Neler yeni

Kabak Tatlısı

Hacer Hoca

Kayıtlı Üye

Kabak Tatlisi

Kabak tatlisi için Malzemeler:

-2 kg. Bal kabagi

-2,5 su bardagi seker

-4- 5 tane karanfil

-1 su bardagi ceviz veya findik içi

Kabak tatlisi Yapilisi:

Kabak dilimlenip soyulur, çekirdekleri çikarilip iki parmak genisliginde dogranir, yikanir.

Tencereye bir kat kabak, bir kat seker dizilip bir gece veya 4- 5 saat agzi kapali bekletilir.

Orta ateste pisirilir.

Şurubun koyulaşmasi için biraz da kapak açik olarak kaynatilir.

Servis tabagina alinip dövülmüs ceviz içi serpilir.

hmmmm :dft010::dft010::dft010:

Alıntıdır..

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
PÜF NOKTASI:

***KABAĞINIZI KESİLMİŞ ALIYORSANIZ ÜSTÜNDE ŞEKER TERLEMELERİ GÖRMENİZ GEREK. BALI DIŞARI ÇIKMAMIŞ VE KABAK KOKUSU HİSSETMİYORSANIZ KABAĞI ALMAKTAN VAZGEÇİN. ŞEKERE DE EMEĞİNİZE DE YAZIK OLUR.

***ŞEKER ERİYİNCEYE KADAR SÜRE İÇİNDE TENCERENİN KAPAĞI KAPALI TUTULMALI, DAHA SONRA TÜM KABAĞIN ÜZERİ KÖPÜK OLACAK BİÇİMDEKİ ÇOK HARLI OLMAYAN OCAK ÜSTÜNDE ÜZERİ ŞEFAF PARLAK BİR HAL ALINCAYA KADAR PİŞİRMEYE DEVAM EDİLMELİ. ZAMANINDAN ÖNCE OCAĞI KAPATIRSANIZ KABAK ŞEKERİNİ YETERİNCE EMEMEZ.

***BEN ŞEKERİ ÖLÇÜ İLE HİÇ KOYMADIM. üSTÜNÜ TAMAMEN ÖRTÜNCEYE KADAR ŞEKER KOYARIM.

Hacer Hoca

Kayıtlı Üye
PÜF NOKTASI:

***KABAĞINIZI KESİLMİŞ ALIYORSANIZ ÜSTÜNDE ŞEKER TERLEMELERİ GÖRMENİZ GEREK. BALI DIŞARI ÇIKMAMIŞ VE KABAK KOKUSU HİSSETMİYORSANIZ KABAĞI ALMAKTAN VAZGEÇİN. ŞEKERE DE EMEĞİNİZE DE YAZIK OLUR.

***ŞEKER ERİYİNCEYE KADAR SÜRE İÇİNDE TENCERENİN KAPAĞI KAPALI TUTULMALI, DAHA SONRA TÜM KABAĞIN ÜZERİ KÖPÜK OLACAK BİÇİMDEKİ ÇOK HARLI OLMAYAN OCAK ÜSTÜNDE ÜZERİ ŞEFAF PARLAK BİR HAL ALINCAYA KADAR PİŞİRMEYE DEVAM EDİLMELİ. ZAMANINDAN ÖNCE OCAĞI KAPATIRSANIZ KABAK ŞEKERİNİ YETERİNCE EMEMEZ.

***BEN ŞEKERİ ÖLÇÜ İLE HİÇ KOYMADIM. üSTÜNÜ TAMAMEN ÖRTÜNCEYE KADAR ŞEKER KOYARIM.

hangi tatlı olursa olsun En İyi tatlı anne tatlısıdır.
soru sorarsın kaç bardak şeker anne göz kararı kızım üstüne çıkana kadar :D
sizin püf noktanızı okuyunca aklıma annemin tarifleri geldi Emel öğretmenim :)

ölçüsüz göz kararı
:)

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos