Türkçe”den sonra ikinci sırada ağırlığı olan bir ders konumundadır.) Çünkü matematik insanlığın ortak düşünme aracıdır,ortak dildir. İnsanlar çevrelerini tanıdıkları andan itibaren matematiğe gereksinim duymuşlardır. Kişiyi etkileyen olaylardan başlayıp, evrenin yapısına kadar giden düşüncenin hepsinde matematik vardır.

Hiç kuşkusuz öğrenim hayatımızın bazı aşamalarında, matematik hepimizin çekindiği bir ders olmuştur. Okul öncesi dönem matematik eğitiminde en önemli aşamalardan biri, hatta en önemlisidir çünkü,

 Okul öncesi dönemde matematik korkusu/kaygısı gelişmemiştir.
 Matematiğin oyuncu,eğlenceli güzel yüzünü tanımak için daha uygun bir ortam olamaz.

Okul öncesi dönemdeki çocuklar meraklı, araştırıcı, hayal güçleri kuvvetli ve sorgulayıcıdırlar. Çocukların bu yöndeki gelişimlerini desteklemek amacıyla, onların araştırabilecekleri, meraklarını giderebilecekleri, neden sonuç ilişkisini görebilecekleri, çeşitli fikirler öne sürerek tahminlerde bulunabilecekleri fırsatlar vermeli ve bu yönde eğitim ortamları hazırlanmalıdır. Bu da çocukların merak ve araştırma duygularını geliştirici ve zihinsel yeteneklerini uyarıcı etkinliklerden biri olan “matematik etkinlikleri” ile mümkündür. İleriki yıllarda çocukların matematik alanlarında daha başarılı olabilmeleri için, onlara yardımcı olabilecek tecrübelerle erken yaşlarda karşılaşmaları gerekmektedir. Özellikle ilkokul yılarında çocuklarda matematik korkusunun gelişmemesi, matematiği sevmesi, matematik öğreniminden heyecan duymaları ve matematiğe karşı pozitif tutum geliştirmeleri, okul öncesi yıllardaki matematik yaşantıları ile doğrudan orantılıdır. Çünkü okul öncesi yıllar birçok matematik kavramının temellerinin kazanıldığı sihirli yıllardır. Bu dönemde çocuklar günlük yaşantılarında matematik ile ilgili pek çok temel kavrama başvururlar ve bu kavramları öğrenmeye başlarlar. Çocuklar tarafından başarısızlık endişesi duymadan öğrenilen bu temel kavramlar, ilkokul yıllarında kazanılan daha karmaşık kavramlarında temelini oluşturur.

Okul Öncesi Dönemde Matematik Etkinliklerinin Önemi ve Cocuk Gelişimi Açısından Yararları

Okul öncesi dönemde çocuk; miktar (az-çok), ezbere ritmik sayılar, toplama-çıkarma, kümeler,kesirler geometrik şekiller, uzunluk, ağırlık, zaman ile ilgili olarak matematiğin pek çok kavramını öğrenmeye başlar.

Matematik öğrenmeyi etkileyen faktörler:
 Çocuğun büyümesi, olgunlaşması, hastalıkları, beslenmesi vs.
 Zekası
 İlgi ve yetenekleri
 Sosyal ve duygusal gelişimi
 Anne ve babanın eğitim durumu
 Ailenin ekonomik düzeyi
 Ailede bireyler arası ilişkiler
 Okulun vermiş olduğu eğitimin niteliği
 Toplumsal koşullar olarak sıralandırılabilir.

Okulda oluşturulan fiziksel ortam ve öğrenme ortamı çocuğun matematiksel kavramları kazanmasına yardımcı olurken; aynı zamanda farklı tarzlarda düşünme ortamı yaratarak, düşünsel gelişimi de etkiler.

Okul Öncesi Eğitim Programlarında Matematik Etkinliklerinin Amaçları

1. Genel Amaçlar

 Matematiğe karşı olumlu tutum geliştirmek. Matematikle ilgili kavramları öğrenmeye ilgili ve istekli olmalarını sağlamak.
 Matematiğin yaşam içerisindeki gerekliliğini ve önemini kavratmak.
 Gelişimsel düzeyi ve aynı zamanda bireysel farklılıkları dikkate alan uygun eğitim öğretim ortamları oluşturmak.
 Çocuğun gelişimsel düzeyine uygun, akıl yürütme ve problem çözme becerilerini geliştirmek.
 Çocuğun gelişimsel düzeyine uygun olarak, günlük yaşantı içerisindeki karşılaştığı matematiksel kavramları anlama ve öğrendiklerini kullanma yeteneği geliştirmek.
 Çocuğu bir sonraki eğitim basamağı olan ilköğretime hazırlamak.


2. Özel Amaçlar

Öğretmen çocuğun gelişimsel düzeyini dikkate alarak aşağıdaki becerileri geliştirebilir.

 Varlıların matematiksel özelliklerini tanıyabilme becerilerini geliştirmek.
 Varlıların matematiksel özelliklerini isimlendirebilme becerilerini geliştirmek.
 Varlıların temel özelliklerine göre sınıflandırabilmelerini sağlamak.
 Basit problemleri çözme yeteneği geliştirmek.
 Basit problemleri anlayabilme yeteneğini geliştirmek.
 Ritmik sayma becerisini geliştirmek.
 Sayıları okuyabilme ve söylendiğinde yazabilme becerisi kazandırmak.
 Kümeyi ve kümeler arası ilişkileri kavratabilmek.
 Ölçmeyle ilgili kavramları kazandırmak.
 Temel geometrik şekilleri (kare,daire,dikdörtgen,üçgen gibi) kavratabilmek.
 Tam, yarım ve çeyrek gibi kesir kavramlarını kazandırmak.
 Belli özelliklere göre oluşturulan basit şekilli grafikleri yorumlama becerisi geliştirmek.Matematik Etkinlikleri İle İlgili Kavramların Kazandırılmasında Temel İlkeler

A) Keşfederek Öğretim
Çocuğa bir “kare” şekli göstererek. Buna “kare” diyoruz. Karenin dört eşit kenarı dört köşesi vardır diyebileceğimiz gibi buna “buna kare” diyoruz. Siz bana, bu şekli diğerlerinden( diğer geometrik şekiller gösterilir) ayıran özellikleri söyleyebilir misiniz? De diyebiliriz. İkinci yol onları kareyle ilgili keşifler yapmaya zorlayacaktır.
B) Aktif Öğrenme İlkesi:
Öğretmenin sınıfta kurabiye hamurunu hazırlarken kendisinin malzemeleri ölçerek, sayarak yapması yerine; çocukları etkinliğe katarak, onlara ölçtürmesi , malzemeleri saydırması, öğrenme açısından daha etkilidir.


C) Hareket Yoluyla Öğrenme İlkesi

Çocuk şarkıyı parmaklarını, ellerini, kollarını, ayaklarını, hatta tüm bedenini kullanarak söylüyorsa; hem şarkıda geçen kavramları daha kolay öğrenecek, hem de büyük bir keyif alacaktır.

D) Sosyal Etkileşim İlkesi

Çocuklara etkinlikleri sırasında birbirlerinden bir şeyler alıp-vermelerini ya da birbirleri ile konuşmalarını , konuşarak anlaşmalarını sağlayacak ortam sağlanmalı.

E) İşbirliği Yoluyla Öğrenme İlkesi
Çocuklar “sokağımız” konulu bir sanat etkinliğini grup etkinliği olarak yaptıklarında, grup içindeki kendi sorumluluklarını yerine getirmeye çalışırlar. Birbirlerinin yanlışlarını görebilirler, düzeltebilirler. Birbirlerine öğretirken öğrendiklerini pekiştirirler ya da arkadaşlarından yeni bilgiler öğrenebilirler.

F) Yaşama Yatkınlık İlkesi:
Günün her saatinde ( yemek yerken, el yıkarken, bahçede oynarken, bir gezi sırasında vs.) matematik ile ilgili tecrübelerin zenginleştirilebileceğini unutmamalıyız. Öğrendiklerini ev ortamına da transfer edebilmeleri için aileyle iş birliğine gidilmelidir.

G) Çocuğa Uygunluk ve Bireyselleştirme İlkesi:
Sınıfımızdaki çocukların düzeylerini dikkate alarak, aynı kavram etkinliği saatinde “toplama” yaptırmak için; bazı çocuklara sadece 5 sayısı içerisinde bisküvileri saydırarak toplama yaptırırken, daha ileri düzeyde olan çocuklaraysa alıştırma kitaplarındaki, ilk 10 sayısı içerisindeki, resimli alıştırmalardan toplama yaptırılabilir.

Kavram Öğretiminde Dikkate Alınması Gereken İlkeler:

 Öncelikle nesnelere çalışınız. Çocuk doğumdan itibaren nesnelerle sürekli bir aradadır. Aktif olarak çocuk, nesnelerle birlikte deneyimler yaşadığında, kavramları öğrenmesi daha kolay olacaktır.
Karpuzun bir portakaldan, su dolu surahininse bos bir surahiden daha agir oldugunu, cocuk bizzat kendisi tasirsa daha kolay ogrenir.

 İki boyutlu materyallerle (resimlerle, flas kartlarla calisiniz) Bir cocuk; hangi cocugun daha uzun boylu oldugunu ya da hangi tabakta daha cok elma oldugunu, resimlere bakarakta anlayabilir.
 Sembollerle calisiniz. Cunku nesneler ve iki boyutlu materyaller bize tum kavramlari ogretmemizde yardimci olmazlar.
Cocuga asagidaki resmi gostererek, burada kac tane yildiz oldugunu gostermeni istiyorum, dedigimizde, uc tane yildizi uc sayisi (3) ile ifade edebilecegi

Resim Yari Sembol Sembol

= \ \ \ = 3

Gibi üç çentik ya da noktayla da ifade edebilecektir.

Resim Yari Sembol Sembol

= . . . = 3


Bir kavram öğretirken o kavramı tanıma, isimlendirme, eşleştirme, karşılaştırma, sınıflandırma, sıralama ve tanıma çalışmaları yapmak çok önemlidir.

Matematik etkinlikleri ile ilgili kavramlarin kazandirilmasinda kullanilan yontem ve teknikler;

 Hikayeler, masallar,
 Şarkı,şiir,tekerleme,bilmece ve parmak oyunlari,
 Eğitici drama,
 Analojiler (Benzesimlerle ogretme),
 Deney,
 Bilgisayar destekli egitim,
 Yaratıcı düşünme ve sanat etkinlikleri,
 Oyunlar,
 Gezi gözlem,
 Okuma yazmaya hazirlik calismalari,

Olarak siralanabilir.

Sınıflarda uygulanabilecek örnek bir etkinlik;

KONU: EŞLEŞTİRME
HEDEF: VERİLEN NESNE, OLAY YA DA VARLIKLARI ÇEŞİTLİ ÖZELLİKLERİNE GERE EŞLEŞTİREBİLME
HEDEF DAVRANIŞ: VERİLEN NESNELERİ KULLANIM AMAÇLARINA GÖRE EŞLEŞTİRME
YAŞ: 4-6
MATERYAL: Mukavvadan Kesilmiş Bir Dikdörtgen ve Keçeli Kalemler, Yapıştırıcı
UYGULAMA: Mukavvadan büyükçe bir dikdörtgen kesilir. Bu dikdörtgenin sol tarafına sırasıyla bir çay bardağı, bir vazo ve akvaryum çizilir. Sağ köşesine ise sırasıyla bir demet çiçek, bir çay kaşığı ve üç tane balık çizilir. Daha sonra keçeli kalemler ile çizilen şekiller boyanır. Böylece ortaya bir küme çıkmış olur. Bu kümedeki nesneler birbirinden farklı fakat birbiriyle ilişkilidir. Bu küme bütün çocukların rahatça görebilecekleri bir yere asılır. Daha sonra çocuklardan birbiriyle ilişkili olan nesneleri söylemeleri istenir. Çocuklar böyle bir kümede nesnelerin kullanım amaçlarını göz önüne alarak eşleştirme yapacaklardır. Çocuklar vazo ile çiçeklerin çay bardağı ile çay kaşığının ve akvaryum ile balıkların birbiriyle ilişkili olduğunu söyledikten sonra çocuklardan birine bir kalem verilir ve çocuktan ilişkili nesneleri birleştirmesi istenir.


Çocuklarımızın meraklı, araştıran, matematikle birlikte başka alanlara karşı da karşı olumlu davranışlar geliştirebilen, yaratıcı ve üretken bireyler olarak yetişmesi dileğiyle.


Kaynaklar

Aktas, Yaşare.Okul Öncesi Dönemde Matematik Egitimi. Nobel Tip Kitapevi,İstanbul

Ilkumut Açıköğretim Yayınları . Okul Oncesi Ogretmenligi.Okul oncesinde Fen ve Matematik Ogretimi. Ilkumut Yayinlari, Ankara
Oktay,Ayla . Okul Öncesinde İlköğretime Hazırlık ve İlköğretimin Temel Özellikleri. Slayt gösterisi. Marmara Üniversitesi,İstanbul
Çoban, Ahmet. Matematik Dersinin Ilkogretim Programlari ve Liselere Giris Snavlari Acisindan Degerlendirilmesi. Araştırma. Cumhuriyet Üniversitesi,Eğitim Fakültesi, Sivas
 

Emel Hoca vea_dqn Bunu Beğendiniz.
 
Alıntı ile Cevapla
Sponsor Linkler
Cevapla

Etiketler
donem cocugu, okul oncesi, ve matematik


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Google+
Bize Yazin - Okul Öncesi NET - Okul Öncesi Forum Sitesi – Anasınıfı, Anaokulu, Etkinlik Örnekleri, 2013 2014, Günlük Planlar, Aylık Planlar - Arşiv - Yukarı git
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559