Neler yeni

Karışmayan çay (yoğunluk/özkütle) deneyi...

Evet arkadaşlar yoğunluk ve öz kütle ile ilgili olan karışmayan çay deneyini çoğumuz biliriz. Ben de bu gün işin içine biraz daha eğlence katarak çocuklarla bu deneyi işledim...

Gerekli malzemeler:
Çay
Şeker
Su
Çay kaşığı
//www.hizliresimyukle.com/images/2013/01/17/7BFVQ.jpg

Bir bardağa su doldurup içine bol miktarda şeker katıyoruz. Şekeri ne kadar çok atarsanız karışımın öz kütlesi o kadar artacağı için deneyin başarılı olma ihtimali de o kadar artacaktır.
//www.hizliresimyukle.com/images/2013/01/17/W2jyn.jpg

Sonra şekeri karıştırıyoruz...
//www.hizliresimyukle.com/images/2013/01/17/djPwL.jpg

Şekerli suyun üzerine yavaşça -çay kaşığının da yardımıyla- bardak silme dolana kadar çay döküyoruz...
//www.hizliresimyukle.com/images/2013/01/17/FU1kw.jpg

Ve işin eğlenceli kısmı... Çay suyun üzerinde kalıp su ile karışmıyor. Çocuklar şaşkın. o_O
//www.hizliresimyukle.com/images/2013/01/17/lpHrS.jpg

Neden karışmadığı ile ilgili biraz sohbet ediyor ; çocukların tahmin yürütmesini sağlıyoruz.
Yürüttükleri yanlış tahminleri elemek için yanlış tahminleri de çocukların gözü önünde yapabilirsiniz. (Benimkiler demini az koydunuz o yüzden karışmadı dediler. Ben de yeni bir bardağa yine sıcak su doldurup az miktarda da çay koydum ve yine karıştığını görmelerini sağladım.)
Doğru cevap (Suya şeker attığımızdan) geldikten sonra çocukları tek tek çağırıp bardağa elleriyle dokunmadan üstteki çaydan içmelerini istiyoruz. Sonra da tadını soruyoruz.
//www.hizliresimyukle.com/images/2013/01/17/V6SZ.jpg

Hepsinden "Şekersiz." Cevabını aldıktan sonra "Peki bu bardaktaki çay ile suyu nasıl karıştırabiliriz?" sorusunu soruyoruz. "Çay kaşığıyla" cevabını almamız uzun sürmüyor. Biz de çay kaşığı ile çayımızı karıştırıp çocukları tek tek tekrar çay içmeye çağırıyoruz. Ve yeniden tadını soruyoruz. "Şekerli." cevabını alıp mutlu oluyoruz.
Diğer bardaktaki şekersiz çayı da tatmalarını sağlıyoruz ve onun da "şekersiz" olduğunu görmelerini sağlıyoruz.
//www.hizliresimyukle.com/images/2013/01/17/lTFOo.jpg

Son olarak neden batmadığı ile tartışıyoruz. Alttaki suyun şekerle karıştıktan sonra daha yoğun yani daha ağır olduğunu keşfetmelerini sağlıyoruz. Bunun için farklı sorular sorabilirsiniz. (Demiri suya atsak ne olur , tahtayı atsak ne olur , tüy atsak ne olur , yoğurtla suyu karıştırınca ne olur , o ayranı içmezsek 1 gün sonra baktığımızda nasıl görürüz , yemeğin en üstünde ne görürsünüz vs vs) En geç birkaç sorudan sonra çocuklar şekerin sudan ve çaydan ağır olduğunu ve suyla şekerin karıştıktan sonra ağır olduğunu ve çayın da o yüzden batmadığını keşfediyorlar... :)
//www.hizliresimyukle.com/images/2013/01/17/OCIx7.jpg

Bu deneyi yaparken dikkat etmemiz gereken şeyler:
1.: Su ve çay ne çocukların ağzını yakacak kadar sıcak ne de şekerin içinde çözünemeyeceği kadar soğuk olmalı. Ağzı yakmayacak kadar ılık bir su kullanmalısınız. Böylelikle çocuklar daha sağlam fikirler yürütebilir.
2.: Deneyi yaparken farklı sıralamaları uygulamalısınız.
2a.:Önce su sonra şeker sonra çay.
2b.:Önce su sonra çay sonra şeker.
2c.:Bir bardağa şekerli su , diğerine çay koyup şekerli suyu çayın üzerine boşaltmak.
3.:Çayı şekerli suya hafifçe boşaltmalısınız.
4.:Deneyin daha iyi anlaşılması ve daha ilgi çekici olması açısından çocuklara her aşamada karışımınızdan -çayınızdan- tattırmalısınız...
İyi deneyler... :)

Hepsi çok güzel yudumladılar da hepsini çekemedim. Örnek olarak her kademede 1 fotoğrafla yetindim. :)

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos