Neler yeni

Çeşitli bilmeceler

GIT GIT Gıdak der.her gün bize yumurta vermek ister(TAVUK)

CİK CİK CİK der bahçede dolaşırım.annem tavuğu ararım(CİVCİV)

Kuşların konuşan tek türüdür konuşamsı ile bütün insanları güldürür (PAPAĞAN)

O en ağır o en yelken kulak o en küçük kuyruk peki kimdir o?(FİL)

Dağda gezer bal arar;kışın uykuya o yatar(AYI)

Kediler onu çok sever her gün kovalasam der o peyniri çok sever her gün yesem der(FARE)

En yüksek daldaki yaprakları o yer;en uzun boylu benim der(ZUREYFA)

Minicik bir hayvanım ormanda yaşarım;kuyruğumdur en belirgin yanım.cevizi çok sevdiğimi söyleyince hemen ortaya çıkar adım(SİNCAP)

Ağ örer balıkçı değil;sekiz ayağı var ahtapot değil;duvarda yürür yavaş yavaş ağına yakalanan sinekler olur aş(ÖRÜMCEK)

Yerde sürünür TIS TIS der bazen daire olur bazen kıvrıla kıvrıla gider(YILAN)

Lale gül nergis gibi bir çok çeşidim vardır.balkon ve bahçelerde özel bir yerim vardır(ÇİÇEK)

Çeşit çeşit yapraklar gövdesini saran dallar bazıları meyve verir hepsi doğayı korurlar(AĞAÇ)

Sadece yağmurdan sonra çıkar dünyayı yedi rengi ile sarar sanki gökyüzünde asılı durur;iyi düşünen onun adını bulur(GÖKKUŞAĞI)

Isıtınca dünyayı aydınlanır heryer bitkiler büyümek için suyu topraktan ışığı ondan ister(GÜNEŞ)

Sarı saçlı kiraz dudaklı onu bana teyzem aldı;sallayınca kapandı gözleri arkasına basınca ınga ınga dedi(OYUNCAK BEBEK)

Annem babam okur ben resimlerine bakarım ondan okunan hikayeleri hiç unutmam hemen hatırlarım(KİTAP)

Kardan adamda var;bende de var onu takmazsak boynumuz donar;nenem örer annem boynuma takar(ATKI)

Sıcacık oldu ellerim şimdi karı elleyebilirim;kışın onu giymeseydim donardı ellerim(ELDİVEN)

Büyük küçük her boyu güneşten soğuktan başımızı korur;onu takınca kıyafetimiz tam olur(ŞAPKA)

Çiçekten çiçeğe konar arılar onu toplar;topladıklarını vız vız uçup kanat çırparak kovanına koyar petekte üretir kavanozda sofraya gelir(BAL)

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos