Go Back   Okul Öncesi NET / Okul Öncesi Forum Sitesi > ÖĞRETMENLER BÖLÜMÜ > OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİ > KENDİMİZİ GELİŞTİRELİM (Öğretmen Etkileşimi)
Like Tree54Beğeni

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 31 Temmuz 2012   #1
  Üyelik Tarihi: 19 Eylül 2011
  Üye Numarası: 3
  Arkadaşlar: (55)
  Şehir: Denizli & Manisa
  Mesajlar: 1.089
  Konular: 904
   Tecrübe Puanı: 10
   Rep Puanı : 20
   Rep Derecesi : Meltem Hoca is on a distinguished road
   Aldığınız Beğeniler: 2577
   Yaptığınız Beğeniler: 1469

Standart 2012 Okul Öncesi Eğitim Programı İle İlgili Detaylar, Açıklamalar ve Fikir Alışverişi

SEVGİLİ ARKADAŞLAR,

YENİ PROGRAMIMIZIN YAYINLANMASININ ARDINDAN DOĞAL OLARAK SORU İŞARETLERİ OLUŞTU, DAHA ÇOK AÇIKLAMA BEKLEDİĞİNİZİ BELİRTEN TALEPLERİNİZ OLDU.

EKİP OLARAK YENİ PROGRAMIMIZI İNCELEDİK, İNCELİYORUZ VE AYRINTILARI SİZİNLE PAYLAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ. SİZDE YORUMLAMALARINIZI, FİKİR ALIŞVERİŞLERİNİZİ BU KONU ALTINDA YAPABİLİRSİNİZ.

ÖNCELİKLE YENİ PROGRAMIMIZ BU YIL PİLOT İL VE EĞİTİM KURUMLARINDA UYGULANACAK. UYGULAMA SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLİP DÜZENLENDİKTEN SONRA GENEL UYGULAMAYA GEÇİLECEKTİR. YANİ BİZ BU YIL ÖNCEKİ PROGRAMIMIZI UYGULAMAYA DEVAM EDECEĞİZ ARKADAŞLAR.

İLGİLİ KURUL KARARI;
2012-2013 Eğitim ve Öğretim Yılında ilgili Genel Müdürlükçe belirlenecek il ve eğitim kurumlarında pilot uygulamasının yapılması ve uygulama sonuçları doğrultusunda gerekli düzenlemelerin yapılarak Kurula sunulması kararlaştırıldı.

PROGRAM,
TÜM GELİŞİM ALANLARININ GELİŞMESİNİ ESAS ALAN "GELİŞİMSEL" BİR PROGRAMDIR. PROGRAM YAKLAŞIMI OLARAK "SARMAL", MODEL OLARAK "EKLEKTİK" TİR.

ESKİ PROGRAMIMIZDAKİ KAZANIM VE DEĞERLENDİRME, YENİ PROGRAMIMIZDA KAZANIM VE GÖSTERGELER OLARAK TANIMLANMIŞTIR.

ÖRNEK OLMASI AMAÇLI BİR "ETKİNLİK KİTABI" HAZIRLANMIŞTIR VE PROGRAMLA BİRLİKTE KULLANILMAK ÜZERE "OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI İLE BÜTÜNLEŞTİRİLMİŞ AİLE DESTEK PROGRAMI" OLUŞTURULMUŞTUR.

PROGRAMIN TEMEL ÖZELLİKLERİ;

-ÇOCUK MERKEZLİDİR.
-ESNEKTİR.
-TEMALAR/KONULAR AMAÇ DEĞİL, ARAÇTIR.
-OYUN TEMELLİDİR.
-KEŞFEDEREK ÖĞRENME ÖNCELİKLİDİR.
-ÖĞRENME MERKEZLERİ ÖNEMLİDİR.
-BÜYÜK GRUP, KÜÇÜK GRUP VE BİREYSEL ETKİNLİKLERE DENGELİ BİÇİMDE YER VERİLMESİNİ GEREKTİRİR.
-YARATICILIĞIN GELİŞTİRİLMESİ ÖN PLANDADIR.
-GÜNLÜK YAŞAM DENEYİMLERİNİN VE YAKIN ÇEVRE OLANAKLARININ EĞİTİM AMAÇLI KULLANILMASI TEŞVİK EDİLMEKTEDİR.
-EVRENSEL VE TOPLUMSAL DEĞERLERE YER VERİLMİŞTİR.
-ÖĞRETMENE ÖZGÜRLÜK TANIR.
-DEĞERLENDİRME SÜRECİ ÇOK YÖNLÜDÜR.
-AİLE EĞİTİMİ VE KATILIMI ÖNEMLİDİR.
-ÖZ GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLAR İÇİN UYARLAMALARA YER VERMEKTEDİR.
-REHBERLİK HİZMETLERİNE ÖNEM VERMEKTEDİR.

ESKİ PROGRAMIMIZDAKİ KÖŞELER, ÖĞRENME MERKEZLERİ İSMİNİ ALMIŞTIR.

ÖĞRENME MERKEZLERİ;

-BLOK MERKEZİ
-KİTAP MERKEZİ
-MÜZİK MERKEZİ
-SANAT MERKEZİ
-FEN MERKEZİ
-DRAMATİK OYUN MERKEZİ

ETKİNLİK TÜRLERİ;

-MATEMATİK ETKİNLİĞİ
-DRAMA ETKİNLİĞİ
-OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ETKİNLİĞİ
-ALAN GEZİSİ
-SANAT ETKİNLİĞİ
-TÜRKÇE ETKİNLİĞİ
-OYUN ETKİNLİĞİ
-MÜZİK ETKİNLİĞİ
-FEN ETKİNLİĞİ
-HAREKET ETKİNLİĞİ

ESKİ PROGRAMDAKİ YILLIK PLANIMIZ, YENİ PROGRAMDA AYLIK EĞİTİM PLANI OLARAK DEĞİŞTİRİLMİŞTİR.

AYLIK PLAN; ÖĞRETMENİN ÇALIŞTIĞI ÇOCUK GRUBUNUN GELİŞİMİNİ DESTEKLEMEK İÇİN ETKİNLİK OLUŞTURMAK ÜZERE ALACAĞI KAZANIM VE GÖSTERGELERİ, KAVRAMLARI, ÖZEL GÜN VE HAFTALAR İLE AİLE KATILIMI VE DEĞERLENDİRME ETKİNLİKLERİNİ İÇEREN BİR ÇALIŞMA PLANIDIR.


ÖĞRETMENİN O AY İÇİN ALMASI GEREKEN KAZANIMLARI, İLGİLİ GÖSTERGELERİ VE KAVRAMLARI BELİRLEYEBİLMESİ İÇİN ÇOCUKLARI RUTİN OLARAK GÖZLEMLEMESİ VE GÖZLEMLEDİĞİ GELİŞİM ÖZELLİKLERİNİ "GELİŞİM GÖZLEM FORMU" NA (EK1) KAYDETMESİ GEREKMEKTEDİR.

ÖĞRETMEN HER AY PLANINDA YER VERDİĞİ KAVRAMLARI "KAVRAMLARA AYLIK EĞİTİM PLANLARINDA YER VERME DURUMU ÇİZELGESİ" NE (EK5); KAZANIM VE GÖSTERGELERİ İSE "KAZANIM VE GÖSTERGELERE AYLIK EĞİTİM PLANLARINDA YER VERME DURUMU ÇİZELGESİ" NE KAYDETMELİDİR.


FORMLAR NASIL KULLANILACAK?


-OKUL AÇILDIĞI AY ÇOCUKLARIN EVLERİNE YAPILACAK ZİYARETLER, GRUP VE BİREYSEL VELİ TOPLANTILARI VE BUNLARLA İLGİLİ TAKVİM BELİRLENMELİ. EBEVEYNLERİN "AİLE EĞİTİMİ İHTİYAÇ BELİRLEME FORMU" VE "AİLE KATILIM FORMU" NU DOLDURMALARI SAĞLANMALIDIR. BUNUN YANISIRA "OKUL TANITIM VE AİLEYİ TANIMA DOSYASINDA BULUNAN FORMLAR" DA DOLDUURTULMALIDIR.

-EĞİTİM SÜRECİ BOYUNCA ÇOCUKLARIN BİLGİLERİ "GELİŞİM GÖZLEM FORMU" NA (EK1) KAYDEDİLMELİDİR.

-BİRİNCİ DÖNEMİN BAŞINDA, BİRİNCİ DÖNEMİN SONUNDA VE İKİNCİ DÖNEMİN SONUNDA OLMAK ÜZERE ÜÇ KEZ (EYLÜL-OCAK-HAZİRAN) HER ÇOCUK İÇİN "GELİŞİM RAPORU" (EK 2) HAZIRLANMALIDIR. BU RAPOR GELİŞİM GÖZLEM FORMU' NA KAYDEDİLEN BİLGİLERDEN OLUŞMALIDIR.

-ÖĞRETMEN EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI SONUNDA AİLELERLE PAYLAŞILACAK OLAN "GELİŞİM DOSYASI" NDA (PORTFOLYO) YER ALACAK ÇALIŞMALARI HER AY ÇOCUKLARLA BİRLİKTE SEÇMELİ VE BİRİKTİRMELİDİR. Böylece çocuk; portfolyosundaki etkinlikleri ailesine sunum biçiminde anlatabilecektir.


-ÖĞRETMEN AYLIK PLANINI ETKİNLİK ÖRNEKLERİ DE YER ALACAK ŞEKİLDE HAZIRLAYARAK AİLELERE GÖNDERMEYE VE SINIF PANOSUNA ASARAK PAYLAŞMAYA ÖZEN GÖSTERMELİDİR. (bildiğimiz bültenler ya da istek haberler.)

-ÖĞRETMEN ETKİNLİKLERİNİ HAZIRLARKEN ETKİNLİK PLANI FORMATINDA (EK 4) YER ALAN BAŞLIKLARDA BELİRTİLEN AÇIKLAMALAR DOĞRULTUSUNDA ETKİNLİKLERİNİ YAZAR. FORMATTA YER ALAN KUTULARI KULLANABİLECEĞİ GİBİ DÜZ METİN ŞEKLİNDE DE YAZABİLİR.
Günlük planlarımızda etkinlik formatı başlıklarını kullanmıyor, ancak içeriğe zaten yer veriyorduk. Yeni 'günlük eğitim planı'nda ise bu başlıklara yer verilmeli. Müfettişler buna dikkat edeceklerdir.

OKULA GELİŞTE ''GÜNE BAŞLAMA ZAMANI''NA YER VERİLMİŞTİR.

Güne Başlama Zamanı;Öğretmen o günkü hava durumu, haftanın hangi günü olduğu, okula gelene kadar neler yapıldığı gibi konularda sorular sorarak çocukları sohbet etmeye yönlendirir. Çocukların o günkü duygu durumları ile ilgili sohbet edilebilir, ısınma egzersizleri, şarkı söyleme, hikâye anlatma, parmak oyunları gibi etkinlikler yapılabilir. Bunun yanı sıra çocukların o günlerde yaşantılarında olan değişiklikler de ele alınabilir. Doğum günü, bir kardeşin doğması, büyükanne-büyükbaba yanında kalma, eve misafir gelmesi, aile bireylerinden birinin hastalanması, yerel veya toplumsal olaylar gibi...


-2006 PROGRAMINDAKİ SERBEST ZAMAN ETKİNLİKLERİ, 2012 PROGRAMINDA "OYUN ZAMANI" OLARAK DEĞİŞTİRİLMİŞTİR.

-ESKİ PROGRAMDAKİ DEĞERLENDİRME, "GÜNÜ DEĞERLENDİRME ZAMANI" OLARAK İSİMLENDİRİLMİŞTİR.


Günü Değerlendirme Zamanı; Günün sonunda yine bütün grup bir araya toplanır ve günün değerlendirilmesi amaçlı sohbet edilir. Mümkün olduğu kadar açık uçlu sorular aracılığıyla, hangi öğrenme merkezlerinde ne tür oyunlar oynadıkları, büyük veya küçük grup etkinlikleri, ortam ve materyaller gibi konularda çocuklarla beraber değerlendirme yapılır. Gerekli durumlarda o gün alınan kavramların öğrenilme durumu ile kazanımlara ulaşılma durumunu değerlendirme amaçlı çalışma sayfaları, kavram oyunları veya kavram materyalleri kullanılır.

Ayrıca o güne ait paylaşmak istedikleri mutlu ya da üzücü bir olayın olup olmadığı veya örnek davranış gösteren çocuklar hakkında konuşulabilir. Gerektiğinde gün içinde de bu değerlendirme sürecine yer verilebilir.

Öğretmen, her gün günü değerlendirme zamanında bir sonraki günün eğitim sürecinde neler yapmak istediklerini çocuklara sorarak onların planlama sürecine de aktif katılımına özen göstermelidir.

Ardından ertesi gün yapılabilecek etkinlikler hakkında konuşulur, evde yapılacak bir çalışma, okula getirilecek bir materyal veya gidilecek bir gezi gibi konularda hatırlatma yapılır.

Ancak; program kitabı s.1'de

5. Okul Öncesi Eğitimin Değerlendirilmesi
a. Çocukların Değerlendirilmesi
b. Programın Değerlendirilmesi
c. Öğretmenin Değerlendirilmesi, olarak belirtilmiştir.

a. Çocukların Değerlendirilmesi:Öğretmenlerin, çocukların gelişimlerini değerlendirirken onları birbirleriyle karşılaştırmak yerine, her çocuğu önceki ve sonraki beceri ve davranışlarına bakarak kendi içinde değerlendirmesi gerekmektedir.

Çocuğun bütün gelişim alanlarını kapsayan bilgi, beceri, tutum ve alışkanlıkların genel bir biçimde özetlenmesi ise, “Gelişim Gözlem Formu”na dayalı olarak yılda üç kez hazırlanacak olan “Gelişim Raporu” ile gerçekleştirilecektir. Buna göre, Ek 2’de yer alan “Gelişim Raporu”, öğretmenlerin çocukları gözleme amaçlı kullandıkları gelişim gözlem formlarında yer alan bilgileri analiz ederek değerlendirdikleri ve ailelere önerilerde bulundukları bir formdur. Aileler için önemli olan ve onların dikkatinin çekilmesi gereken özel durumlar varsa (özel yetenekler, okul dışında desteklenmesi gereken alanlar, öneriler ve çözüm yolları gibi) bunlara da raporda mutlaka yer verilmelidir.

***Bunun yanısıra öğretmen, eğitim döneminin başından itibaren her çocuk için bir “Gelişim Dosyası” (portfolyo) oluşturarak çocukların yaptığı tüm çalışmalar içinden çocuklarla birlikte seçtiklerini, ailelerden gelen mektup gibi belgeleri ve çocukların gelişim gözlem formları ile gelişim raporlarını bu dosyalarda biriktirir. (bu portfolyo dosyası sanat etkinliği dosyası değildir.) Eğitim dönemlerinin sonunda aileler okula davet edilerek “Gelişim Dosyası Paylaşım Günü” düzenlenir. Çocukların bu güne katılan aile bireyleriyle kendi gelişim dosyalarındaki çalışmalarını paylaşmaları için rehberlik edilir.


b. Programın Değerlendirilmesi
Öğretmenlerin planlanan ve uygulanan eğitim süreçleri arasındaki tutarlılığı, ortaya çıkan yeni gereksinimlerin neler olduğunu belirlemeleri ve günlük eğitim akışında yer alan günü değerlendirme zamanına kaydetmeleri beklenmektedir. Eğitim sürecinin günlük değerlendirmeleri aylık planların değerlendirme bölümlerine yazılacak bilgilere ışık tutacaktır. Bir eğitim dönemi boyunca yapılan aylık değerlendirmeler sonucunda da bir yılın genel değerlendirilmesine ulaşılacaktır.

Günlük Eğitim Sürecinin ve Etkinliklerin Değerlendirilmesi:günlük eğitim planı akışının günü değerlendirme zamanında yapılan, öğrenilen bilgilerin pekiştirildiği, sürecin gözden geçirildiği önemli bir aşamadır. Etkinlik sonunda yapılan tartışmalar aşağıdaki türde sorularla yönlendirilebilir ya da çalışma sayfaları/bellek kartları geliştirilip kullanılabilir; resim yapılabilir, afiş/poster hazırlanabilir, etkinlikle ilgili çekilen fotoğraflar çocuklarla incelenebilir; çocuklar etkinlikle ilgili konuşabilir, birbirlerine sunum yapabilirler veya sergiler düzenleyebilirler.
Betimleyici Sorular;
Değerlendirmeye başlarken ilk olarak etkinlikte ne yapıldığı açıklanır. Böylece etkinliğin süreç olarak gözden geçirilmesi sağlanır.
Örnek Sorular:
Biraz önce oynadığımız oyunda kimler vardı?
Oyunda senin rolün neydi?
Biraz önce yaptığımız deneyde önce ne oldu sonra ne oldu?
Bu oyunu başka nasıl oynayabiliriz?
Bugün nereye gittik? Nasıl gittik? Neler gördük?
Etkinliğimizde hangi malzemeler kullandık?
Duyuşsal Sorular;
Çocuklara etkinlik sırasında ne hissettikleri sorulur ve böylece hem kendi duygularının hem de başkalarının duygularının farkına varmaları sağlanır.
Örnek Sorular:
Biraz önce …….. rolünü canlandırmak hoşunuza gitti mi? Neler hissettiniz?
Az önce dinlediğiniz hikâyede kaybolan çocuk sizce neler hissetmiş olabilir?
Kazanımlara Yönelik Sorular;
Etkinlikte ele alınan kazanım ve göstergelere yönelik sorular sorulabilir.
Örnek Sorular:
Heykeller ne tip malzemelerden yapılabilir?
Sıra olmak neden gereklidir?
Bu etkinlikten ne öğrendiniz?
İlkbaharda çevremizde ne tip değişiklikler olur?
Yaşamla İlişkilendirme Soruları;
Çocuklara etkinlikteyaşadıkları ile kendi yaşantıları arasında ilişki kurabilmeleri için sorular sorulur. Amaç, çocukların öğrenmelerinin kalıcılığının sağlanmasıdır.
Örnek Sorular:
Başka nerelerde heykel gördünüz?
Pazar-market vb. kalabalık yerlere ailenizle gidiyor musunuz?
Gittiğiniz yerlerde nelere dikkat ediyorsunuz?
Bu oyunu başka kimlerle oynadınız?
Kimler oyun oynar?
Köyünüzde/Bahçenizde/Okula gidip gelirken hangi hayvanları görürsünüz?


DEĞERLENDİRMELERLE İLGİLİ YORUMUM:Yeni programda sadece sorulacak sorular anlaşılır hale getirilmiş. Her bir değerlenmenin aslında bütünlük taşıdığı, birbiri ile ilişkili olduğu belirtilmiştir. Eminim yeni program bizlere uygulamada büyük kolaylık sağlayacaktır.

c. Öğretmenin Değerlendirilmesi
Öğretmenlerin kendi kendilerini değerlendirebilmeleri için programa ve çocuklara ilişkin değerlendirmelerden elde edilen verileri dikkatle analiz etmeleri, kendi ilgi, yetenek ve yönelişlerini belirlemeleri ve kişilik özelliklerini gözden geçirmeleri beklenmektedir.

SEVGİLİ MESLEKTAŞLARIMIZ;

2012 Okul Öncesi Eğitim Programında değişiklik olan önemli bölümlerini daha anlaşılır biçimde sizlere sunmaya çalıştık.

SİZ DE GÖRÜŞLERİNİZİ YAZARSANIZ KARŞILIKLI FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNABİLİRİZ.


2012 OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI DETAYLI İNCELENİP, UYGULANDIKÇA GÜNCELLEMELERE DEVAM EDECEĞİZ.

SİZLERE FAYDALI OLMASI DİLEKLERİMİZLE2012 Okul Öncesi Eğitim Programı Yayınlandı
 


Konu Emel Hoca tarafından (01 Ağustos 2012 Saat 00:41 ) değiştirilmiştir..
 
Alıntı ile Cevapla
Sponsor Linkler
Alt 31 Temmuz 2012   #2
Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi: 13 Ekim 2011
  Üye Numarası: 29
  Arkadaşlar: (38)
  Şehir: Afyonkarahisar
  Mesajlar: 2.988
  Konular: 803
   Tecrübe Puanı: 10
   Rep Puanı : 10
   Rep Derecesi : Emel Hoca is on a distinguished road
   Aldığınız Beğeniler: 3619
   Yaptığınız Beğeniler: 3590

Standart

Çok güzel detaylandırmışsınız Meltem öğretmenim. Kafasında soru işareti olanların da bu konuyu okuduklarında tamamen aydınlanacaklarına eminim.
 

Meltem Hoca Tarafından Bu Gönderi Beğenildi.
ÖNCEOKULÖNCESİNİN KARDEŞ SİTESİ
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 31 Temmuz 2012   #3
melosh07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi: 31 Temmuz 2012
  Üye Numarası: 7899
  Arkadaşlar: (0)
  Şehir:
  Mesajlar: 2
  Konular: 0
   Tecrübe Puanı: 0
   Rep Puanı : 10
   Rep Derecesi : melosh07 is on a distinguished road
   Aldığınız Beğeniler: 2
   Yaptığınız Beğeniler: 7

Standart

teşekkürler şimdi daha da netleşmiş oldu kafamızda =) peki örnek etkinlik kitabına nasıl ulaşabiliriz?
 

Meltem Hoca Tarafından Bu Gönderi Beğenildi.
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 31 Temmuz 2012   #4
  Üyelik Tarihi: 19 Eylül 2011
  Üye Numarası: 3
  Arkadaşlar: (55)
  Şehir: Denizli & Manisa
  Mesajlar: 1.089
  Konular: 904
   Tecrübe Puanı: 10
   Rep Puanı : 20
   Rep Derecesi : Meltem Hoca is on a distinguished road
   Aldığınız Beğeniler: 2577
   Yaptığınız Beğeniler: 1469

Standart

Rica ederim, umarım faydalı olur
Örnek etkinlik kitabı henüz hiçbir yerde yayınlanmış değil öğretmenim.
Mutlaka pilot okullara gönderilir, kısa sürede de MEB tarafından nette yayınlanır diye düşünüyorum.
 

melosh07 Tarafından Bu Gönderi Beğenildi.
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 31 Temmuz 2012   #5
Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi: 13 Ekim 2011
  Üye Numarası: 29
  Arkadaşlar: (38)
  Şehir: Afyonkarahisar
  Mesajlar: 2.988
  Konular: 803
   Tecrübe Puanı: 10
   Rep Puanı : 10
   Rep Derecesi : Emel Hoca is on a distinguished road
   Aldığınız Beğeniler: 3619
   Yaptığınız Beğeniler: 3590

Standart

Alıntı:
melosh07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
teşekkürler şimdi daha da netleşmiş oldu kafamızda =) peki örnek etkinlik kitabına nasıl ulaşabiliriz?
melosh07, eminim en kısa sürede okullara gönderilecektir. Ayrıca internet aracılığı ile kitaptan önce elimize ulaşabilir de.
 

Meltem Hoca vemelosh07 Bunu Beğendiniz.
ÖNCEOKULÖNCESİNİN KARDEŞ SİTESİ
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 31 Temmuz 2012   #6
melosh07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi: 31 Temmuz 2012
  Üye Numarası: 7899
  Arkadaşlar: (0)
  Şehir:
  Mesajlar: 2
  Konular: 0
   Tecrübe Puanı: 0
   Rep Puanı : 10
   Rep Derecesi : melosh07 is on a distinguished road
   Aldığınız Beğeniler: 2
   Yaptığınız Beğeniler: 7

Standart

cevaplarınız için çok teşekkürler pilot yerleri de merak ediyorum, sanırım henüz açıklanmamış.
 

Meltem Hoca Tarafından Bu Gönderi Beğenildi.
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 31 Temmuz 2012   #7
  Üyelik Tarihi: 19 Eylül 2011
  Üye Numarası: 3
  Arkadaşlar: (55)
  Şehir: Denizli & Manisa
  Mesajlar: 1.089
  Konular: 904
   Tecrübe Puanı: 10
   Rep Puanı : 20
   Rep Derecesi : Meltem Hoca is on a distinguished road
   Aldığınız Beğeniler: 2577
   Yaptığınız Beğeniler: 1469

Standart

Alıntı:
melosh07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
cevaplarınız için çok teşekkürler pilot yerleri de merak ediyorum, sanırım henüz açıklanmamış.
Pilot il ve okulları bende çok merak ediyorum. Yakın zamanda açıklarlar. Takipte olup duyuracağız buradan
 

melosh07 Tarafından Bu Gönderi Beğenildi.
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 01 Ağustos 2012   #8
Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi: 13 Ekim 2011
  Üye Numarası: 29
  Arkadaşlar: (38)
  Şehir: Afyonkarahisar
  Mesajlar: 2.988
  Konular: 803
   Tecrübe Puanı: 10
   Rep Puanı : 10
   Rep Derecesi : Emel Hoca is on a distinguished road
   Aldığınız Beğeniler: 3619
   Yaptığınız Beğeniler: 3590

Standart

Okula gelişteki Güne başlama zamanında grafiklerimiz çok daha işlevsel hale gelecektir. haftanın hangi gününün dışında ''ayın kaçıncı günü'' grafiği hazırlayıp uygulamanızı da tavsiye ederim. Böylece çocuklar hem rakamları daha çabuk öğreniyor, hem grafik üzerine sembolleri yerleştirip, BA K: 20 GÖSTERGESİNE DE ULAŞABİLİYOR. Ayrıca bu grafik sayesinde ''100''. gün, ''10.'' gün gibi günlerde farklı etkinliklere yer verebilir, o gün partiler yapabilir, çocuklarla bu günde neler yapabilecğinizi tartışabilirsiniz.
 

ÖNCEOKULÖNCESİNİN KARDEŞ SİTESİ
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 01 Ağustos 2012   #9
Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi: 13 Ekim 2011
  Üye Numarası: 29
  Arkadaşlar: (38)
  Şehir: Afyonkarahisar
  Mesajlar: 2.988
  Konular: 803
   Tecrübe Puanı: 10
   Rep Puanı : 10
   Rep Derecesi : Emel Hoca is on a distinguished road
   Aldığınız Beğeniler: 3619
   Yaptığınız Beğeniler: 3590

Standart

GELİŞİM DOSYASI PAYLAŞIM GÜNÜNDE: Çalışmanın uygulama aşamasından önce öğretmenin aynı gün içinde her çocuk için farklı saatlerde sunum yapmasına özen göstermesi için planlama yapması uygun olacaktır. Sunum sırasında çekirdek aile bireyleri, öğretmen olmalıdır. Diğer çocukların bu sunumda bulunmaması yerinde olacaktır.
 

Meltem Hoca, Cemile Öğretmen ve semra66 Bunu Beğendiniz.
ÖNCEOKULÖNCESİNİN KARDEŞ SİTESİ
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 01 Ağustos 2012   #10
  Üyelik Tarihi: 19 Eylül 2011
  Üye Numarası: 3
  Arkadaşlar: (55)
  Şehir: Denizli & Manisa
  Mesajlar: 1.089
  Konular: 904
   Tecrübe Puanı: 10
   Rep Puanı : 20
   Rep Derecesi : Meltem Hoca is on a distinguished road
   Aldığınız Beğeniler: 2577
   Yaptığınız Beğeniler: 1469

Standart

Emel Öğretmenime katkıları için teşekkürler
 

Burcu Hoca, Emel Hoca ve Cemile Öğretmen Bunu Beğendiniz.
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
eğitim programı, hakkında açıklama, yeni okul öncesi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Google+
Bize Yazin - Okul Öncesi NET - Okul Öncesi Forum Sitesi – Anasınıfı, Anaokulu, Etkinlik Örnekleri, 2013 2014, Günlük Planlar, Aylık Planlar - Arşiv - Yukarı git
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559