Neler yeni

Diş Macunu, Şampuan, Deodorant gibi Ürünlerdeki İşaretler Ne Anlama Geliyor?

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
Diş Macunu, Şampuan, Deodorant gibi Ürünlerdeki İşaretler Ne Anlama geliyor?

DİŞ MACUNU
ŞAMPUAN
DEODORANT
DUŞ JELİ
KİŞİSEL BAKIM ÜRÜNLERİ
KOZMETİK​

Bir toplum içinde yaşıyoruz. Kişisel bakımımızı yaparak hem sağlığımızı korumak hem de bakımlı görünmek istiyoruz.

Kişisel bakım ürünlerİni satın alırken iyi marka ya da bilinen marka olmasına dikkat ediyoruz.. Bazen bir satıcıya sattığı ürünün bitkisel bir ürün olup olmadığını sorar, onun ''bitkisel bir ürün'', sözünü dikkate alıp ürünü satın alırız. Oysa çok bilinen ünlü firmaların ürettiği bazı ürünlerin üstünde 'natirel', 'bitkisel' ya da 'organik' gibi ifadeler bulunduğu halde, ambalaj üzerindeki renk işaretine baktığınızda hiç de üstünde yazılan ifadeye uygun olmadığını fark edebiliyoruz. Çocuklar için üretilen diş macunlarında bile kimyasal ürün olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik bu macunlarda sağlık için son derece zararlı olan köpük yapıcı madde sodyum laura sülfat olduğunu biliyor muydunuz?

Bir ürün çok köpürüyorsa içeriğindeki (sodyum laura sülfat) oranı da yüksek demektir. Bizler çok köpürenin iyi temizlediğine senelerdir inandırılan bir toplumuz. oysa çok köpüğün vücudumuza zarar veren madde içerip içermediğine önem vermiyoruz.

Ben ürün satın alırken ambalajındaki renklere bakıyorum.

Bazı ürünlerde çizgi yerine ''kum saati' bulunuyor.

Bu çizgilerin ya da kum saatinin konulma amacı ise; üretimde kullanılan maddelerin asıl içeriklerini göstermesidir.

Siyah çizgi: % 100 kimyasal üründür.

Kırmızı çizgi: %70 kimyasal ve %30 doğal maddelerden oluşmuştur.

Yeşil çizgi: %100 doğal maddelerden üretilmiştir.

Çok nadir beyaz ve lacivert çizgilere de ratlayabiliyoruz. İnternette bunların ne anlam taşıdığı ile ilgili bir ifadeye rastlamadım.

Şu da asla unutulmamalıdır ki İLAÇLAR DA BİR KİMYASALDIR, OYSA SAĞLIĞI KORUMAK İÇİN ÜRETİLİRLER. KAZANÇ ELDE ETMEK AMAÇLI SAĞLIĞA ZARAR VERMEK İÇİN ÜRETİLMEZLER.

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM.

Emel ÖZDEMİR

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos