Neler yeni

Nikah İçin Gerekli Evraklar

Ayşe86

Kayıtlı Üye
Katılım
6 Eki 2011
Mesajlar
3,577
Beğeniler
4
#1
İLK ADIM-NİKAH İŞLEMLERİ

Öncelikle nikahınızın davet yerinde mi, nikah salonunda mı olacağına karar vermeniz gerekli. Nikah salonunda olmayacaksa başvuru sırasında yetkilileri bilgilendirmelisiniz, ayrıca nikah salonu dışında kıyılacak nikahlardan farklı bir ücret alındığını da bilmelisiniz.

Nikahınızı başka bir ilçede yaptırmak isterseniz, bağlı bulunduğunuz ilçenin nikah dairesine başvurup sevk almanız gerek. Daha sonra diğer evraklarla birlikte nikâhın kıyılmasını istediğiniz nikah dairesine başvuruyorsunuz.

Sizin ya da müstakbel eşinizin bağlı bulunduğu nikah dairesine "birlikte" başvuru yapmanız isteniyor.

BAŞVURU EVRAKLARI

Öncelikle başvurduğunuz nikah dairesinden alacağınız nüshalık evlilik beyannamesini dolduracaksınız. Bir nüsha fotoğraflı olacak ve muhtarlığınızda onaylatacaksınız.

Muhtarlıktan fotoğraflı olarak nüfus cüzdan sureti ve ikametgâh belgesi alacaksınız. Nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi gerekli (Nüfus cüzdanınızın fotoğraflı olması şart). Yabancı uyrukların kendi konsolosluklarından onaylı doğum belgesi almaları isteniyor.

Kayıtlı olduğunuz nüfus müdürlüğünden en son medeni durumunuzu gösteren fotoğraflı belge almanız gerekli (bekarlık belgesi). Önemli bir detay, kadınların evlenebilmeleri için boşanmalarının üzerinden 300 gün geçmiş olması gerekiyor. Evlilik işlemleri yaptırabilmek için Sulh Hukuk Hakimliği'nden iddet kararı ve boşanma ilamı almalısınız.

Çiftten biri yabancı uyruklu ise, bekarlık belgesini, konsolosluktan alabiliyorsunuz. Bu belge Vilayet Hukuk İşleri'ne onaylatıldıktan sonra istenilen diğer belgelerle birlikte nikah dairesine başvuruluyor. 7'şer adet fotoğraf isteniyor ama siz yine de yanınızda daha fazla bulundurun.

Anti-HIV (AİDS) testi, bulaşıcı hastalık taraması ve kan grubu testini içeren sağlık raporu almanız gerekli. Bu raporu almak için başvurmanız gereken yerle: Belediye Başhekimliği, Hükümet Tabipliği ve Sağlık Ocakları. Sağlık raporunuzda fotoğraf isteniyor.

Yaşınız yasal evlilik yaşının altındaysa (18'den küçük), anne babanızın onayı olduğuna dair noter tasdikli belge başvuru belgelerine eklenecek.

Uluslararası Evlenme Cüzdanı, evlendirme müdürlüğünden ücret karşılığı temin ediliyor. (3 adet fotoğraf isteniyor.)

Başvuru saatleri 08:30-11:00. Defter ücreti 30 YTL, Nikah ücretleri ilçelere göre 50-200 YTL. arasında. Bazılarında hafta içi ücretsiz fakat hafta sonu, ilçe ve nikah dairesi dışında yapılacak nikahlar için daha fazla ücret isteniyor. Nikah dairesinde kıyılacak nikahlarda her nikah dairesinin anlaşmalı çalıştıkları bir firma olduğu için, dışardan fotoğraf ve video çekimi kabul edilmiyor.
 

Forum istatistikleri

Konular
18,861
Mesajlar
30,323
Kullanıcılar
27,852
Son üye
Mfbos
×