Neler yeni

Heyecan Bozukluğu Nedir?

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
HEYECAN BOZUKLUĞU NEDİR?

Heyecan bozukluğu,diğer insanlarla anlamlı ilişkiler kurmanın veya kurulmuş ilişkileri devam ettirmenin, olumlu ve doğru bir bellek oluşturma duygusunun gelişmesinin aniden durması veya yavaşlaması olarak tanımlanabilir. Heyecan bozukluğu olan çocukların psikolojik yardım almasına ve özel eğitim hizmetlerine ihtiyaçları vardır.

HEYECAN BOZUKLUĞU ÖZELLİKLERİ

• Heyecan bozukluğu olan çocuk, insan ilişkilerinde zorluk çeker.
• Konu ve eşyaları ifade etmede, kendine güvenmede, yardım istemede, yardım almada, yardım etmek istemede, gelen yardım teklifinin kabulünde zorluk çeker.
• Başkalarına karşı tehlikeli boyutta saldırgan olabilir.
• Kendine zarar verebilir.
• Aşırı derecede çekingen olabilir.
• İletişim kurmakta, bulunduğu ortama adapte olmakta zorluk yaşar.
• Aşırı hareketli (Hyperactive) olabilir.
• Çok üzgün, sıkıntılı, mutsuz, yıkılmış bir kişilik gösterebileceği gibi, otistik ya da fobili olabilir.

NE YAPILMALI?

• Çevremizde bu çocuklar varsa, vakit kaybetmeden heyecan bozukluğu alanında çalışan Psikolog, psikiyatr gibi uzmanlara başvurulmalıdır.
• Çocuk problemli ise onu idare etmekte güçlük çekiyorsanız, arkadaşları ile geçinemiyor, yeni beceriler öğrenmede zorlanıyorsa ve asıl önemlisi onunla artık bütün çabalarınıza rağmen başa çıkamıyorsanız, Rehberlik ve Araştırma Merkezine başvurarak gerekli formları doldurup okul müdürünüze onaylattıktan sonra randevu alınız. Çocuk ve ailesi ile birlikte Rehberlik Araştırma Merkezine gidiniz. Önce siz görüşme yaparak çocuk ve aile tutumları hakkındaki gözlemlerinizi uzman kişiye bildirdikten sonra, aile ve çocuğun psikolog ile görüşme yapmasını sağlayınız.
Unutmayınız ki, belki de bu çocuğun durumu sizin sandığınız kadar ciddi olmayabilir.

Emel Özdemir
Okul Öncesi Öğretmeni.

Yararlanılan kaynak: Heyecan Bozukluğu Olan Çocuklar
Karatepe Yayınları
Hasan Karatepe

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos