Neler yeni

Mutemet Ücreti

nevra

Yeni Üye
arkadaşlar görev yaptığım okulda mutemet ücreti toplanıyor, bu yasal mı, değilse ne yapmam gerekiyor, yardımcı olursanız sevinirim.. ??

Emine Hoca

Kayıtlı Üye
Öğretmenim mutemet ücreti verilmesi yasal değildir. maaşları okulunuzun hazırlaması gerekir. bazı okullarda işlerin aksamaması (maaş, terfi, ekders...) için mutemetlere bu görevler verilir ve onlar takibini yaparlar. öncelikle idarenizle neden maaşları onların yapmadıklarını uygun bir dille sorun.

nevra

Yeni Üye
önceliklle cevabınız için teşekkür ederim öğretmenim..onu gerek ben gerek diğer arkadaşlar da sorduk; fakat idarenin yanıtı "okulda maaşları ve ekdersleri yapacak bir memur yok, müdür yardımcılarımızın da işleri yoğun olduğu için bu iş için bir öğretmen görevlendirildi, öğretmenimiz de bize bu konuda yardım ediyor, vakit ve emek harcadığı için karşılığnı da vermeliyiz" gibi yanıtlar geldi.
toplanan çok büyük bir para olmamasına rağmen bu durumun haksızlık olduğunu düşünüyorum, o yüzden bir de sizlere sormak istedim.

Emine Hoca

Kayıtlı Üye
önceliklle cevabınız için teşekkür ederim öğretmenim..onu gerek ben gerek diğer arkadaşlar da sorduk; fakat idarenin yanıtı "okulda maaşları ve ekdersleri yapacak bir memur yok, müdür yardımcılarımızın da işleri yoğun olduğu için bu iş için bir öğretmen görevlendirildi, öğretmenimiz de bize bu konuda yardım ediyor, vakit ve emek harcadığı için karşılığnı da vermeliyiz" gibi yanıtlar geldi.
toplanan çok büyük bir para olmamasına rağmen bu durumun haksızlık olduğunu düşünüyorum, o yüzden bir de sizlere sormak istedim.
Öğretmenliğimin ilk yıllarında biz de aynı cevabı duyarak yıllarca mutemet ücreti ödedik. Daha sonra yaşları bizden büyük tecrübeli öğretmenlerimiz iki müdür yardımcısı ve bir müdür bu işi yapmalı diye ısrar ettiler ve yasal yollara başvuracaklarını bildirdiler. Şu anda bulunduğum bölgede okulların hemen hepsi maaşlarını kendileri hazırlıyor. Benim okulumda müdür yardımcım olmadığı halde maaşları kendim hazırlıyorum ve ilçeye götürüyorum. Okulun genel sistemi bu yöndeyse ve sizi destekleyen öğretmenler yoksa idareyle aranızda problem çıkmaması en iyisidir diye düşünüyorum. Başarılar.

Biz de Emine Öğretmenim gibi yıllar önce mutemet ücreti ödedik, sonra bunun yasal olmadığı anlaşıldı. Güya o kişi okuldan başka bir yere sürüldü ama daha sonra hiçbir şey olmamış gibi geri döndü.
Tek başınıza olmaz, tüm öğretmenler birlikte hareket ederek bu duruma son verebilirsiniz.

nevra

Yeni Üye
teşekkür ederim..bu konudan çoğu kişinin muzdarip olmasına rağmen kimse sesini çıkaramıyor bişe olacak korkusundan..o yüzden malesef ben de onlara uyacağım..ne acı tek başımızayken hiç bir yerde sesimizi duymamaları... :(

okulumuzda ne müdürüm ne de müdür yardımcısıyım.
okulumuzun müdür yardımcısı da yok,memuru da yok.
ödemelerimizin gecikmemesi için bende kendi maaşımı ve arkadasımın maaşını ve ekderslerini hazırlayıp gönderiyorum,fakat bunun için kimseden mutemet ücreti almıyorum,istemiyorum bile.

aslında çok basit bir işlem.(kadrolu öğretmenlerin ki.) herşey hazır formatta,üzerini doldurup,KBS den çıktısını alıyorsunuz,ücret listesini bankaya mail atıyorsunuz,bu kadar.
ücretli öğretmenlerde biraz daha farklı.daha doğrusu o da basit ama yapmadığım için onlarınkini tam olarak bilmiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos