Neler yeni

Anasınıflarında öğrenci sayısı 20'yi geçemez !

Musa BAL

Yeni Üye
Anaokulu ve Anasınıflarında Sınıf Mevcudu İle İlgili Hususlar.

Temel Çalışma Kuralları

Madde 8-

(Değişik: 27/10/2007-26683 s.R.G) “Bir gruptaki çocuk sayısının 10 dan az, 20 den fazla olmaması esastır. Çocuk sayısı fazla olduğu takdirde ikinci grup oluşturulur. Ancak, her bir grubun azamî çocuk sayısı dolmadan yeni grup oluşturulamaz. Tek ana sınıflarında ve uygulama sınıflarında ise sınıf kapasitesi dikkate alınarak çocuk sayısı 25 e kadar çıkarılabilir.”

YORUM:
Yönetmelikte yıllardır yukarıdaki hüküm bulunmaktadır. Ancak Türkiye genelince bir çok öğretmen arkadaşımızdan duyduğumuz sınıf mevcutlarının aşırı yüksek olduğu yönündedir. Ancak bilinen bir gerçek var ki yüksek sınıf mevcudu ile anasınıflarında verimli ve etkili bir eğitim yapmak çok güçtür. Bu yüzden anasınıfı sınıf mevcutlarını 20'nin üzerine çıkartmamak gerekir.

Sınıf mevcudu hangi hallerde 25'in üzerine çıkabilir?
Eğer okulunuzda tek anasınıfı varsa ya da uygulama sınıfı iseniz sınıf fiziki yapısı müsaitse ancak o zaman sınıf mevcudunuz maksimum 25 olabilir.

Sınıf mevcudunuz yönetmeliğe aykırı şekilde yüksek ise;
Öğrenci sayınız yukarıdaki belirtilen rakamlardan daha yüksek ise, yönetmeliğin yukarıdaki maddesini idarecilerinize hatırlatmanız gerekir. Eğer hatırlatmanıza rağmen herhangi bir düzeltme yoluna gidilmiyorsa okul müdürlüğüne bir dilekçe yazmanız gerekir.

Dilekçe şu şekilde olabilir;

...... Müdürlüğüne

Okul öncesi eğitim kurumları yönetmeliği "Temel Çalışma Kuralları" 8. maddesi 2. paragrafında “Bir gruptaki çocuk sayısının 10 dan az, 20 den fazla olmaması esastır. Çocuk sayısı fazla olduğu takdirde ikinci grup oluşturulur. Ancak, her bir grubun azamî çocuk sayısı dolmadan yeni grup oluşturulamaz. Tek ana sınıflarında ve uygulama sınıflarında ise sınıf kapasitesi dikkate alınarak çocuk sayısı 25 e kadar çıkarılabilir.” hükmü bulunmaktadır. Ancak sınıf mevcudum belirtilenin üzerindedir.

İlgili maddenin tarafıma uygulanmasını arz ederim.

Ad soyad:
Tarih:
İmza:

Saygılar Önce Okul Öncesi

Okul Öncesi Sınıf Mevcudu
Okul Öncesi Öğrenci Sayısı
Öğrenci Sayıları
Sınıf sayısı 20'nin üzerinde
Sınıf mevcudu ile ilgili resmi yazı

çok teşekkür ederim bu güzel bilgilendirmeniz için .ancak türkiyede ki anasınıflarında mevcudun çoğu 25 in üzerinde ve bu durumda müdürler yapcak birşey yok diyorlar ve hatta ücretli olarak çalışıyorsanız "sen çok karışma sınıfındaki çocuklarla ilgilen hoca hanım" diyorlar bizzat kendi tecrübemdir.

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
çok teşekkür ederim bu güzel bilgilendirmeniz için .ancak türkiyede ki anasınıflarında mevcudun çoğu 25 in üzerinde ve bu durumda müdürler yapcak birşey yok diyorlar ve hatta ücretli olarak çalışıyorsanız "sen çok karışma sınıfındaki çocuklarla ilgilen hoca hanım" diyorlar bizzat kendi tecrübemdir.
Çok haklısınız. Musa öğretmenimizin dediği gibi sözlü uyarı işe yaramıyorsa mutlaka yazılı uyarıya gidilmelidir. verdiğiniz bu dilekçenin 'gelen evrak'defterine işlenmesine de özen gösterin. İlgili dilekçenin tarih ve sayısını da unutmayacağınız bir yere yazın. Bu sizin kilidinizin ANAHTARIDIR.

hulyaz

Yeni Üye
fakat bu en fazla 25 olarak algılanıyor. şimdi 48 -60 ay arası çocukları alıyoruz . yönetmelikte durumla ilgili bir değişiklik de yok bildiğim kadarıyla. yaş küçüldükçe sayının azalması gerekiyor. 60 72 ay arası çocuklar alınırken çocuk mevcudu 25 den azsa yönetmeliğin bir önceki yaş grubundan çocuk alınabilir ibaresine istinaden 48 60 ay arası çocuklarda alınıyordu. şimdi aynı maddeyi örnek gösterip 36 - 48 ay arası çocuklar 20 olan mevcudun üzerine alınıyor yönetmelik de acil değişiklik olmalı bu konu ile ilgili bilgisi olan var mı

semra66

Yeni Üye
fakat bu en fazla 25 olarak algılanıyor. şimdi 48 -60 ay arası çocukları alıyoruz . yönetmelikte durumla ilgili bir değişiklik de yok bildiğim kadarıyla. yaş küçüldükçe sayının azalması gerekiyor. 60 72 ay arası çocuklar alınırken çocuk mevcudu 25 den azsa yönetmeliğin bir önceki yaş grubundan çocuk alınabilir ibaresine istinaden 48 60 ay arası çocuklarda alınıyordu. şimdi aynı maddeyi örnek gösterip 36 - 48 ay arası çocuklar 20 olan mevcudun üzerine alınıyor yönetmelik de acil değişiklik olmalı bu konu ile ilgili bilgisi olan var mı
size katılıyorum sınıf mevcudum 25, bugün sınıfta 22 öğrenci vardı. ilgiyi toplamak için çok uğraştım sürekli hareket halindeler ilerki günlerde nasıl hikaye anlatılır, nasıl sanat etkinliği yapılır bilemiyorum. Kesinlikle mevcutlar azaltılmalı:confused:

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos