Neler yeni

Bebek Bezi

Ayşe86

Kayıtlı Üye
Katılım
6 Eki 2011
Mesajlar
3,577
Beğeniler
4
#1
İki tür bebek bezi vardır. Bir defa kullanılıp atılabilen ve yıkanıp tekrar kullanılabilen. Atılabilen bezler rahatlık açısından tercih edilmektedir. Bu tür bezler kullanılır ve atılır. Atılabilen bezler çeşitli büyüklükte ve kalınlıkta imal edilmektedir. Bu tür bezler bebeğe takıldığı zaman yapışmasını sağlayan bantlardan dolayı en deneyimsiz anne ve babalar için de rahat gelmektedir.

Bu tür bezler kullanan endişeli orta yaşlı anne babalar bebeklerinin bezlerinde bir çengelli iğne olmadığı için rahatlık duyarlar.

Bununla beraber, rahatlığına karşın atılabilir bezler sorunsuz değildir. Başlıca sorun, maliyetidir. Ayrıca atılabilen bezlerle bezlenen çocuklar, yıkanabilen bezlerle bezlenen çocuklara nazaran daha fazla pişik olabilmektedir. En son dezavantajı ise bu bezler çöp kutusunu hemen doldurabilir ve doğada yok edilemediğinden çevre kirliliğine neden olurlar. Bu tür bezler ambalaj üzerindeki kullanma talimatlarına uygun olarak kullanılmalıdır.

Eğer yıkanabilen bezleri tercih ederseniz, en büyük boylarını satın alın. Yıkanabilen bezler pamuk ya da Amerikan bezi gibi çeşitli maddelerden yapılmaktadır.

Bu tür bezleri kendiniz yıkayabilirsiniz. Bezleri kendileri yıkayan anne babalar (ki bu en ekonomik yöntemdir), çamaşır makinesine her gün esir olmamak için en az iki düzine bebek bezi bulundurmalıdırlar. Bir de kapalı bir kirli-bez kutusu bulundurmanız gerekir. Bebek bezini tuvalette temizledikten ve yıkadıktan sonra kirli bezleri bu kutuya koyabilirsiniz. Bezler hafif sabunlu ya da deterjanlı suyla makinede yıkanmalı, iki veya üç defa durulanmalıdır. Durulamak çok önemlidir. Üzerinde sabun artığı kalmış bir bez bebeğinizin cildini tahriş edebilir. Bebeğinizin bezini iğnelediğinizde bezle bebeğin cildi arasına bir parmağınızı sokarak iğnenin bebeğin cildine temas etmemesini sağlayınız.

Bazı anne ve babalar bebeğin altını bir veya hatta iki defa, beslenmeden önce ve sonra değiştirirler. Bu sık değiştirme, bebek, altını kirletmediği sürece gereksizdir. Beslenmeden sonra bebeğin altını değiştirmek genellikle yeterli olacaktır.

Altını kirleten bir bebeğin altını temizlemek için, atılabilir bir bez ya da sabunlu bir bez parçası kullanın ve bu bölgeyi iyice temizleyin, idrar yoluna bakteri kaçmasını (ki üreme organlarında enfeksiyona yol açan en önemli nedendir) önlemek için kız çocuklar önden arkaya doğru silinmelidir..alıntıdır.
 
Katılım
13 Eki 2011
Mesajlar
758
Beğeniler
2
#2
Bilgiler için teşekkürler Ayşe Öğretmenim.
Keşke eskiden olduğu gibi yıkanabilen bezlerden kullanabilsek. Maalesef hepimiz hazır bezleri kullanmayı tercih ediyoruz. Hazır bezler hem ekonomik değil hem de doğadan 500 yılda kayboluyor :(
 

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
Katılım
13 Eki 2011
Mesajlar
2,987
Beğeniler
6
#3
Bilgiler için teşekkürler Ayşe Öğretmenim.
Keşke eskiden olduğu gibi yıkanabilen bezlerden kullanabilsek. Maalesef hepimiz hazır bezleri kullanmayı tercih ediyoruz. Hazır bezler hem ekonomik değil hem de doğadan 500 yılda kayboluyor :(
Ah öğretmenim, hiç bez yıkamadığın için bunları yazmışsın.

1. zaman kaybı
2. enerji kaybı
3.bedensel yorgunluk
4.ellerin dersinde yıpranmalar.

Şimdi üşenmeden tek tek anlatacağım.
1.Çişini kakasını akıt, bir sabunlu su ile çitileyerek yıka, kaynat, durula, sık,as, kuruyunca topla, ütüle, yerine yerleştir. iki günde bir bu işi tekrarla. Yoksa bez yetişmez. Kururken bile 5 bez kirlenmiş duruma gelir. peki bu işleri yaparken giden zamanda bebişimle ilgilsem onunla oynasaydım, yemeğimi pişirip, gezmelere gitseydim olmaz mıydı?

2. Banyoda yanan ışık, harcanan su, tüp, sabun. Bunlar para değil mi?

3. ya sinirlerinin yıpranması, ya yapılması gerken diğer işler, diğer ferlerin senden beklentileri, iş gücü kaybı:028:

4. Yıpranan ellerin cayır cayır yanması, iyileştirmek için kullanılan kremler...:aaa:


:37: ne güzel çocuklarınıza zaman ayırıp, neşe ile büyütüyorsunuz. ne mama pişiriyorsunuz, ne bez yıkıyorsunuz. Sefasını sürün de eski günleri istemeyin.

Dertlendim valla.:028:

Neydi o çileli günler:022:
 
Katılım
13 Eki 2011
Mesajlar
758
Beğeniler
2
#4
Tabiki Emel Öğretmenim, bunları yaşayan bilir haklısınız.
Büyüklerimizden hep duyarız o dönemki zorlukları.
Ben sadece diğer boyutuna dikkat çekmek istedim. İnsanoğlu doğayı pervasızca kirletiyor :(
 

Forum istatistikleri

Konular
18,824
Mesajlar
30,266
Kullanıcılar
27,853
Son üye
Mfbos
×