Neler yeni

Bayram Sabahı Piyesi

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
Bu piyes için kullanılacak kostümler:

Kuş başlığı ve kanadı 8poşetten tasarlanır)

Horoz başlığı

Süsler rolü alan çocuk için çeşitli süsleme malzemeleri

Giysiler rolü alan çocuğun kollarına çocuğun 23 Nisan için giyeceği bir giysi verilir.

Kelebek kanadı ve anten biçiminde taç

Bir köşeye yatak hazırlanır. Burası çocuğun odasıdır. oyun burada geçer.

Çocuk gözlerini ovuşturarak:

ÇOCUK:
—Uykum kaçtı nedense, daha sabah olmadan. Günün parlak ışığı odamıza dolmadan… Ama neden gözlerim biber gibi yanıyor? Uzanayım şuraya. Uyanırım horozlar, ötünce KUKURİİİKU.
GİYSİLER: —Ne bu uyku, tembellik? Küçük kız kalksana. Yeni giysiler geldi. Uyanıp ta baksana… Uyan. Yıka yüzünü. Giy şunları çık yola. Hep çocuklar toplandı. Bin bir neşe saçarak, al bayrağı açarak gidecekler törene.

SÜSLER: —Kalk da as bunları sen. Dilediğin yerlere… Dönsün evin cennete.

(KUŞ, KELEBEK, HOROZ SAHNEYE GELİR.)

KUŞ:—Sabah oldu cik cik cik… Bak tabiat uyandı. Çocukların bayramı bizim de bayramımız.

KELEBEK:—Benim ADIM KELEBEK. Kanatlarım benek benek, Uyumadım dün gece, 23 Nisan diye.

KUŞ:-Kalk! Uçalım göklere, sana kanat takayım. Türk çocuğu uçarken, ben sevinçle bakayım.

KELEBEK: -Bir çiçek bahçesine götüreyim seni ben. Çiçeklerin hepsi de başına taç olsun.

HOROZ:
-Kukuriiikuuu, gün doğdu. Bu kadar yeter uyku. Başka güne benzemez. 23 Nisan’dır bu. Bu bayramı kim sevmez. Kalk, giyin, kukuriiiikuuuu.

(Çocuk kalkar, gözlerini ovuşturur,çevresine bakınır.)

ÇOCUK: - Kimsiniz? Odamda ne işiniz? (Düşünür. ) Hatırladım sizleri, ben rüyamda görmüştüm. Verdiğiniz çiçeklerden başıma taç örmüştüm. Kanatları takarak, mavi gökte dolaştım. Bin teşekkür sizlere dileğime ulaştım.

(Çocuğu ortalarına alıp, halka olurlar. Giysileri, süsleri eline verirler.)

“GÜN SENİN. BAYRAM SENİN. YURT SENİN. DÜNYA SENİN.
HER GÜNÜN BAYRAM OLSUN. ÖMRÜN OLDUKÇA SEVİN.” şarkısını söyler, selam verirler.

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos