Neler yeni

EĞİTİM METODUNDA STEM YÖNTEMİ

(MEB) öğrencilerin aldıkları eğitimin niteliğini belirleyen uluslararası PISA ve TIMSS’teki başarısız sonuçları düzeltmek için eğitim yöntemini değiştirme kararı aldı. Finlandiya ve ABD gibi ülkelerde uygulanan STEM yöntemi MEB'e bağlı okullarda da uygulamaya konulacak. STEM modeli ile öğrenciler, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiği aynı anda öğrenme fırsatı yakalayacak. STEM yönteminde dikkat çeken bir önemli nokta da öğrencinin soruyu soracak olması Özellikle Bilim ve Teknolojiye dayalı bir sistem olan STEM ile Araştırma ve sorgulamaya dayalı bir sistem Öğrencilere gündelik sorunlarla başa çıkabilmeyi yetisini kazandırmayı hedefleyen STEM'in MEB okullarında ne zaman yapılacağı merak konusu. Bilim, teknoloji ve mühendislik alanında eğitim verecek STEM modelinde, öğrencilere eğitimi verecek öğretmenlerinde duruma göre yetiştirilmesi gerekiyor. STEM metodunun geliştirilmesi için MEB'in başlattığı Araştırmaya-Sorgulamaya Dayalı Bilim Öğreniminde Değerlendirme Stratejileri (SAİLS) projesi kapsamında bilim öğretmenleri yetiştirilecek. Eğitim kapsamında Hacettepe Üniversitesi kapsamında gönüllü 1200 öğretmen STEM eğitimine katıldı. STEM Eğitiminin yaygınlaşması için fen bilgisi öğretmenlerinin kullanabilecekleri bir kitap basıldı. Konu ile ilgili MEB Müsteşar Yardımcısı Mustafa Hİlmi Çolakoğlu,"Her çocuğun kapasitesinin en iyisini ortaya çıkarmalıyız" dedi.

HABER KAMU SAATİ ALINTI YAPILMIŞTIR....

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos