Neler yeni

Çocuğum Ne Zaman Bezden Kurtulacak?

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
Çocuğum Ne Zaman Bezden Kurtulacak?

Bir çocuğun devlet anaokuluna başlayabilmesi için tuvalet eğitimini almış olması şartı aranır. Bazı özel anaokullarının müdürleri, bu eğitimi okullarında kısa süre içinde verebileceklerini söylerler. Velilerimizden ‘’ Çocuğum Ne Zaman Bezden Kurtulacak?’’ sorusunu sık sık duyarız. Tuvalet eğitimi almadan okula gelmiş çocuğun velisi ile görüşüldüğünde ise; asıl hazır olmayanın çocuk değil, anne olduğunu görmekteyiz.

Hazır Bezler Kolaylık Ancak, Çocukların Zamanında Bezden Kurtulmasını mı Engelliyor?

Mesane ve anüs kasları kontrolü sağlayan çocuk, ihtiyaç gidermek için gizli köşeleri seçtiğinde, size çişini ya da kakasını yaptığını söylemeye başladığında çocuğunuz bezden kurtulmak için hazırdır. Bu olgunlaşma süreci 12-18 ay arasında olduğu hâlde, anne çocuğuna vereceği tuvalet eğitimi için kendisini hazır hissetmeyebilir. Öyle ya, bez çıktığında sık sık onu tuvalete götürecek, ‘’çişin var mı?’’ sorusunu soracak, belki yeni tuvalete gittiği hâlde mesanesini tam boşaltamadığı için kiloduna kaçıracak, halı kirlenecektir. Anne:‘’Yaz gelsin, o zaman tuvalet eğitimine başlayacağım. Tatile gidelim, orada daha rahat olur’’ gibi bahaneler bulur. Oysa sizin hazır olamamanız neden ile çıkamayan bez, onda ‘’tuvalete gitme’’ korkusunun oluşmasına neden olabilir. Bazen şöyle sözler de duyarız:
“Çocuğum tuvalete bile girmek istemiyor. Beni de tuvalette gördü. Ona örnek oldum. Ne yaptım, ne denediysem sonuç vermiyor. Şaşırdım, lütfen bana yardım edin!’’

Kararlı Olmak Çok Önemlidir.

Siz, çocuğunuzun tuvalet eğitimine başlaması için kendinizi yeterince hazır hissetmeden asla eğitime başlamayın. Çocuğunuz hazır, siz değilseniz, ‘’tak-çıkart’’ yapmanız son derece sakıncalıdır. Her seferinde sil baştan yapacağınız için çocuk ne yapacağını şaşırır.

Tuvalet Eğitimi Günü Aile İçin Yeni Bir Başlangıçtır.

Günümüzde hazır bezlerin çocukta kuruluk hissi verdiğini biliyoruz. Oysa bezden çıkıp altına
kaçırdığında kuru olmadığını da hissetmelidir. Bunun için tuvalet eğitimi amaçlı piyasada ‘’ çiş kilotları’’ satılmaktadır.

Çocuğunuzla birlikte alışverişe çıkmadan önce ona: ‘’Bebekleri anneleri doyurur, anneleri bez bağlarlar. Onlar çişlerinin geldiğini söyleyemez, konuşamazlar. Çişlerinin geldiğini bilmezler. Artık sen bezsiz dolaşabilecek kadar büyüdün. Yürüyebiliyor, su isteyebiliyor, suyunu kendin içebiliyorsun. Sana bugün çarşıdan çiş kilodu ve lazımlık / klozet kapağı almaya gideceğiz. Eve gelince bu kilodu sana giydireceğim. Çişin ya da kakan geldiğinde birlikte tuvalete gideceğiz. Sana ne yapman gerektiğini göstereceğim.’’ denmeli, çocuk böylece hazırlanmalıdır. Tanımadığı, hiç görmediği bir nesnenin adı ona ürkütebilir. Reddedebilir. ‘’Sen hangisini beğenirsen, onu alalım’’ biçiminde söylemeniz ona ‘’seçme hakkı özgürlüğünü tattıracaktır.
Bu aşamadan sonra, gece aynı kararlılıkla devam etmeniz gerekmektedir. Yatağa yattıktan sonraki ilk iki saat içinde tuvaleti gelebilir. Uyandırıp tuvalete götürülmelidir. Uyandırmadan götürdüğünüzde uyku hâli ile uyanık hâli birbirine karıştıracağından gece yatağına kaçırabilir.
Sabah uyandığında kuru kalktığını görmek ona büyük bir başarının tadına varma duygusunu yaşatır.
Ne dersiniz, çocuğunuzun tuvalet eğitimine başlamak için bugün kendinizi hazır hissediyor musunuz? Haydi çarşıya…

Emel ÖZDEMİR
26.10.2011

eguney2

Yeni Üye
merhaba ben okulöncesi öğretmeniyim ve bu seneki öğrencilerim arasında büyük tuvaletini yapmakta sorun yaşayan bir öğrencim var. Velisi durumunu anlattı büyük tuvaleti geldiğinde yapmak istemiyormuş.Yapmak zorundamıyım , yapmasam olmazmı gibi sorular soryormuş.Evin içinde dolanmaya başlıyormuş.3 gün tutuyomuş tuvaletini annesi doktora götürmüş fakt bi sonuç alamamış.Yardımcı olabilirmisiniz acaba bu probleme acil çözüm bulmamız lazım teşekkür ediyorum.

Tuvaleti eğitimi kritik dönemlerden biridir. Anne için de çocuk için de zor bir süreçtir. Benim oğlum henüz 14 aylık ama ben şimdiden düşünmeye başladım :026: Umarım bu süreçte ona doğru şekilde davranabilir ve doğru alışkanlıklar kazandırabilirim.
Yazı için teşekkürler Emel Öğretmenim, elinize sağlık...

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
merhaba ben okulöncesi öğretmeniyim ve bu seneki öğrencilerim arasında büyük tuvaletini yapmakta sorun yaşayan bir öğrencim var. Velisi durumunu anlattı büyük tuvaleti geldiğinde yapmak istemiyormuş.Yapmak zorundamıyım , yapmasam olmazmı gibi sorular soryormuş.Evin içinde dolanmaya başlıyormuş.3 gün tutuyomuş tuvaletini annesi doktora götürmüş fakt bi sonuç alamamış.Yardımcı olabilirmisiniz acaba bu probleme acil çözüm bulmamız lazım teşekkür ediyorum.
eguney2; mesajınızı yeni okuyorum. Gözümden kaçmış olmalı.

Öğretmenim, veliler ne yazık ki 'pis, sakın elini sürme', gibi yaklaşımlar nedeni ile bazen çocukların kaka yapmasını engelleyici sözcükleri farkında olmadan kullanabiliyorlar. Siz önce nedeni bulmaya çalışmalısınız. nedeni bulmak, problemi yarı çözmek demektir.

Daha sonra her kakasını yaptığında aferinle, alkışla ödüllendirme yerinde olacaktır. Pepee nin çişimiz tuvalete, kakamız tuvalete şarkısını kullanabilirsiniz. Ayrıca kabızlığı önleyici gıdalar tüketmesine, et, patates gibi gıdalar yerine bol lifli yiyecekler ve kepekli ekmek, kayısı gibi yiyecekler tüketmesini sağlamalılar.

Belki veli kakanı evde yap, okulda yapılmaz gibi titiz davranuşlar sergiliyor da olabilir.

Lütfen cevap yazdığınızda konunun linkini bana özelden mesaj atmanızı rica ediyorum. Böylece size zamanında cevap yazabilirim.

Gecikme için tekrar özür dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos