Neler yeni

Hamburgerin Zararları

Ayşe86

Kayıtlı Üye
Katılım
6 Eki 2011
Mesajlar
3,577
Beğeniler
4
#1
Zihin Sağlığı Vakfı'nın araştırmasına göre, yararlı yağların, vitamin ve minerallerin eksik alınması ile fast food tarzı beslenme, 'depresyon, Alzheimer ve şizofreniye' neden oluyor İNGİLTERE'DE yapılan bir araştırma, son zamanlarda halkın beslenme tarzındaki değişikliklerin zihin sağlığı üzerinde olumsuz sonuçlara yol açtığını gösterdi. 'Sustain' adlı örgüt ile Zihin Sağlığı Vakfı'nca desteklenen araştırmanın sonuçlarına göre, fast food tarzı beslenme ile yararlı yağların, vitamin ve minerallerin eksikliği 'depresyon, Alzheimer ve şizofreni' ile doğrudan ilişkili. Araştırmacılardan Courtney Van de Weyer, "Vücudu iyi beslemek, zihni de iyi beslemek anlamına geliyor" dedi. ARAŞTIRMAYA göre, yemlerde kullanılan katkı maddeleri ve tarım ilaçları, hayvan organizmasında değişikliğe yol açıyor. Bu nedenle de insanlar, omega 6 adlı yağ asidini, omega 3'ten çok daha fazla tüketir hale geliyor. Bu dengesizliğe vitamin ve mineral eksikliği de eklenince, depresyon ve hafıza sorunları ortaya çıkıyor. Araştırma raporunda, beslenme tarzında aminoasitlere, özellikle de balık tüketimine daha fazla yer verilmesi gerektiği belirtiliyor. Beyne faydalı yiyecekler:
Sebzeler (Lifli olanlar)
Tohumlar ve fındık
Meyve
Buğday, kepek
Organik yumurta
Organik olarak yetiştirilen ya da vahşi olarak avlanan balıklar (Özellikle yağlı olanlar)Beyne zararlı yiyecekler:
Kızartılmış fast food yiyecekler
Rafine edilmiş ve işlenmiş besinler
Alkol
Şeker
Çay ve Kahve
Besinlere konulan bazı ek maddeler

Anneler mutlaka okusun!

İşte bu soruları Türkiye’nin bir numaralı kalp cerrahlarından Memorial Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez’e sorduk. Yanıtları edici. Özellikle annelerin bu yazıyı mutlaka okuması gerekiyor:

“Türkiye’de hamburger ve kolayla tanışma yaşı 1’e indi. 13-24 aylık dört çocuktan birisi kola içerken, 24-36 ay arasında bu oran yüzde 41’e çıkıyor. Anneler çocuklarını sürekli olarak ‘Koşma, soğuk su içme hasta olursun’ diye uyarıyor. Ama asıl tehlikeyi gözardı ediyorlar. Şimdi çocukların fast-food’la beslenmesine izin veren anneler, 20 yıl sonra onların başta kalp hastalıkları olmak üzere obezite, diyabet gibi hastalıklara yakalanmalarına neden olacak.”

ABD’de niye herkes şişman!

“Anneler çocuklarını çok seviyor, onları koruyorlar. 24 saati planlıyorlar ama hiçbir anne görmedim ki, ‘Aman oğlum fast-food yeme, 20 sene sonra kalp hastası olursun’ desin. Annelere bunu öğretmeye çalışıyoruz. Çocuklarımızın gençlerimizin 20 yıl sonrasını planlamak zorundayız. Türkiye’de 200 bin kalp hastası var ama bu rakam 10 yıl sonra iki katına çıkacak. Ve Türkiye şu anda ABD’nin yaşadığı duruma düşecek. 100-110 kiloluk gençler sokaklarda dolaşıyor ve orada herkes şişman olduğu için kimse sağlıksız olduğunun farkına bile varmıyor.”

.alıntıdır.
 
Katılım
14 Eki 2011
Mesajlar
1,932
Beğeniler
4
#2
Çok önemli bir konu. Günümüzde maalesef bu beslenme tarzı çocuklarda çok yaygın.
Paylaşım için teşekkürler öğretmenim:)
 

Ayşe86

Kayıtlı Üye
Katılım
6 Eki 2011
Mesajlar
3,577
Beğeniler
4
#3
Rica ederim,

maalesef sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de çok yaygın :(
 
Katılım
14 Eki 2011
Mesajlar
1,932
Beğeniler
4
#4
Evet, sağlıksız olduğu bilindiği halde yetişkinler yiyor ve çocuklar da bu modeli görüyorlar.
 
Katılım
13 Eki 2011
Mesajlar
758
Beğeniler
2
#5
Hamburger denilince bazı yerler akla geliyor ki maalesef ne tür et kullandıkları ve nasıl pişirdikleri sır...
Evde çocuklarımız için sağlıklı hamburgerler hazırlayabiliriz.
 

Forum istatistikleri

Konular
18,824
Mesajlar
30,266
Kullanıcılar
27,853
Son üye
Mfbos
×