Neler yeni

TÜLKANAT İLE PULKANAT

Hacer Hoca

Kayıtlı Üye
hayvanlarla ilgili masallar
doğa olayları ile ilgili masallar
okulöncesi masalları
çocuk masalları
türkçe dil etkinlikleri

TÜLKANAT İLE PULKANAT
Bir varmış bir yokmuş. Allahın günü çokmuş.Beyaz köpükten yapılmış şirin bir yuva varmış. bu şirin yuvada Pulkanat adında sevimli bir böcek yaşarmış. Pulkanat dut yapraklarını çok severmiş. yaprakları afiyetle yer sonrada tıkır tıkır işlermiş.

Yine böyle bir günde dut yapraklaarını iştahla yerken kapısı çalınmış..
- tık tık tık !!
-Kim var orada? demiş pulkanat.

- benim adım tülkanat peki sen kimsin ne yapıyorsun orada demiş bir ses Pulkanat seslenmiş.
- benimkide pulkanat tanıştığımız için memnun oldum.
-Yaşasın bir arkadaş buldum.canım çok sıkılıyor.Deminden beri oynamak için bir arkadaş arıyorum çok şükür buldum. Haydi dışarıya çıkta oynayalım demiş. tülkanat.
pulkanat önündeki koca dut yapragını dürüm yapmış iki lokmada yutmuş. bir yandanda

- az işim kaldı bitirir bitirmez yanına geleceğim demiş. tülkanat, çok şaşırmış.
-ne işin olabilirki senin ? ne yapıyorsun orada bana söylermisin demiş. pulkanat içeriden seslenmiş.

- bütün gün yaprak yiyor ipek örüyorum .

- ipekmi örüyorsun ? ne yapacaksın ipeği?

- ne mi yapacağım ? insanlara vereceğim tabiki
tülkanat alaylı alaylı gülmüş
- onların güçlü kuvvetli kolları var kocaman fabrikaları var pekala yaparlar. senin minnacık ipeğini ne yapsınlar.. demiş.

pulkanat ipeğini örmeğe devam etmiş bir yandanda gülmüş..
- benim yaptığım ipeği dünyada hiçbir fabrika yapamaz bunun için benim ipeğim çok değerlidir.demiş..

Tülkanat çok şaşırmış.
- ne işe yarar seniin bu ipeklerin?
- yumuşacıktır benim ipeklerim çok güzeldir, narindir,pek aranır, tutulur,
-peki bunca ördüğün ipek ne işe yarar? demiş tülkanat.

- insanlar elbise, örtü, şal yaparlar ve çok pahalıya satarlar sevdiklerine hediye ederler. pek kıymetlidir senin anlayacağın, demiş.

Tülkanat hiç bilmediği şeyler duymuş. şaşkınlığı devam ediyormuş.
- demek öyle haa!! bütün bunları ilk kez duyuyorum ne kadar marifetliymişsin öyle!

- bana ipek böceği derler benim işim bu demiş. Pulkanat

Tülkanat ilk kez bir ipek böceğiyle arkadaş oluyormuş. Onu daha yakından tanımak ve arkadaş olmak için sabırsızlanıyormuş.

- peki sen hiç oynamaya çıkmazmısın ?
- çıkarım elbette demiş pulkanat.
herşeyin bir vakti var. uzun zamandan beri bu işi yapıyorum. metrelerce ipek ördümişim bittii artık şimdi dışarı çıkacağım, istediğim kadar oynarım demiş. Pulkanatın artık yuvadan çıkma vakti gelmiş son hazırlıklarını yapmış. tül kanat çok sevinmiş tülden kanatlarını pır pır birbirine vurmuş.

- yaşasın demek sonunda dışarı çıkacaksın demiş..

pulkanat köpüklü yuvasından başını dışarı uzatmış o kadar saf o kadar tatlı bir yüzü varmış ki.. Tülkanat ona yardımcı olmuş. Dışarı çıkar çıkmaz şöyle demiş..

-ohhhh temiz hava bol güneş. yaşamak ne kadar güzel tülkanat böylesine iyi yürekli çalışkan ve mutlu bir arkadaş bulduğu için çok mutluymuş. birlikte dışarıya süzülmüşler.

yanyana uçup renkli çiçeklere konmuşlar. Pulkanat insanlara en yumuşak kumaşı hediye ettiği için çok mutluymuş Tülkanat ise böylesine faydalı bir arkadaş bulduğu için ...

mavi göklerde sevinçle kanat vurup uçmuşlar. hayat çok güzelmiş...

Mutlu düşler ülkesi masallarından alıntıdır..

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos