Neler yeni

Öğretmenler Günü Etkinlik Planı-2012 programına göre

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
ETKİNLİK ADI: BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK

Etkinlik Türü : DRAMA, Türkçe
Yaş Grubu (Ay) : 36-66 (BÜYÜK VE KÜÇÜK GRUP ETKİNLİĞİ)

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

SDA Kazanım 11: Atatürk ile ilgili etkinliklerde sorumluluk alır.
Göstergeleri:
Atatürk ile ilgili etkinliklere katılır.
Atatürk ile ilgili duygu ve düşüncelerini farklı etkinliklerle ifade eder.

DA Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
Göstergeleri:
Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar.
Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
Dinledikleri/izlediklerini başkalarına anlatır.
Dinledikleri/izlediklerini müzik yoluyla sergiler.
Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler.
Dinledikleri/izlediklerini şiir yoluyla sergiler.

SDA Kazanım 16: Toplumsal yaşamda bireylerin farklı rol ve görevleri olduğunu açıklar.
Göstergeleri:
Toplumda farklı rol ve görevlere sahip kişiler olduğunu söyler.
Aynı kişinin farklı rol ve görevleri olduğunu söyler.

Materyaller: Vivaldi Dört mevsim Müziği, şiir

Sözcükler ve Kavramlar:
İçinde-Dışında, Üçer, Yön, selamlaşma

ÖĞRENİM SÜRECİ

ÖĞRETMENLER GÜNÜ: Vivaldi’nin Dört Mevsim kaseti teybe yerleştirilir. Çocuklar serbest dolaşırlar. Müziğe uygun yavaş-hızlı, parmak ucunda yürürler. En son; okula geç kaldıkları, koşmaları söylendikten sonra öğretmen:
—Durun! Kavşağa geldik. Önce sola, sonra sağa, sonra tekrar sola bakıp koşmadan hızlı adımlarla karşı kaldırıma geçelim. Merdivenleri iniyoruz. Okulun kapısından giriyoruz. Sınıftayız. Arkadaşlarımıza, öğretmenimize selam verelim. ‘Günaydın / Tünaydın’ diyelim, der.

— Şimdi bugünün nöbetçisi “ Başöğretmen Atatürk” olsun. Tahtaya geçsin. Bize okuma-yazma öğretsin. Şimdi okulda oyun saati. Üçerli eşleşelim. Ev-kiracı oyunumuzun ismini değiştirelim. Okul ve öğrencilerle ilgili bir isim bulalım, denir. Fikir üretirler. Oyun hatırlatılarak oynanır.

DEĞERLENDİRME:
— Okul açıldığından beri yeni şeyler öğrendiniz. Bunları nasıl öğrendiniz? Her şeyi öğrenmenin bir yolu vardır. Bu yolu öğreten kişi kimdir? Peki, öğretmen; sevgiyi, saygıyı, yardımlaşmayı, doğruyu, yanlışı da öğretir mi? Bu konularla ilgili okulda neler öğrendiniz?
• “Öğretmenler Günü” nün anlamının iyi eğitim görmek, yeni bilgiler edinmek olduğu vurgulanır.
—Şimdi oynadığımız oyunu öyküye dönüştürelim. Bunun için herkes bir cümle söyleyecek. Halkanın en sonunda oturan öykümüzün son cümlesini söyleyecek, denir.
• Öyküye başlamadan önce öykü kahramanları belirlenir; olay ve olaya sonuç bulunur. Buna göre öyküye başlanır.
Oluşturulan öykünün sonunda öyküye bir isim bulurlar. Öykü ile ne anlatmak istediğimiz sorularak öğrenmeleri gerçekleştirilir.
• Öğretmenler Günü için bir şiir öğrenerek gelmişlerse bu şiiri bireysel olarak söylerler.
• Öğrenmemişlerse aşağıdaki ‘’Başöğretmenim, Öğretmenim’’ şiirlerinden biri söylenir. Şiirde geçen belirli sözcüklerin anlamları üzerinde durulur. Çocukların hazır bulunuşlukları tam ise, sözcüklerin başlangıç sesleri üzerinde durulabilir. Daha sonra ‘’Sayılarla Oyuncaklar’’ oyununa geçilir.

BAŞÖĞRETMENİM

Atatürk benim,
Başöğretmenim.
Ne öğrendimse,
O’ndan öğrendim.

Tarih okudum,
Baktım başta O.
Her iyi işte,
Her savaşta O.

Çocuk kalbimle,
İlk onu sevdim.
Atatürk benim,
Başöğretmenim.

Tarık Orhan

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
* Çocuklara bireysel şiir tekrarları yaptırmak içsel zekaya sahip çocukların şiir söylemek istemeyeceğinden ısrarcı davranılmamalı, sadece toplu söylenmesine özen gösterilmelidir.

AİLE KATILIMI:
Bugün öğretmenler haftası başlıyor. Öğretmenime olan sevgimi ve duygularımı şiirle/ şarkıyla / ona sarılarak, minik içten bir öpücükle ifade edebilirim.

Etkinlik Planı: Emel ÖZDEMİR
09.11.2012

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos