Neler yeni

GEMS Çemberler ve Ayıcıklarla Gruplama

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
GEMS Çemberler ve Ayıcıklarla Gruplama

Resimlerini gördüğünüz bu dış kaynaklı oyuncaklar, bazı özel okullarımızın GEMS odalarını süslemekte. Ancak birçok öğretmenimiz bu oyuncaklarla nasıl oynanacağını bilmemektedir. İşte sizlere ayıcıklarla ve çemberlerle öykülü oyun. :)

Sizin çalıştığınız okul, yabancı üretim olan bu GEMS oyuncaklarını almak için gerekli bütçeye sahip olmayabilir.

Biz istersek benzer malzemeler kullanarak aynı eğitim ortamını oluşturup belirlediğimiz amaçlara ÇOCUKLARIMIZI ulaştırmayı başarabiliriz.

Uygulama 1 :

Oynar çember farklı şekillere getirilerek çocuklara sorulur:

-Sence bu nedir?

Gözlük biçimine getirilip göze tutulur.
-Şimdi ne oldu?

Mavi çember masanın üstüne konur.
-Bu çember ne renk?

- Burası mavi göl olsun çocuklar.

Yeşil çember masanın üstüne konur.
-Bu yeşil çember orman olsun.

Ayılar gösterilerek; ''Çocuklar bu ayılar aynı boyda mı? Aynı renkte mi?

Öğretmen masanın sağında oturan dört çocuğu işaret ederek; ''siz mavi ayıları toplayabilirsiniz.'', der ve sıra ile diğer çocuklara da ayıları renklerine göre paylaştırır.

-Her grubun bir ayı ailesi var mı acaba?, nereden bildiniz?, diye sorar. Çocuklardan yanıtlar alınır.

Mavi aylar için mavi çember, sarı ayılar için sarı çember, kırmızı ayılar için kırmızı çember verir.

Öğretmen özgün bir öykü anlatmaya başlar.

-Bütün ayılar evlerine girmişler. Kış gelmiş uyumuşlar. Çünkü ayılar kış gelince inlerinde uyurlar.

Öğretmen gruplardan birine dönüp, ''sizin ayı aileniz kaç kişiden oluşuyor?'', diye sorar. Öğretmen bu aşamada çocuklardan aileleri hakkında ne öğrenmek istiyorsa bütün çocuklara eşit süre vererek farklı sorular sorup söz hakkı verir.

Sonra havalar ısınmaya ilkbahar gelmeye başlamış. Bazı hayvanlar kış uykusundan uyanmaya başlamışlar.

- A.... lütfen söyler misin, hangi hayvanlar kış uykusu uyuyor?, ben unuttum da...

-Evet, yılan, kaplumbağa gibi bizim ayı aileleri de kış uykusundan uyanmışlar. Hep uyudukları için karınları çok açmış. ormana gitmişler. Ormanda arı kardeşi bulmuşlar. ''Arı kardeş karnımız çok aç bize biraz bal verir misin?, demişler. Arı kardeş ne demiş olabilir?, diye çocuklara sorulur. Öğretmen aldığı yanıtlardan sonra anlatmaya devam eder. Arı; '' ben kovanımdan yeni çıktım. Henüz bal yapmadım. özür dilerim balım yok'',der. Ayı ailesi yoluna devam eder. Göl kıyısına gelirler. (Öğretmen anlatırken çocuklar da ayılarını öğretmenin yönlendirmesi ile hareket ettirirler.) Gölde yüzen balıkları görürler. (öğretmen göle balıklar bırakır) Baba ayı, anne ayı ve yavru ayılar göle girip balık tutup yerlerler. Karınlarını doyururlar.

Öykünün bundan sonraki bölümünde öğretmen eşleştirme,sıralama ya da gruplama ile öyküyü sürdürür. Örneğin: Bütün anne ayıları -anne oluşlarına göre, bütün yavru ayıları yavru oluşlarına göre bir araya getirtir, oyun oynattırır, ''kaç ayı kaldı?'', gibi sorularla yavru ayıları eve gönderir.

Bundan sonrası öğretmenin çocuklara kazandırmayı düşündüğü amaçla ilgili ve tabii öğretmenin yaratıcılığı ile ilgilidir.

EMEL ÖZDEMİR
07.06.2012

(bakınız https://www.okuloncesi.net/matemati...yiciklarla-siralama-oyunu-9802.html#post17179 )

Aşağıda bu oyunun oynanabilmesi için gerekli oyuncak resimlerini görüyorsunuz.

Masaüstü Sıralama Çemberleri
• 3 ana renkten oluşan daireler ile;
• Renk, şekil,birleştirme
• İç-dış, boş-dolu gibi kavramları oyun yolu ile tanıtır.
• Aynı zamanda ayıların ormanı, ayıların yüzdükleri göl
ya da ayı ailesinin eş renkteki evidir.
• Yaratıcılığı geliştirir.
• Eşleştirme, gruplama, sıralama yapma aracıdır.

Giant Sorting Circles–20” Diameter
(daire linkleri 20 inç)
Manyetik Sıralama Çemberleri

Ürün özellikleri:
Pet Counters (hayvan sayma seti) Dost Çiftliği ® Hayvan Sayıcılar
• Proje tabanlığı tema ürünüdür.
• Yetmiş iki parçalı takım sıralama, desenleme,
sayma, renk tanımlama için altı şekilleri ve
altı parlak tonlarda ahır hayvanları içerir.
• Sınırsız sayıda sıralama ve sayma etkinlikleri
için iki boyuttadır.
• Anne ve bebek hayvanlar vardır.
• Yumuşak lastikten imal edilmiştir.

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos