Neler yeni

11-29 Haziran 2012 Okul öncesi ve Sınıf Öğretmenlerinin Seminer Programı Yayınlandı.

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
Yard Doç. Dr. Oktay Aydın, Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu gibi seçkin hocalardan verilecek bu seminerler e-konferans salonlarında verilecekmiş. ( madde 5)

Okul müdürleri ve il /ilçe eğitim müdürlüklerince verilecek olan seminerler de var.

T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü

HİZMETİÇİ EĞİTİM ETKİNLİK PROGRAMI
1. ETKİNLİĞİN ADI
Temel Eğitim Öğretmenlerinin Mesleki Gelişim Eğitimi Programı
2. ETKİNLİĞİN AMAÇLARI
Bu faaliyeti başarı ile tamamlayan her katılımcı;
1. MEB’da yeniden yapılanma hakkında bilgi edinir.
2. Eğitimde iletişimin önemini ve gereğini bilir.
3. Okulu bir yaşam alanı olarak kabul eder ve gelişmeleri sorgular.
4. Öğretmenlik mesleğinde kişisel ve mesleki gelişimin önemini bilir.
5. Ölçmede zihinsel değişimin önemini bilir.
6. 4+4+4 Uygulama esaslarını bilir.
7. Eğitimde aile, çocuk, öğretmen faktörlerinin önemini bilir.
8. Yapılandırmacı öğretimde ölçme-değerlendirme uygulamalarını bilir.
9. Okulda ve sınıfta beden dilinin nasıl kullanılacağını bilir, beden dili ile verilen mesajları alır.
10. Öğretmenlik mesleğinde meslek etiği hakkında bilinçlenir.
11. Öğrenci merkezli eğitimin avantajlarını bilir.
12. Çoklu zeka, öğrenme stratejileri ve stillerini bilir.
13. Öğrenciyi tanıma tekniklerini bilir, her öğrenci farklılığını eğitimde değerlendirir.
14. Yapılandırmacı sınıf yönetiminde birlikte öğrenmenin önemini kavrar.
15. Özel eğitim ve kaynaştırma yöntemlerini bilir, geride kalan öğrencilerin sınıfa yetişebilmeleri için gerekli önlemleri alır.
16. Sınıf rehberliği ve yönlendirme de fark etmenin ve seçenek yaratmanın önemini bilir.

3. ETKİNLİĞİN SÜRESİ
Faaliyetin süresi 25 ders saatidir.

4. ETKİNLİĞİN HEDEF KİTLESİ
Bakanlığımıza bağlı temel eğitim okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri ve okul öncesi öğretmenleri.

5. ETKİNLİĞİN UYGULANMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR
Bu program, Bakanlığımıza bağlı temel eğitim okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri ile okul öncesi öğretmenlerinin mesleki gelişimlerini arttırmak ve motivasyon sağlamak amacı ile hazırlanmıştır.

Eğitim program uzaktan eğitim yöntemiyle uygulanacaktır. Uzaktan eğitim yapılacak gün ve saatlerde e-konferans salonlarında eğitimime alınacak tüm öğretmenlerinin derse katılımı sağlanacaktır. Eğitim birkaç grup halinde uygulanacağından grup düzenlemeleri yapılırken, oluşturulacak sınıf mevcutları fiziki şartlar ve okul bütünlüğü göz önüne alınarak oluşturulacaktır.

7. ÖĞRETİM YÖNTEM TEKNİK ve STRATEJİLERİ
Uzaktan eğitim ile yapılacak eğitimlerde konular video filmleri animasyonlar ile desteklenerek işlenecektir. Her dersin son 10 dakikası ölçme değerlendirme için ve geri bildirim için kullanılacaktır..
Eğitim sonunda katılımcıların değerlendirme anketlerini doldurmaları sağlanacaktır.

8. ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME
Etkinliğin amacına ulaşıp ulaşmadığını ve uygulamada karşılaşılan sorunları belirlemek amacıyla Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğünce hazırlanan anketler uygulanacaktır.
Değerlendirmede katılımcıların görüşleri alınacaktır.
Uygulamada karşılan sorunların çözümü için öneriler toplanacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos