1. Sitemizin yazılımı değişmiş olup kullanıcı adı ile girişlerde başlangıçta sorun yaşanabilir , özellikle kullanıcı adında Türkçe Karakter olanlar. Giriş yapmak için kullanıcı adı yerine mail adresiniz ile giriş yapınız. Sorun yaşarsanız erdoganibrahim@msn.com'dan bana ulaşabilirsiniz.İbrahim ERDOĞAN
  Duyuruyu Kapat

Çikolata yediğinzde Başınız Ağrıyorsa sizde Nikel Allerjisi Olabilir.

'Sağlıklı Beslenme, Diyet Önerileri' forumunda Emel Hoca tarafından 2 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

 1. Emel Hoca

  Emel Hoca Moderator

  Katılım:
  13 Ekim 2011
  Mesaj:
  2,988
  Alınan Beğeniler:
  4

  Nikel alerjisi

  allerji
  nikel
  çikolata
  mercimek
  bezelye
  ceviz
  ayçekirdeği
  takı  Nikel Nedir?

  Nikel, saf haliyle gümüş kadar parlak olan, çeşitli kaplama işlerinde ve alaşımlarda kullanılan, metalik temel bir elementtir. Nikel, çevremizde bulunan en yaygın metallerden birisidir.


  Nikel alerjisi nedir?

  Nikel alerjisi, nikele karşı hassasiyeti olan birisinin bu madde ile teması sonucunda vücudunun tepkime göstermesidir. Yani kişinin nikele alerjisi olması durumudur. Nikel alerjisi ilerleyen safhalarından egzama hastalığına sebep olabilir.


  Nikel alerjisi kimlerde görülür?

  Nikel alerjisi, erkeklerden daha ziyade kadınlarda daha sık görüldüğü bilinmektedir. bunun en önemli sebebi ise kadınların vücutlarında taşıdıkları kıymetli materyallerden kaynaklanmaktadır. Özellikle kulakların deldirilmesi, göbeğin deldirilmesi, burnun vb. deldirilip takılar takılması da nikel alerjisini tetikleyen faktörlerin başında gelmektedir. Nikelin bu şekilde deriyle ve hatta kanla temas etmesi durumu bir takım hassasiyetlerin de başlangıcı olmasına sebep olur. Kişi böylelikle maddeye karşı hassasiyet geliştirmeye başlar ve maddenin deriyle teması neticesinde kısa bir süre sonra kişide alerjik reaksiyonlar başlar. Bu alerjik durumlar egzamaya da sebep olabilir. Erkeklerde de son zamanlarda nikel alerjisinde artışlar gözlemlenmektedir. Bunun bir sebebi de erkeklerinde artık çeşitli takılar takmaya başlamasıdır. Nikel allerjisi, ellerde egzamanın gelişmesine de neden olabilir. Bu, kapı kolu, musluk (paslanmaz çelikler hariç) ve bozuk para gibi nikel içeren birçok madde ile temas edilmesinden dolayıdır.


  Nikel nerelerde bulunur?

  En çok taklit mücevherlerde, mutfaklarımızda kullandığımız metal kaplı tencere veya tavalarda, parlak kapı kollarında, fermuarlarda, tokalarda, iğnelerde, örgü şişlerinde, makaslarda, gözlük çerçevelerinde, düğmelerde, paralarda bulunur. İthal sarıb altınlarda, beyaz altınlarda, platinlerde ve gümüşlerde nikel bulunabilir. Buna ek olarak, nikel, çamaşır suyu, saç boyaları ve bazı gıda maddelerinde de görülebilir.


  Yüksek miktarda nikel içeren gıdalarda vardır. Örneğin, çikolata, bezelye, mercimek, ceviz, ayçiçeği çekirdeğini verebiliriz. Bu tür yiyecekleri tüketmeleri halinde nikel alerjisi olan kişilerin durumları çok daha kötüye giderek bu kişilerde egzamanın daha da derinleşmesine sebep olabilir. Fakat bu durumlar çok nadiren yaşanmaktadır.  Nikel alerjisi ne tür belirtilere sebep olur?

  Nikele alerjisi olan bir kişi bu maddeyle temas ederse vücudunun herhangi bir bölgesinde alerjik egzama görünebilir. Egzama ister yeni ortaya çıkmış olsun isterse de tekrarlıyor olsun kişinin alerjisi olduğu maddeyle teması halinde derisinde sıvı dolu kabarcıklar ve iltihaplı yaralarla beraber, deride kızarıklık ve şişkinliğe sebep olur. Uzun süren temas egzamasında ise deride kuruma ve çatlamalarla birlikte ayrıca şiddetli kaşıntı da görülür.  Nikel alerjisinin teşhisi nasıl yapılır?

  Kişi bir dermatoloğa sevk edilerek yama testi uygulanır. Yama testi esnasında kişinin sırt bölgesine alerjisi olduğu maddeler bir bant yardımıyla yapıştırılır. Bu maddeler hastanın sırtında 2 gün kadar bekletilir. Daha sonrasında bu maddeler kişinin sırtından alınarak sökülür. Dermatolog 1 veya 2 gün sonra sonuçları inceler. Eğer kişinin nikel alerjisi var ise sırt bölgesinde bir bozuk para büyüklüğünde kızarık bir egzama lekesi oluşur.

  Kişi nikel alerjisine bir defa yakalandığında artık ondan tamamen kurtulması mümkün değildir. Ancak önlemler alarak ve tedavi görerek bu alerjinin üzerindeki etkilerini hafifletebilir.  Nikel alerjisinde önlem ve faydalı tavsiyeler:

  •Sarı altın veya titan nikel içermez. Gümüş de genelde nikel içermeyecektir.
  •Nikelin kuru ve çatlamamış deriye nüfuz etmesi kolay değildir. Bu nedenle ellerinizi kuru ve yumuşak tutmaya çalışın.
  •Eğer nikel içeren takı/yüzük/saat/kemer tokalarını kullanmak istiyorsanız, metalle temastan kaçınmak için, metalin şeffaf tırnak cilâsı ile bir kaç kat kaplanması gerekir.
  •Takılar satın aldığınızda onların nikel içermediği konusunda garanti isteyin.  Nikel alejisinin tedavisi

  Alerjenden uzak durun. Eğer alerjen maddeden uzak durmazsanız uygulanan diğer tüm tedavileri de çöpe atmış olursunuz. Düzenli bir şekilde nemlendirici kremler kullanmak faydalıdır. Cildiniz genellikle kuru olacaktır. Bir süreliğine kortizon kremlerinin kullanılması gerekebilir. Eğer kortizon kremi kullanılacaksa bunun kullanımından 2 saat sonra da nemlendirici krem kullanılmalıdır. Eğer kişi nikel ile temasına devam ederse bu defa alerji vücudunda nikelle temas etmeyen diğer alanlara da yayılma gösterebilir.


  Alıntıdır.
   

Bu Sayfayı Paylaş