Neler yeni

2012 Yılında 61 Bin Öğretmen Ataması Haberi

Musa BAL

Yeni Üye
61 bin ÖĞRETMEN ATAMASI

2013 yılında atama yapılması için Milli Eğitim Bakanlığı 61 bin atama istedi. Bu yıl ilk kez şubatta atama yapılmamasıyla birlikte böyle bir atamaya sıcak bakılıyor. Milli Eğitim Bakanlığının istediği bu atamaya son kararı Başbakan verecek...

Bilindiği üzere, her kamu kurumunun bir önceki yıl ayrılan personel sayısının yüzde 50'isi civarında memur alma imkanına ilave olarak ayrıca Başbakan onayı ile verilen bir açıktan atama kontenjan sayısı bulunmaktadır. 2013 yılı Bütçe Kanununa göre üniversiteler için 5 bin ,kamu kurumları için ise 65 bin adet açıktan atama izninin dağıtımı Başbakan onayı ile yapılacaktır. Şuan kamu kurumları itibariyle bu dağıtım sayıları hala açıklanamamıştır.

İşte Kurumların Talep Ettikleri Atama Sayısı:

Kamu kurumu 65 binden talep ettiği ettiği atama sayısı
Milli Eğitim Bakanlığı 61.000
Maliye Bakanlığı 2.000
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 3.500
Adalet Bakanlığı 4.500
Diyanet İşleri Başkanlığı 5.400
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 13.300
Emniyet Genel Müdürlüğü 5.000
Orman Genel Müdürlüğü 1000
Sağlık Bakanlığı 9.000
SGK 2.000
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 2.800
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu 11.000
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu 26.000
Yukarıda görüldüğü üzere, kamu Kurumlarının talep ettikleri sayı, dağıtılması öngörülen atama sayısından (65 bin) fazladır.

Yukarıda yer alan rakamlar sadece kamu kurumlarının talep ettikleri rakamlardır. Bu rakamlardan ne kadar kesinti olacağına Başbakan Erdoğan karar verecektir. Ama her halükarda toplam sayı 65 bini geçmeyecektir.

Diğer taraftan, MEB her ne kadar 61 bin civarında bir atama sayısı talep etmiş olsa da, toplam dağıtılacak sayı 65 bin olduğu için talep edilen sayı kadar atama izni verilmesi mümkün görülmemektedir.

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos