Neler yeni

Karasu-Acarlar Longozu

Katılım
13 Eki 2011
Mesajlar
400
Beğeniler
1
#1


1,562 hektarlık bir alanı kapsayan Acarlar Gölü önemli bir göldür.Göl, Karasu ile Kaynarca İlçe sınırlarının birleştiği bölgede yer almaktadır.Karadeniz'e 700 metre uzaklıkta olan Acarlar Gölü'ne İhsaniye-Denizköy üzerinden ulaşılır.Acarlar Gölü Longoz Ormanı 25.06.1998/6526 sayılı Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı ile 1.derece doğal sit alanıdır.Koruma bölgesi içinde bulunan Acarlar Longozu , yaz aylarında kurumakta ,kışın ise su birikintisi ile oluşmaktadır.Longozun yüzölçümü 1.562 hektar olup ,derinliği 1,5 metreye kadar çıkmaktadır.Yazın suları çekilen longozun toprakları köylüler tarafından tarım arazisi olark kullanılmaktadır.Longozun çevresi bütünüyle dişbudak ormanlarıyla çevrilidir ve bu ağaçlar yer yer gölün bataklık kesimlerine sokulmaktadır.Buralarda sülün ,çulluk ve yaban ördeği gibi hayvanlar yaşamakta ve tatlı su balığı avcılığı yapılmaktadır.Longozdan çıkan balık türleri; yayın,kızıl kanat,sazan,turna,oklama denilen bunların dışında birçok balık çeşidi vardır.
 

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
Katılım
13 Eki 2011
Mesajlar
2,987
Beğeniler
6
#2
LONGOZ HAKKINDA

Dünyada beş tane bulunan ve Türkiye de ki ikinci Longoz olan (su basar ormanı) Acarlar Longozu hem flora hem fauna açısından son derece zengindir.Yaklaşık 10 km. uzunluğundaki Acarlar Longozun da, 150’den fazla ağaç türü yaşıyor. Burada iyi gelişmiş tırmanıcı kızıl ağaç, söğüt türleri ve diş budak baskın olarak bulunur.

Türkiye’de “Yeryüzündeki cennet burası dedirtecek” kadar güzel Acarlar Longozu keşfedilmeyi bekliyor. Acarlar Longozu deniz, göl, kumul ve orman eko sistemlerini bir arada barındıran dünyanın nadir tabiat köşelerinden biridir.

Acarlar Longozu güzelliği ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Seyri doyumsuz bir tabiat güzelliğine sahiptir. Su menekşesi Türkiye’de sadece Acarlar Longozunda yetişirken, nilüferlerin su üzerindeki muhteşem görüntüsü de hafızalardan silinmiyor.

Karasu İlçesi Müezzinler Köyü sınırları içerisinde bulunan Longoz, İğneada’yı geride bırakarak Türkiye’nin en büyük su ormanı özelliğini taşıyor


1. Derece Doğal Sit Alanı yaban hayatı geliştirme sahası olarak koruma altına alınmıştır. Kuşların göç yolunda olan Acarlar Longozu'unda 235 kuş türü ve Su Menekşesi, Göl Lalesi gibi ender türler yaşamaktadır.

Bunlar da Longoz hakkında benim bulduklarım.:) sayende ''LONGOZ''un anlamını öğrendim.:)
 

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
Katılım
13 Eki 2011
Mesajlar
2,987
Beğeniler
6
#3
Denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ile dere ağzını kapatması sonucunda akarsuyun biriktiği yerde oluşan bir özel ekosistemdir longoz.
 
Katılım
13 Eki 2011
Mesajlar
400
Beğeniler
1
#4
Açıklamalarınız için teşekkür ederim öğretmenim..
Bizzat ben kendim gittim gördümde huzur dolu bir yer...
 

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
Katılım
13 Eki 2011
Mesajlar
2,987
Beğeniler
6
#5
Açıklamalarınız için teşekkür ederim öğretmenim..
Bizzat ben kendim gittim gördümde huzur dolu bir yer...
Ben de internet gezintisi yaptım.:005: Ses eklemişler, harika bir sanal gezintiydi. Kendimi gölün üzerindeki sandalın içinde, nilüfer çiçeklerinin arasından geçiyormuş gibi hissettim.:)
 

Forum istatistikleri

Konular
18,796
Mesajlar
30,238
Kullanıcılar
27,854
Son üye
Mfbos
×