Neler yeni

Hijyen ve Sağlıklı Yaşam Raporu

Emine Hoca

Kayıtlı Üye
ÖRNEKKÖY ANAOKULU A-ŞUBESİ
DEĞERLER EĞİTİMİ
ARALIK AYI ‘HİJYEN VE SAĞLIKLI YAŞAM’ RAPORU​

KAZANIM : Temizlik ve hijyen kavramını bilir ve insan hayatındaki önemini kavrar.

YAPILAN ETKİNLİKLER:
Temizlik ile ilgili hikayeler ve film izletme-Aile katılım Çalışması-Pano oluşturma

ETKİNLİĞİN UYGULANIŞI:
1-Hijyen ve Sağlıklı Yaşam ile ilgili çocuklara kısa bilgiler verildi.
2-Ardından ‘Sağlıklıyım Çünkü Temizim’ isimli hikaye okundu resimleri incelendi.
3-‘Pasak ile Yunak’ isimli çizgi film izletildi.
4-‘Bilgi Mektubu’ Özbakım Becerileri ile ilgili aile katılımı çalışması yapılmıştır.
5-20/12/2011 tarihinde Hijyen ve Sağlıklı Yaşam Panosu oluşturuldu.
6-Sağlık Kontrolü yapılmıştır.

AİLE KATILIMI ÇALIŞMASI
ELLERİMİ VE YÜZÜMÜ YIKIYORUM.

Etkinlik Önerileri:

1. Çocuğa el ve yüzünü ne zaman yıkayacağını hatırlatmak gerekebilir. Bu işi yapma çabası gösterince onu övün.
2. Çocuğa ait özel sabun, havlu ve sabun bezini onun erişebileceği bir yere koyun.
3. Gerektiğinde aynaya bakabilmesi veya musluğa yetişebilmesi için bir tabure veya basamak temin edin.
4. Başlangıçta, çocuğa ellerini ve yüzünü sabunla nasıl yıkayacağını gösterin ve gerekirse ona fiziksel yardımda bulunun. Zamanla, çocuk sözel ipuçları ile etkinliği yapana kadar yardımlarınızı azaltın. Sonunda kendi başına ellerini ve yüzünü yıkayabilsin.
5. Sabun parçalarını su ve gıda boyası ile karıştırarak renkli sabun kalıpları yapın. Çocuğun ellerine resim çizin veya boyayın ve ellerini yıkayarak temizlemesini destekleyin. Bu etkinliği eğlenceli ve tatmin edici kılar.

DİŞLERİMİ FIRÇALAYABİLİYORUM.
Etkinlik Önerileri:

1. Alışkanlık kazanması için, her gün aynı zamanda siz dişlerinizi fırçalarken çocuğunda dişlerini fırçalamasını sağlayın.
2. Çocuk diş fırçası kullanın. Fırçası yenileneceği zaman, dişlerini iyi fırçaladığı için onun ödül olarak markette kendi fırçasını seçmesine izin verin.
3. Çocuğu diş fırçalamaya heveslendirmek için bir çok çizgili, meyve tatlı veya hoşa gidecek farklı nitelikte diş macunları vardır.

ZAMANINDA TUVALETE GİDİP, SOYUNUP, ALTIMI SİLİP, SİFONU ÇEKİP, YARDIMSIZ TEKRAR GİYİNEBİLİYORUM.
Etkinlik Önerileri:

1. Çocuğa altını silmeyi ve sifonu çekmeyi gösterin. Çocuğu bunu tek başına yapması için destekleyin. Yavaş yavaş yardım ve yönergelerinizi azaltın ve çocuğun bunları kendi başına yapmasına izin verin.
2. Çocuğa büyüdüğünü söyleyin ve kendi başına altını silip, şifonu çektiği için övün.
3. Banyo duvarına çocuğa yapması gereken aşamaları hatırlatan resimler koyunuz. (altını silme, şifon çekme, ışık kapatma gibi)

SAÇLARIMI TARAYIP, FIRÇALAYABİLİYORUM.
Etkinlik Önerileri:

1. Siz saçınızı tarar ve fırçalarken çocuk sizi izlesin. Elini yönlendirerek ve sözel yardım sağlayarak aynada nasıl saçlarını taradığına baktırın.
2. Çocuğa kendi tarak ve fırçasını verin.
3. Güzel göründüğü için çocuğu övün.
4. Çocuk saçını taramadan önce karışmış saçlarını açmasına yardım edin.
5. Oyuncak tarakla bebeğinin saçlarını taratıp, etkinliği pekiştirin.
6. Eğer çocuk saçlarını güzel tararsa güzel bir toka veya saç bandı takmasına veya güzel kokulu saç kremi sürmesine, özel bir şapka giymesine izin verin.

5-20/12/2011 tarihinde Hijyen ve Sağlıklı Yaşam Panosu oluşturuldu.

Etkinliğin Uygulanışı:
Öğretmen öğrencilere sağlık ve temizlik ile ilgili resimleri gösterir çocuklar resimleri inceler ve istedikleri gibi boyarlar daha sonra elde edilen resimler ile pano düzenlenir.
6-22/12/2011 tarihinde sağlık ocağına gidilerek çocukların sağlık kontrolleri yapılmıştır.

Dilek KORKMAZ
Okul Öncesi Eğitimi Öğretmeni

Word olarak linkten indirebilirsiniz.

Yıldızlar sınıfı öğretmenimiz Dilek öğretmene teşekkürler :)

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos