Neler yeni

2,3 Yaş Oyun Grubuna Yaptırılabilecek Etkinlikler

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
2,3 Yaş Oyun Grubuna Yaptırılabilecek Etkinlikler

Oyun Grubu öğretmeni Arkadaşlarım;

Sitelerimizde öğretmenlerin en çok arama yaptıkları konunun sanat etkinlikleri olduğu gördüm. çok haklısınız. Bu yaş grubunda henüz beceriler yeni gelişmeye başlarken öğretmene çok iş düşer. Bireysel ilgi gerktiren bir yaş grubunun öğretmenliğini yapıyor, onları sevginiz ile yoğuruyorsunuz.

Küçük kas gelişimi için bir ayakkabı ve giysi giymenin önemi becerileri geliştirmesi açısından tartışılmaz. Bu yönden özel okul öğretmenlerimizin çocuğa fırsatlar vermesinde, sabırlı olmasında yarar görüyorum. Öncelikle sanatla değil oyunla da becerileri geliştirme çalışmaları yapmakta yarar vardır.

Bu yaş grubu çocukları kağıdı yırtmaktan çok hoşlanır, kağıdın yırtılırken çıkardığı sesi dinlerler. Bu sizin etkinlik ip ucunuzdur. Farklı kalınlık ve incelikte kağıtları yırtmalarına rehberlik edebilirsiniz. Ardından bu kağıtlarla neler yapabileceğinizi tartışabilirsiniz. gelecek öneriler doğrultusunda balona, çöp poşetine doldurup top yapabilirler. Ardından top atıp tutma, hedefe top atma oynayabilirsiniz. üstelik oyun yolu ile çevreyi de toplatmış olacaksınız.

Kağıdı kıvırma teknikleri de tam sizin yaş grubunuza uygun. Kaleme dolama, oklavaya dolama, dolma yapma...:thumbup1:

Gelelim boya çalışmalarına; yakından uzağa ilkesine uygun olarak önce bedenin parçaları ile baskılar,

parmak boyaları,

köpük boyaları,

çok kalın fırçalarla pişmiş boya uygulamaları,

Ve sadece tuz seramiği ile hamur çalışmaları... Bu hamuru birlikte yapmanızı tavsiye ederim. içinde boya olmadan yapmanızı tavsiye ederim ama renk kavramı vermeyi düşünüyorsanız gıda boyası haricinde boya ve tutkal kullanmayınız. biliyorsunuz ki bu yaş çocukları tadına bakarak nesneyi tanımaya çalışırlar.

Öykü kitaplarında seçici olunuz. sesli kitaplar, kalın kartondan yapılanları tercih ediniz. çocukların dikkatleri kısa sürede dağılır. Hemen oyun etkinliğine geçiniz.

Çocukların zaman zaman okulu keşfetmesine izin veriniz ancak grupla birlikte gezmeyi ihmal etmeyiniz. Kuralları öğrenmeye başlayacakları bu dönemde her an her istediklerini yapmayı düşünürler. onlara şimdi........, sonra kavramlarını bu yolla verebilir, zamanı öteleyebilirsiniz.

Başarılar dilerim.

evet hocam bizim (oyun grubu öğretmenleri) işimiz zor. etkinlik bulmak zor oluyor. yapabilecekleri sınırlı.Büyük gruplara herşeyi uygulayabiliyoruz ama bizim miniklerimize okadar kolay olmuyor etkinlik konusunda sıkışıyoruz. bende kendi çapımda etkinlikler yapıyorum bir çoğunun resmini çekiyorum. En yakın zamanda buraya yüklemeyi düşünüyorum. Benim gbi etkinlik bulmakta zorlanan öğretmenlerimize biraz da olsa yardımcı olursam çok sevinirim. Tabi onlar da aynı şekilde yüklerlerse çok iyi olacaktır.
Paylaşım içinde olmak çok güzel. Bizlere bu olanakları sağladığınız için çok teşekkürler ederim. :)

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
evet hocam bizim (oyun grubu öğretmenleri) işimiz zor. etkinlik bulmak zor oluyor. yapabilecekleri sınırlı.Büyük gruplara herşeyi uygulayabiliyoruz ama bizim miniklerimize okadar kolay olmuyor etkinlik konusunda sıkışıyoruz. bende kendi çapımda etkinlikler yapıyorum bir çoğunun resmini çekiyorum. En yakın zamanda buraya yüklemeyi düşünüyorum. Benim gbi etkinlik bulmakta zorlanan öğretmenlerimize biraz da olsa yardımcı olursam çok sevinirim. Tabi onlar da aynı şekilde yüklerlerse çok iyi olacaktır.
Paylaşım içinde olmak çok güzel. Bizlere bu olanakları sağladığınız için çok teşekkürler ederim. :)
Paylaşımlarınızı bekliyoruz öğretmenim. :)

oblina

Yeni Üye
Benim de küçük bir oyun grubum var, ben de çok zorlanıyorum.
Ortalama yaşımız 2 buçuk :)

Çok güzel etkinlikle buluyorum internetten falan "ayy bunları yaparız" diyorum bi bakıyorum bizim miniklerin dikkatini bile çekmiyor :) ben 1 aydır öğrencilerimleyim, yaptığım sanat etkinliklerini şu şekilde sayabilirim,

*sulu boyalarla parmak izi yaptık kağıda. bende kanat çizdim hepsine, uçan böcekler oldular :) bi yandan arı vız vız şarkısını dinledik

*oyun hamuru en büyük kurtarıcı bu yaş grubunda, haftanın en az 1 günü oyun hamuru aktivitesi yapıyoruz. renkleri karıştırmamaları için sürekli dikkat etmek gerekiyor ama :(

*bir sürü pamuk verdim önlerine, koparıp koparıp kar yaptık. özellikle yırtma sökme ayırma işlerini çok sevdiklerini bildiğim için zorlanmadık hiç, daha sonra bu karları kartona yapıştırdık kar yağdırmış olduk :)

*balon boyama yaptık, cd kalemiyle karalama yaptılar balonun üzerine. Balonların patlama olayını hiç hesaba katmamıştım :( neyseki en korkusuz olanın elinde patladı da o gülüverince diğerleri korkmadı. ama büyük bi kaosa neden olabilirdi

*önlerine karton ve çıkartmalar verip kompozisyon oluşturtuyorum. bunu becerebiliyorlar. Mesela deniz hayvanlarından oluşan stikerları önlerine koydum. bir de beyaz kagıt ve mavi gazlı kalemler. Deniz yapıyoruzzz dedik maviyle kagıdı karaladık karaladık, sonra da istedikleri gibi yerleştirdiler deniz canlılarını kağıda

*saklama bulma oyunu çok oynuyoruz biri bir yere oyuncagını saklıyor hepimiz arıyoruz bunu da çok seviyorlar

*en son da geçen hafta tuvalet kagıdı rulosundan dürbün yaptık, onu da çok sevdiler. tabi ben yaptım dürbünleri ama onlar üzerini karaladılar, boyunlarına takıp camdan baktılar :) hatta ertesi gün birisi dürbünümü evde unutttuuuum diye ağladı :)))

sizler de yaptıgınız aktiviteleri burda paylaşırsanız çok memnun olurum :( çünkü gerçekten küçükler için çok fazla alternatifimiz yok :(

Sevgiler

sayın oblina öğretmenim oyun hamurunu çok kullanıyorum demişsin fakat ne olursun çok dikkatli ol. çünkü bu yaş grubu çocuklarımız oyun hamurlarını kulaklarına burunlarına sokmaya ve yemeye çok meğilli. Aman dikkat diyorumm kıyamam ben onlara :)

Dosya kağıdına kelebek çizdim kramfon kağıtlarından renk renk önlerine verdim onları yırttık ve kelebeğin kanatlarına yapıştırdık . ortaya çok sevimli renk renk kelebekler çıktı:)

El baskısından kedi yaptık ahtapot yaptık ahtapottan önce kağıda mavi sulu boyayla deniz yaptık kuruyunca ahtapotu yaptık) (sulu boya yaparken fırçayı boyaya bulayıp ben veriyorum yoksa yırtılıyor.Sulu boyadan çok hoşlanıyorlar)

Tuvalet kağıtlarını yırttık kardan adam resmine yapıştırdık. benim önceden kestiğim burun göz şapka atkıyı uygun yerlere yapıştırdılar.

Yılbaşında el baskılarından çam ağacı yaptık.

Kağıtlarını renk renk boyadılar serbestçe. onları kalp şeklinde kesip mobil yaptık çok hoş bir görüntü oldu.(daha doğrusu bunu başka bir öğretmen yaptırdı )

Kırmızı renkten el kalıplarını alıp noelbaba şekline getirdim. baş parmak hariç diğerlerine gri sim döktük. noel babaya göz yaptık pamuktan sakal yaptık şapkasına ponpon gibi sim döktük. mobil yaptık.

Bunların resimlerini yüklediğimde daha anlaşılır olacaktır :).. Yapmayı plandığım etkinliklerse;

Önce taş boyaması Emel hocamın tavsiyesiyle :). Daha sonraları yumurta boyaması bunlardan hayvan şekli ortaya çıkarmayı planlıyorum.

Tuvalet kağıdı rulolarına kahverengi yırtılmış kağıtları yapıştırmalarını isteyeceğim üstteki boşluğaysa buruşturulmuş kocaman yeşil grafon kağıdı koymalarını isteyeceğim bunu mart ayında orman haftasında yaptırmayı düşünüyorum.

Okulda çocuklarımın resmini çekiyorum. Onları çıkarttırıp okula getiricem ve şirin çerçeveler yapmayı düşünyorum. Parmak baskıları simler vb. leriyle süsletmeyi ve velilere süpriz yapmayı düşünüyorum. Bunları sınıfımızın duvarına yapıştıracağım.

Bu tür planlarım var. Bakalım dahada düşünüyorum. Şuanda boyama sayfalarını arada boyatıyorum .Yırtma yapııştırma yaptırıyorum. Arada serbest boyamalar yaptırıyorum pastellerle. Fakat AMOS un tuval boyaları var onu tavsiye ediyorum kaygan ve ruj gibi açılıp kapatılıyor elleri üstleri pastel gibi boyanmıyor

Halka oyunlarından çok hoşlanıyorlar . Halka oyununa başlamak için sınıfın ortasına geçip el ele tutuşalım halkaya karışalım tekerlemesini söylüyorum toplanıyorlar hemen. Halka oyunundan sonra yere çömelmelerini söylüyprum mısır patlatma oyunu oynu oynuyoruz onlar mısır oluyor pat dediğimde zıplıyorlar Bayılıyorlar:).

Müzik etkinliği olarak tef çalmaya bayılıyorlar.el hareketleriyle pekiştirdiğimiz şarkılara bayılıyorlar. Davul demişki .... vb. şarkılara bayılıyorlar..

Etkinlik paylaşımımıza devam edelim hocam resim yükleyelim mümkünse. Ben bilgisayara aktarınca buraya koyacağım . Kolay gelsin..

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
harikasınız handebkr öğretmenim. Çok eğlenceli paylaşımlarınızın fotoğraflı devamını bekliyoruz.

Ayrıca öğrenim sürecinin kazanımı ile birlikte verirseniz çok daha yararlı olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos