Neler yeni

Herşeyi İnkar Ediyor

öğrencimin bu hareketi son zamanlarda iyice gözüme batmaya başladı .Herşeyi ama herşeyi inakr ediyor yaptığı etkinliği masada bırakmış soruyorum bu kimin diye arkadaşları Hasan diyor sonra bakıyorum dolaba gerçekten onun yok oda diyor hayır benim değil oyuncakları toparlıyoruz bunlarla kim oynadı diyorum Hasan diyorlar yine aynı şekilde inkar Arkadşlarıyla oyuncak paylaşamıyor bazen niye paylaşmıyorsun böyle yapıyorsun diyorum ben birşey yapmıyorum yapmadım diyor enson bugün tuvalet kağıdı kağıdı rulosu elinde yıkamış onu çeşmede tuvalete girdim niye yaptın dedim elinde olduğu halde ben yapmadım öğretmenim okula giden büyük çocuklar hiçböyle şeyler yaparmı ? gibilerinden konuşmaya başladı çOcukta inakrcılıkla ilgili birşeyler araştırayım dedim ancak herhangibirşey bulamadım

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
Burcu öğretmenim; veli muhtemelen çocuğa sürekli ''neden yaptın?, sen mi yaptın?'',tarzında onu suçlayıcı sorular soruyor olmalı. Kardeşi de varsa bu olay katmerleşiyordur. Çocuk her seferinde savunma mekanizmasını harekete geçiriyor. Veli ile konuşup,

evdeki olaylar karşısında empati kurmasını sağlayacak biçimde sadece dinlemeleri gerektiğini, olaylara suçlu aramamalarını söyleyebilirsin. Tabii önce sen sınıfta çocukla empati kurmalısın.

Kim yaptı?, neden yaptın? gibi soruları kime sorarsan sor, onun bir kabahat olduğunu düşünerek savunmaya geçecektir.

-Ruloyu ıslanmış görüyorum, sence de ıslak mı?, gibi bir yaklaşımın arkasından asıl soruna geçmen uygun olacaktır.

-Oyuncaklar burada üzgün duruyorlar. Neden üzgünler acaba?

-Bu resim çok güzel olmuş, ben kimin olduğunu bilemedim. Siz biliyor musunuz?

-Dosyaya konmuş resimler bana çok mutlu olduklarını söylediler. Sizce dosyadaki resimler neden mutlu olabilirler?

Suçlu aramadığımız, olumlu yaklaşımlarda bulunduğumuz zaman istenmeyen davranışlar ortadan kalkar öğretmenim. Senin de sorunun üstesinden geleceğine eminim.

kolay gelsin.:)

gonyalı

Yeni Üye
Psikolojik bir nedenden dolayı yaptığının farkında olmayabilir. Bu gibi durumlarda ailesi ile de görüşerek bir psikiyatristten yardım alınabilir. Çocuk evde şiddet de görüyorsa kızacağınızı düşünebilir. :013:

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos