Neler yeni

Şubat Ataması Okul Öncesi Eğitimin Zorunlu Olması

Arkadaşlar şimdilik bunu gönderiyoruz AKİM E ardından Üniversitelerin tamamı açıldığında işe koyulacağız Bizler birgün ve saat belirleyip tüm atanamayan öğretmenler olarak belirlenen gün ve saatte SADECE BAŞBAKANLIK MEB VE MALİYE YE faks ve iade taahüt ile dilekçemizi göndereceğiz ve bunu sadece 1 kez değil her hafta aynı gün yapacağız ta ki atama kılavuzu çıktığı güne kadar DAHA ÖNCE DENENMİŞ VE BAŞARI ELDE EDİLMİŞ OLAN BİR YÖNTEM Herkes twit vs ile uğraşırken bizler inşallah işimizi doğrudan halledeceğiz.Lütfen bu yazıyı atanan atanamayan öğrenci herkese ulaştırın çünkü hepimizi ilgilendiriyor

SADECE Ücretli ya da kadrolu çalışan arkadaşlar bu yazının çıktısını alıp velilerine okul öncesi eğitimin zorunlu ve ücretsiz kapsamına girmesi adına imza toplandığını söyleyebilir.Tüm imzaların aynı kağıtta olmasında sakınca yok

MALİYE BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER (312) 425 78 16 BAŞBAKANLIK (0312) 422 26 67 / (0312) 425 13 75 MEB FAX:0-312-420-69-09

SAYIN YETKİLİ
Son yillarda ulkemizde milli egitim bakanliginin katkilariyla okul oncesi egitim adina olumlu gelismeler yasanmaktadir. Yeni acilan okullarla okullasma orani ve siniflarimiz artmis olmasina ragmen ayni artis ogretmenlik atamalarinda gorulmemektedir. Bu alanda lisansini tamamlamis 20 bine yakin ogretmen bulunmasina ragmen bransin ogretmen ihtiyaci baska bolumlerden gecislerle ve ucretli ogretmenle kapatilmaya calisilmaktadir. Suan bazi illerde onlisans maliye, muhasebe gibi bolumlerden mezun olanlar ucretli olarak okul oncesi ogretmenligi bransinda gorevlendirilmektedir. Bunun yanı sıra 4+4+4 eğitim sistemi nedeniyle sınıf öğretmenliği vb alanlarda bulunan diğer branş öğretmenleri kendi okullarında norm fazlası durumunda kaldıkları için eğer bulundukları okulda okul öncesi öğretmeni ihtiyacı var ise o alana kaydırılmakta bu da var olan öğretmen ihtiyacını azaltmaktadır.Yine eğitim sistemi sebebiyle potansiyel öğrenci sayımız azalıp ilkokullara kaymış.Birçok veli okul öncesi eğitimin çok maliyetli olduğunu düşünerek çocuğunu bu haktan mahrum bırakmış ve tercihini ücretsiz olan 1.sınıftan kullanmış buda okullaşma oranı düşmesine kadrolu öğretmenlerin norm fazlası kalmasına sebep olmakta ve haliyle atama sayısını azaltmaktadır.Okul öncesi eğitim almak zengin fakir her çocuğun hakkıdır.Araştırmalar da kanıtlamıştır ki okul öncesi eğitim alan çocuk ile almayan çocuk arasında 1.sınıf eğitimi sırasında göze batar bir farklılık söz konusudur. Verdigimiz egitim sonrasi 1. sinifla baslanan ogretim hayatindaki sinif ogretmenlerimiz okul oncesi egitimi alan ve almayan cocuklar arasindaki farki en iyi gozlemleyenlerdir. Ak Parti’nin hedefleri arasinda “Birkaç yıl içinde 81 ilimizde okul öncesi eğitim zorunlu eğitim kapsamına alınacak.. Böylece öğrencilerimiz dünya ile yarışır hale gelecektir.” sozu verilmistir.Bu zorunluluk en kısa zamanda gerçekleşir 5 yaş öğrencilerinin tamamı zorunluluk kapsamına alınır ve parasız eğitim gerçekleşirse hem okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranını hedeflenen %100 seviyesine ulaştırır hem de dünya ülkeleri arasındaki yerimizi ilk sıraya çıkarabiliriz. Cocuklarimiz bireyin bilissel, psikimotor, sosyal, dil ve duygusal gelisimini tamamladigi ve toplumda birey olarak rolunu aldigi sureci ancak biz okul oncesi ogretmenleri sayesinde en iyi sekilde gecirebileceklerdir. Bu kritik donemdeki firsati kacirmayarak yaratici ve kendine guvenen bireylerin var olmasi icin okul oncesi egitime zorunlulugun getirilmesini istiyoruz. Bizler sinif icinde cocuklarimizin egitimiyle ilgileniyorken verdigimiz egitimin evde de destegini saglamak icin ayni zamanda ebeveylerin cocuklariyla iletisimleri konusunda da bilinclenmelerini saglamaktayiz. Okul oncesi egitim hem cocukk hem aile icin bu denli onemliyken okullasma orani hala % 60 lardadir Bu yılki atamalarda görülmüştür ki okul öncesi öğretmeniliği 7190 açığı olup ihtiyacının sadece %26 sı olan 1789 kişilik atama yapmıştır.Bir başka branş olan Matematik öğretmenliği 7000 ihtiyacı olmasına karşın ihtiyacının % 50 si karşılanıp 3500 atama yapmıştır.
Bu yil yapilan atamadaki magduriyetimizin Şubat ayında yapılması düşünülen atama ile giderilmesini ve kısmi de olsa 5 yaş grubunun zorunluluk kapsamına alınmasını ücretsiz eğitimden yararlanmasını istiyoruz.

Durumu bilgilerinize sunar, gereğinin yapılmasını arz ederiz.

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos