Neler yeni

Merhabanın Anlamı

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
''MERHABA'' NIN ANLAMI

Prof. Dr. Duran Canatan

Merhaba

**Merhaba demek ne demek? Hiç düşündünüz mü? Ya da bilen var mi içinizde?'merhaba' ne anlama geliyor diye?.Çok ilginç bir o kadar da hoş ve sıcak bir anlamı varmış meğer...'Merhaba' aslında farsça kökenli olup''benden size zarar gelmez'' anlamınageliyormuş.Çok hoş değil mi? Bunu öğrendikten sonra karşımdaki insana merhaba demekdaha bir anlamlı oldu benim için,bu mesajı okuyan herkese benden;'Merhaba'**NOT:**Türk Ordusuna Merhabayı öğreten Atatürk'tür.Bilindiği gibi Osmanlı ordusunda İçtimalarda Komutanlar Askeri ''Selamünaleyküm asker'' diye selamlar, askerde ''essalmün aleyküm'' diye cevapverirdi. Atatürk üsteğmen, Selanik'te Alay komutanı rahatsızlanıyor,istirahat verilip gönderiliyor. Alayda bir çok kıdemli subay olmasınarağmen Alay komutanı vekilliği geçici olarak Atatürk'e veriliyor. Atatürkilk içtima sabahı atının üstünde alayın önüne geliyor ve birden aklınaSelamün aleykümyerine '' MERHABA ASKER '' demek geliyor. Asker önce ne cevap vereceğinibilemiyor bir an alay efradında duraksama yaşanıyor. Atatürk ikinci kez vedaha gür ve sert bir şekilde MERHABA ASKER'i tekrarlıyor. Asker de o ankendiliğinden ''Sağol '' ile cevap veriyor.Atatürk can dostu Nuri CONKER İLE iSTANBUL FLORYADA sohbet yaparken ''Nuribiliyor musun Merhaba Asker'i orduya ben soktum'' diyerek yukardakiolayı anlatmıştır.***

Tamer GİTGEL
Uzman
Servis ve Kanal Yönetimi

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos