Neler yeni

Özel Okul

laram

Yeni Üye
Merhaba meb'na bağlı anaokulu ile sosyal hizmetlere bağlı olan arasındaki farklar neletdir.yardımcı olursanız sevinirim acil.

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
MEB E BAĞLI OKULLAR ANAOKULU ADI ALTINDA ÇALIŞIRLAR. DENETİMİNİ MEB YAPAR.

SOSYAL HİZMETLERE BAĞLI OLANLAR KREŞ / GÜNDÜZ BAKIM EVİ / YUVA ADI ALTINDA ÇALIŞIP HEM MEB TARAFINDAN HEM SOSYAL HİZMETLER TARAFINDAN DENETLENİRLER. YAŞ GRUPLARI ( 0 YAŞ) DAN BAŞLAYABİLİR.

laram

Yeni Üye
HOCAM TEŞEKKÜR EDERİM AMA SORUM TAM OLARAK BEN KREŞ AÇMAK İSTİYORUM VE TAM FİKRİM YOK MEB DEN YADA SOSYAL HİZMETLERDEN AÇMANIN AVANTAJLARINI VE DEZAVANTAJLARINI BİLMİYORUM BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM.

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
HOCAM TEŞEKKÜR EDERİM AMA SORUM TAM OLARAK BEN KREŞ AÇMAK İSTİYORUM VE TAM FİKRİM YOK MEB DEN YADA SOSYAL HİZMETLERDEN AÇMANIN AVANTAJLARINI VE DEZAVANTAJLARINI BİLMİYORUM BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM.
Merhaba laram; öncelikle sizin yaşantınızı sürdürdüğünüz ilin sosyo ekonomik yapısı, annelerin çalışma oranı, bulunduğunuz ildeki kreş ya da anaokulu ihtiyacına göre bunu belirlemenizi öneririm.

Her ikisini kıyaslayacak olursam;

MEB e bağlı olan okullarda 24 aydan itibaren çocuk alabilirken, kreşlerde ''0yaştan'' itibaren alabilirsiniz.

Anaokullarında branş dersleri ile okulunuzu çekici hale getirebilirsiniz. kurumsal bir okul olmayı da tercih edebilir, franchesering sistem ile çalışan bir kuruma bağlı eğitim sürdürebilirsiniz. Bildiğim kadarı ile kreşlerde böyle bir sistem ile çalışan kurum henüz yok.

Anaokulunda çalıştıracağınız personel lisans ya da önlisans mezunu olmalıdır. Lise çıkışlılar da çalıştırılır. Ancak yardımcı abla niteliğindedirler. Kreşler daha çok bakım amaçlı hizmet verdiklerinden KML mezunlarına kadro verebilmekte, daha düşük ücretle öğretmen istihdam edebilmektedirler.

Anaokullarında kullanılan eğitim materyali ile kreşlerde kullanılan eğitim materyalleri yaş grubu itibarı ile biraz farklılık gösterebilmektedir. Okul mevcuduna bebek alınacaksa bebek yatakları gerekebilir. Alınmayacaksa kampetiler gerekecektir.

Her iki kurum içinde şunlara dikkat ediniz:

Açmayı düşündüğünüz binanın büyük bir bahçesinin bulunması mevcudun belirlenmesinde önemlidir. Binayı kiralayacaksanız buna dikkat ediniz.

Odaların ferah, havadar, binanın iyi ısınabilen, ısı kaybı olmayan ve en az 6 odalı olmalı,

Yazımın başında da belirttiğim gibi önemli olan araştırmanızı iyi yapmanız, kadronuzu iyi kurmanız, reklamınızı tam yapınız gerekecektir.

Başarılar dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos