Neler yeni

Kura ile ilgili soru

Merhaba,
Bir konuyla ilgili adım atmadan önce sizlere danışmak istedim.
2007 Ekim d.lu kızımı devlet anaokullarından birine ön kayıt yaptırdım.
Yoğunluk sebebi ile kura çekileceği bilgisi verildi.
Buraya kadar sorun yok.
Kuradan birgün önce okula gittiğimde kuraya girecek öğrencilerin isimlerini kesmeleri için iki çocuk görevlendirilmişti. Çocuklar isimleri kesiyor yani kura için hazırlıyordu. Ve veliler kuraya alınmayacak şeklinde bilgi verildi.

Bildiğim kadarıyla yönetmelikte
"seçici kurul başvuruların fazla olması durumunda velilerin huzurunda kur'a çekimi yapar."

yazıyor.
Bende şimdi milli eğitime konuyu iletmeyi düşünüyorum ama öncelikle konunun uygulayıcısı olarak size danışmak istiyorum.

Sistem ne şekilde işliyor. Yapılan bu uygulama doğru bir uygulamamıdır?

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
Sizin bilginiz doğru Özge hanım.Yapılan uygulama yanlış. Kura ne zaman çekilecekmiş?

İrem'in ismi kurada çıkmazsa itiraz edersiniz. Ya da kura çekilmeden bu uygulamanın adil olmadığını, içinize şüphe düştüğünü vurgulayabilirsiniz.

Ben en doğru kararı vereceğinizi biliyorum. Hakkınızda hayırlısı olsun.:)

Kura dün çekildi emel öğretmenim.
Ben kura çekilmeden önce üstü kapalı uygulamada hata olduğunu ilettim müdüre hanıma.
Ama takdir edersiniz ki kuradan önce herhangi bir şikayette bulunmam kızımın kurada çıkma ihtimalini tamamen yok edeceğinden herhangi bir adım atmadım.
Üstüne duyduğum farklı yöntemler canımı iyice sıktı. Bizzat bahsi geçen okulun velisinden kuraya hiç girmeden kayıt yaptırabilmenin yolu bana tavsiye edildi. Ama kızımın hayata ilk ciddi adımının başka çocukların hakkını yiyerek olmaması adına o yola hiç başvurmayı bile düşünmedim.
Şimdi resmi itirazımı il milli eğitime yaptım mail yoluyla cevap bekliyorum.
Gelişmeleri buradan da paylaşacağım.

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
Kurada İrem'in ismi çıkmadı o zaman, öyle mi?

O zaman amaçları tamamen belli. Kura bahane. Veliden katkı payı almayı hedefliyorlar demek ki...

Bunun yerine şunları şunları yapmayı amaçlıyoruz, bir miktar para desteğiniz ile bunu yapabiliriz, gibi bir ifade kullansalar veliler seve seve verirler.

Anlamak mümkün değil. Yakında müdürün suyu ısınır.

Evet İrem çıkmadı kuradan. Kura velilerin gözetiminde yapılsaydı da çıkmyabilirdi. Problem değil ama o zaman ben adil bir kura oldu diyip, kısmet değilmiş demek ki diye düşünecektim. Şu an şüphedeyim.

Az önce meb den cevap geldi.
Okul cevap olarak "kura tarihi ve saati okulun görünen yerinde asılıdır. Veliler kuraya davet edilmiş ve kendilerinin huzurunda kura çekimi yapılmıştır" şeklinde bilgi vermiş.
Bu asla doğru değil. Hiçbir yazılı yada sözlü davet almadık.
Cevaptan tatmin olmadığımı ve şikayet kaydımın devamını talep ettim.

Şikayetimin devamını ilettiğim ve kuraya hiçbir şekilde yazılı yada sözlü davet almadığımı, kuraya velilerin katılmayacağı bahçede bekleyeceğimiz söylendi dediğim için okuldan ikinci cevap geldi.

"Kura çekimi velilerin huzurunda, okul bahçesinde yapılmıştır. Usüle aykırı hiçbir durum yaşanmamıştır, gerekirse velilerimiz ile ispatı sağlanır"

Annem okula gitti, öğrendik ki müdüre hanım gitmiş, yerine yeni bir müdür gelmiş. Sorumlu öğretmen ile görüştük. Ve şimdilik şikayetimi sonlandırdım. Çünkü sorun ne yeni müdür de ne okulda. Onlarla ilgili bir durum söz konusu değil. Kendileri son derece kibar güleryüzlü ve anlayışlılar. Bu tarz bir durumla vakitlerini almak istemedim.

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos