Neler yeni

2. Çocuğunuzla Keşfe Çıkarak Etkili Zaman Geçirebilirsiniz.

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
EVDEKİ EN İLGİNÇ KAPAĞI BULALIM.

Bu bölüme geçmeden ''1. Çocuğunuza Kitap Okuyarak Etkili Zaman Geçirebilirsiniz.'' konusunu okuyup uyguladıktan sonra bu konuyla devam etmenizi öneririm.

''17. Oluşturduğu öykü kitabına bir kapak yaptığını, acaba başka nelerin kapağı olduğunu sorunuz.
18. Vereceği yanıtların ardından ev içinde keşif yapması için oda oda yönlendiriniz. ‘’acaba banyoda nelerin kapakları var?,acaba mutfakta nelerin kapağı var?, acaba misafir odasında nelerin kapağı var?, gibi…Araştırmaya başlamadan önce
19. Toplanabilecek kapakları toplayıp, odasında biriktirmesini isteyiniz. '' diye yazmıştım.

Bundan sonrasındaki uygulama basamaklarını da sıralayayım.

1.Getirdiği kapakların nelere ait kapaklar olduğunu sorunuz.
2. Bu kapakların hangi nesneye ait olduğunu sorunuz.
3. Kapaklar ne işe yarar?, sorusunu sorup, her yanıtına doğru, bravo gibi övgü dolu sözcükler söyleyiniz.
4. İp ya da yün kutunuzdan ip /yün getirmesini isteyiniz. İplerle farklı renklerde çember oluşturmasını isteyiniz. Çember ve daire arasındaki benzerlik ve birbirinden ayrılan özelliği (içi boş-dolu ) biçiminde söylemesini destekleyiniz. Birbiri ile benzer özelliği olan kapakları biraraya getirip, iple yaptığı çemberin içine koymasını isteyiniz.
5. Getirdiği kapaklar içinde en ilginç olanına karar vermesini sağlayınız.
6. Odaya getiremediği kapaklar arasında 'sence evimizde en ilginç kapak neyin kapağı olabilir?, diye sorun. Ya sizce

:rolleyes:

:confused:

:)

Bravo bileceğiniden emindim. Ama bir de yazarak yanıt vermenizi bekliyorum.;)

6. Benzer nesnelerin kapaklarının ilginç olup olmadığını ve nedenini sorunuz.
7. Kapakların kullanılma amaçlarının dışında başka hangi işlere yarayabileceğini tartışınız.

Peki kapakların başka nesini araştırabiliriz?

Renk benzerlikleri olabilir mi?

Yapıldıkları malzemeye göre olabilir mi?

Peki sen bir kapak üreticisi olsan, başka ne ile kapak yapabilirdin, neden bu malzemeyi tercih ederdin?

Şimdi bir üretici olarak tasarladığın kapağın resmini yap ki, tasarın projeye dönüşebilsin. İstediğin özel bir malzeme var mı?

Eminim çok ilginç, çok farklı bir proje gerçekleştireceksin, bana ihtiyacın olduğunda yanına gelebilir, sana istediğin malzemeyi bulman için yardım edebilirim. Kolay gelsin. ;)

İşte çalışmamızın istenilen en üst düzeyi budur. Günümüzde yaratıcı düşünce işe girişlerde önem taşımaktadır. En ilginç, en farklı düşünceye sahip olan üretimde o işi alma şansına daha fazla sahiptir.

O halde hep el ele verelim, yaratıcı düşünebilen gençler yetiştirmemizde siz ebevynlerin yardımları ile bunu başaralım.:)

Eğitimci Yazar: Emel ÖZDEMİR
16.10.2011

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos