Neler yeni

Arama sonuçlarınız

1. Ülkü Hoca

Enerji Kaynakları

ANNE -Dişini fırçalarken suyu fazla akıtma lütfen! ÇOCUK -Neden? ANNE -Çünkü barajlarda su kalamaz. ÇOCUK -Baraj dediğin deniz gibi bir şey… Ben onu televizyonda görmüştüm. Barajın suyu benim akıttığım azıcık suyla biter mi hiç? ANNE -Herkes senin gibi düşünürse biter elbette. ÇOCUK...
  2. Ülkü Hoca

Tüketici Hakları

Bozuk ya da hatalı, Aldığımız bir malı, Değiştirmeyi sağlar, Tüketici hakları. Dikkate almaz ise, Mal sahipleri bizi. Hakkını aramalı, Tüketici her kişi. Ödenen her kuruşta, Alın teri saklıdır. Eğer hata var ise, Tüketici haklıdır. Çözemezsek sorunu Bunun da...
  3. Ülkü Hoca

Bırak (Yeşilay Haftası için)

Bırak sigarayı, Bırak içkiyi. Budanırsın yoksa, Bir ağaç gibi. Tutamazsın ellerini Sevdiklerinin. Sağlıklı yaşamak, Hakkındır senin. Yaşamak çok güzel. Değerini bil. Bu arkadaşlarını, Bir kalemde sil. Bırak sigarayı, Bırak içkiyi. Ağlatırsın yoksa, Sevenlerini. Ülkü DUYSAK
  4. Ülkü Hoca

Turist

Turist turist gel bize. Gel güzel ülkemize. Turist turist ne bekler. Güzel hizmetler bekler Ülkemizi gezenler, Ömrüne ömür ekler. Turist turist gel bize. Denizler seni bekler. ÜLKÜ DUYSAK
  5. Ülkü Hoca

Güzel Haberler

Telefon çaldı, Telefona baktım. Teyzemin sesini duydum, Çok heyecanlandım. Konuştum,konuştum;doyamadım. Kapı çaldı, Kapıyı açtım. Postacı mektup uzattı, Sevinerek aldım. Uzun uzun yazmış amcam. Okudum,okudum;doyamadım. Bugün sevdiklerimden, Güzel haberler aldım. Ülkü Duysak...
  6. Ülkü Hoca

Sağlıklı Dişler İçin

Çikolata ve şeker. Nasıl da canım çeker. Bütün dişlerim çürür, Çok fazla yersem eğer. Her gün yemekten sonra, Dişimi fırçalarım Mikroplara yüz vermem. Hemencecik kovarım. Arada bir giderim, Bir dişçinin yanına Korku nedir hiç bilmem. Güvenirim ben ona. Sağlıklı...
  7. Ülkü Hoca

Atatürk

Her sene 10 Kasım’da. Atatürk'ü anıyoruz. O, yurdumuzu kurtardı; Onu hepimiz tanıyoruz. O, kahraman bir askerdi. Düşmanlarımızı yendi. Yenilikler getirip, Ülkemizi güçlendirdi. Aramızda değil ama, Yaşıyor hep kalbimizde. Yürüyeceğiz sonsuza dek, Atatürk'ün izinde. Ülkü Duysak
  8. Ülkü Hoca

Herkes Farklıdır

Okul saati yaklaşmıştı. Annesi Elif’i uyandırdı ve elini yüzünü yıkamasına yardımcı oldu. Sonra kahvaltı sofrasına oturdular. Annesi Elif’e kahvaltıda da yardımcı oldu. Diğer hazırlıklarını da tamamladılar. Annesi Elif’i incitmemeye dikkat ederek tekerlekli sandalyesine oturttu. Asansöre...
  9. Ülkü Hoca

İstila-Robin Cook

KİTABIN ADI: İstila KİTABIN YAZARI: Robin COOK YAYINEVİ VE ADRESİ: Cumhuriyet Kitab Kulübü Çağaloğlu/ İSTANBUL BASIM YILI: 1999 1. KİTABIN KONUSU : Hızla gelişen bu evrende dünya ondan başka da dünyalar olduğunu fark etmeli ve buna yönelerek bu konuda kendine göre birtakım işlere...
  10. Ülkü Hoca

Ben Saygılı Çocuğum

Bu sabah okul geç kaldım. Pat diye sınıfıma dalmadım. Kapıyı çaldım elimle, Özür diledim, geçtim yerime. Ben saygılı bir çocuğum. Sadece okulumda değil, her yerde... Ülkü Duysak
  11. Ülkü Hoca

Poğaça

Unu koydum çukur bir kaba. İçine kattım birazcık tuz, Bir küp maya. Yağ da ister mi acaba? Öğretmenim öğret bana; Yapacağım ben poğaça. Ülkü Duysak
  12. Ülkü Hoca

Kırmızı İbik

Kırmızı ibik, Sabah erkenden, Çıkar kümesten. Öter ü-ürüüüüü... Haydi kalkın der. Sizi bekliyor, Bir sürü işler. Ötme kırmızı ibik. İşini bilir, Çalışkan kimseler. Ülkü Duysak 27.10.2011
  13. Ülkü Hoca

Türk Kızılay'ı

Her türlü afette yanımızdadır. Yaraları sarar Türk Kızılay’ı. Başka ülkeler de düşünce dara, Din, dil, ırk ayırmaz Türk Kızılay’ı. Depremde,yangında,sel baskınında, Elimizden tutar Türk Kızılay’ı. Bilelim ki, o da muhtaçtır bize; Yardımlarla yaşar Türk Kızılay’ı. ÜLKÜ DUYSAK
  14. Ülkü Hoca

Tıkır'ın Oyunu

Ayı yavrusu Tıkır, kış uykusundan uyandı. Bu, onun ilk kış uykusuydu. Kendisi ininde kış uykusundayken dışarıda neler olmuştu acaba? Yuvasından çıktı, kollarını iki yana açarak bir güzel gerindi. Şöyle bir etrafına bakındı. Her taraf yemyeşildi. Kırlar, papatya ve gelinciklerle dolmuştu...
  15. Ülkü Hoca

Arı

Arı vızıldayarak, Çiçek çiçek dolaşır. Hiç başka işi yoktur, Kovanına bal taşır. Baldan yiyen çocuklar, Her zorlukla yarışır. Ülkü Duysak
  16. Ülkü Hoca

Kurabiye

Elime eldiveni, Başıma boneyi taktım. Çukur bir kap içinde, Yumurtayla şekeri çırptım. Sütü kattım. Biraz da yağ… Kabartma tozunu da unutmadım. Aldığı kadar unla, Bir güzel hamur yaptım. Yuvarlayıp yuvarlayıp, Tepsiye sıraladım. Yumurta sarısı sürüp, Fırına attım. Aman da aman, ne...
  17. Ülkü Hoca

Yanardağ

Yanar mı dağ? Dağ yanar mı? Nasıl yanar? Kim yakar? Yanardağdan kim bakar? Ekmek koysak pişer mi? Balon gibi şişer mi? Bizim eve düşer mi? Biri bana anlatsın, Yanardağ da küser mi? Ülkü Duysak Çocukluk Güzel, Küçük ev Yayınevi, Ankara, 2009.
  18. Ülkü Hoca

Yazımı Karıştırılan Sözcükler (2)

https://www.okuloncesi.net/upload/dosyalar/20111022/1952/Yazimi_karistirilan_sözcukler_-2-.rar
  19. Ülkü Hoca

Evde Yokum

Çıktım pazara. Geldim nazara. Ayağım takıldı, Düştüm kazara. Ah, ayağım, Sol ayağım. Ah, ayağım, Sağ ayağım. Ah, kolum, Sol kolum. Ah, kolum, Sağ kolum. Boşuna aramayın, Ben evde yokum. Nerede miyim? Söylesin size doktorum. Ülkü Duysak
  20. Ülkü Hoca

Bulgur Pilavı

Cam açıktı, Cama çıktım. Burnuma ekmek kokuları geldi, Hemen acıktım. Karnım guruldadı, Gurul gurul. Gurul gurul. Aldım bakkaldan, Bir paket bulgur. Bulgur pilavıyla, Gel sen de karnını doyur. Ülkü Duysak