senem_44 öğretmenimize bu faydalı paylaşımı için teşekkür ediyor, sizlerin de planlarınızı bekliyoruz.
Atatürk ve Cumhuriyet
Türkçe ve Sanat Etkinlik Planı
Etkinlik planı
günlük plan örnekleri
planlar
ATATÜRK VE CUMHURİYET
Etkinlik Türü :Türkçe ve Sanat(Bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği)
Yaş Grubu (ay) :36-48 ay
KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
Bilişsel Alan:[/B]
Kazanım 17. Neden-sonuç ilişkisi kurar.
Göstergeler: Bir olayın olası nedenlerini söyler.
Bir olayın olası sonuçlarını söyler.
Kazanım 21: Atatürk’ü tanır.
Göstergeleri: Atatürk'ün hayatıyla ilgili belli başlı olguları söyler.
Atatürk’ün kişisel özelliklerini söyler.
Kazanım 22: Atatürk'ün Türk toplumu için önemini açıklar.
Göstergeleri: Atatürk’ün değerli bir insan olduğunu söyler.
Atatürk’ün getirdiği yeniliklerin önemini söyler.
Atatürk'ün getirdiği yenilikleri söyler.
Dil Alanı:
Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
Göstergeleri:
Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar.
Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
Dinledikleri/izlediklerini başkalarına anlatır.
Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
Göstergeleri:
Malzemeleri keser.
Malzemeleri yapıştırır.
Sosyal-Duygusal Alan:
Kazanım 11: Atatürk ile ilgili etkinliklerde sorumluluk alır.
Göstergeleri:
Atatürk ile ilgili etkinliklere katılır.
Atatürk ile ilgili duygu ve düşüncelerini farklı etkinliklerle ifade eder.
MATERYALLER:
Atatürk’e ait Fotoğraflar, fon kartonları, yapıştırıcı, makas.
SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR:
Cumhuriyet, vatan, bayram, millet, cumhurbaşkanı, Atatürk, yenilik, bayrak
Önce-şimdi-sonra,
ÖĞRENME SÜRECİ
— Çocuklar evden getirdikleri Atatürk resimlerinin olduğu alana alınarak çocukların resimleri incelemesi için fırsat verilir. Çocuklarla Atatürk’ün Türk toplumu için önemi hakkında sohbet edilir.
— Son zamanlarda okul pencerelerine daha fazla bayrak ve Atatürk resimlerinin asıldığına dikkat çekilir. Bunun sebepleri hakkında konuşulur. Cumhuriyet bayramı hakkında konuşulur. Cumhuriyetin hayatımıza getirdiği yenilikler hakkında sohbet edilir. Cumhuriyet şiiri okunur.
“Bir zamanlar yurdumda bir başka devlet varmış
Başındaki padişah ne isterse yaparmış,
Atatürk padişaha düşmana karşı durmuş
Yurdumuzu kurtarmış, cumhuriyeti kurmuş” şiirinin ardından, çocuklar masalara geçerler. Çocuklara fotoğraflar (Atatürk’e ait), fon kartonları, yapıştırıcı, makas dağıtılır. Atatürk’e ait fotoğraflar kesilir ve öğretmenin rehberliğinde fon kartonuna yapıştırılarak sınıfta Atatürk Merkezi oluşturulur. Çocukların bir önceki günden yaptıkları Atatürk çerçeveleri de bu merkeze konur.
DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
- Her çocuğun kendi istediği fotoğrafı getirmelerine dikkat edilmelidir.
— Sergi panolarının çocukların boyuna uygun olmasına dikkat edilmelidir.
— Sergi panolarına ürün asılırken iğnelerin çocukların ellerine batmamasına dikkat edilmelidir.
DEĞERLENDİRME
- Cumhuriyet Bayramı törenlerini kimler izledi? Neler gördünüz?
— Atatürk’ fotoğraflarını daha önce nerelerde gördünüz?
- En çok hangi fotoğrafı beğendiniz?
- Atatürk yaşasaydı ve sınıfımıza gelseydi, ona ne söylemek isterdiniz?
- Sence Atatürk olmasaydı, ne olurdu?
AİLE KATILIMI
- Çocuğun kendi odasının penceresine Türk Bayrağı asmasına yardımcı olabilirler.
ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
Okul Atatürk büstü, Atatürk merkezi ya da ildeki Cumhuriyet meydanında bulunan Atatürk anıtına çiçek / çelenk konulabilir,
- Atatürk merkezinde çekilen fotoğraflar ailelere posta yoluyla ya da çocukla evlere gönderilebilir,
-Cumhuriyetin ilanı ile hayatımıza giren demokrasi kavramına vurgu yapmak için oylama yöntemi ile oyun etkinliğini başlatacak lider seçilebilir.
Atatürk ve Cumhuriyet
Türkçe ve Sanat Etkinlik Planı
Etkinlik planı
günlük plan örnekleri
planlar
ATATÜRK VE CUMHURİYET
Etkinlik Türü :Türkçe ve Sanat(Bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği)
Yaş Grubu (ay) :36-48 ay
KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
Bilişsel Alan:[/B]
Kazanım 17. Neden-sonuç ilişkisi kurar.
Göstergeler: Bir olayın olası nedenlerini söyler.
Bir olayın olası sonuçlarını söyler.
Kazanım 21: Atatürk’ü tanır.
Göstergeleri: Atatürk'ün hayatıyla ilgili belli başlı olguları söyler.
Atatürk’ün kişisel özelliklerini söyler.
Kazanım 22: Atatürk'ün Türk toplumu için önemini açıklar.
Göstergeleri: Atatürk’ün değerli bir insan olduğunu söyler.
Atatürk’ün getirdiği yeniliklerin önemini söyler.
Atatürk'ün getirdiği yenilikleri söyler.
Dil Alanı:
Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
Göstergeleri:
Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar.
Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
Dinledikleri/izlediklerini başkalarına anlatır.
Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
Göstergeleri:
Malzemeleri keser.
Malzemeleri yapıştırır.
Sosyal-Duygusal Alan:
Kazanım 11: Atatürk ile ilgili etkinliklerde sorumluluk alır.
Göstergeleri:
Atatürk ile ilgili etkinliklere katılır.
Atatürk ile ilgili duygu ve düşüncelerini farklı etkinliklerle ifade eder.
MATERYALLER:
Atatürk’e ait Fotoğraflar, fon kartonları, yapıştırıcı, makas.
SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR:
Cumhuriyet, vatan, bayram, millet, cumhurbaşkanı, Atatürk, yenilik, bayrak
Önce-şimdi-sonra,
ÖĞRENME SÜRECİ
— Çocuklar evden getirdikleri Atatürk resimlerinin olduğu alana alınarak çocukların resimleri incelemesi için fırsat verilir. Çocuklarla Atatürk’ün Türk toplumu için önemi hakkında sohbet edilir.
— Son zamanlarda okul pencerelerine daha fazla bayrak ve Atatürk resimlerinin asıldığına dikkat çekilir. Bunun sebepleri hakkında konuşulur. Cumhuriyet bayramı hakkında konuşulur. Cumhuriyetin hayatımıza getirdiği yenilikler hakkında sohbet edilir. Cumhuriyet şiiri okunur.
“Bir zamanlar yurdumda bir başka devlet varmış
Başındaki padişah ne isterse yaparmış,
Atatürk padişaha düşmana karşı durmuş
Yurdumuzu kurtarmış, cumhuriyeti kurmuş” şiirinin ardından, çocuklar masalara geçerler. Çocuklara fotoğraflar (Atatürk’e ait), fon kartonları, yapıştırıcı, makas dağıtılır. Atatürk’e ait fotoğraflar kesilir ve öğretmenin rehberliğinde fon kartonuna yapıştırılarak sınıfta Atatürk Merkezi oluşturulur. Çocukların bir önceki günden yaptıkları Atatürk çerçeveleri de bu merkeze konur.
DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
- Her çocuğun kendi istediği fotoğrafı getirmelerine dikkat edilmelidir.
— Sergi panolarının çocukların boyuna uygun olmasına dikkat edilmelidir.
— Sergi panolarına ürün asılırken iğnelerin çocukların ellerine batmamasına dikkat edilmelidir.
DEĞERLENDİRME
- Cumhuriyet Bayramı törenlerini kimler izledi? Neler gördünüz?
— Atatürk’ fotoğraflarını daha önce nerelerde gördünüz?
- En çok hangi fotoğrafı beğendiniz?
- Atatürk yaşasaydı ve sınıfımıza gelseydi, ona ne söylemek isterdiniz?
- Sence Atatürk olmasaydı, ne olurdu?
AİLE KATILIMI
- Çocuğun kendi odasının penceresine Türk Bayrağı asmasına yardımcı olabilirler.
ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
Okul Atatürk büstü, Atatürk merkezi ya da ildeki Cumhuriyet meydanında bulunan Atatürk anıtına çiçek / çelenk konulabilir,
- Atatürk merkezinde çekilen fotoğraflar ailelere posta yoluyla ya da çocukla evlere gönderilebilir,
-Cumhuriyetin ilanı ile hayatımıza giren demokrasi kavramına vurgu yapmak için oylama yöntemi ile oyun etkinliğini başlatacak lider seçilebilir.