Neler yeni

Bebeğe İsim ( Ben Kimim ve Cinsiyetim )

BEBEĞE İSİM

-Anne

-Kız ( Hande )

Hande’nin bir kardeşi olmuştu ve annesiyle babası bebeğin ismini Hande’ nin koymasını istediler. Zaten o da bunu istiyordu. Çünkü çok güzel bir isim bulmuştu kardeşine

“Kardeşimin adı Ayça olsun” dedi annesine. En yakın arkadaşının adıydı bu.

Ama Hande bunu söyle söylemez annesi gülmeye başladı. “Galiba beğenmedi”
Diye düşündü Hande.

- “ O zaman Pınar olsun ismi “ dedi .” Annesi gülerek:
- “ Olmaz kızım “ dedi. “ Çünkü bunlar kız ismi. Kardeşinse erkek. Ona erkek ismi bulmalıyız. Hande meraklanmıştı.

-“ Neden isimleri erkek, kız diye ayırmışlar anne? Ne fark eder ki?”
- “Bak.” Dedi annesi. “ İnsanlar iki türde yaratılmıştır. Kızlar ve erkekler…Sen bir kızsın. Kardeşin de erkek: Bu yüzden hem isimleriniz hem de oyunlarınız farklı olur. Mesela sen elbise giyiyorsun ama bir erkek bunu giyemez. Çünkü erkekler pantolon giyerler. Senin uzun saçların var ve toka takıyorsun. Oysa kardeşinin saçlarını senin saçların gibi uzatmayacağız.
Sen bebeklerle evcilik oynarken, kardeşin arabalarla ve topla oynamayı seçecektir. Şimdi anladın mı?”

Hande anlamıştı. O büyüyünce annesine benzeyecekti. Onun gibi süslenecek, saçlarını değişik şekillere sokacaktı. Birden “ İyi ki erkek olmamışım, yoksa ne bebeklerim olurdu; ne de böyle süslü elbiseler giyebilirdim” diye düşündü ve gülerek kardeşine bir erkek ismi bulmaya gitti.

Serpil ATAMAZ

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos