Neler yeni

Özürlüler Kanunu ve İlgili Mevzuat

Ayşe86

Kayıtlı Üye

ÖZÜRLÜLER KANUNU VE İLGİLİ MEVZUAT

1. Anayasa

1.1. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası

2. Kanunlar

2.1. Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşmenin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun ve Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme

2.2. Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun

2.3. 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun

2.4. Başarılı Sporculara Aylık Bağlanması ile Devlet Sporcusu Unvanı Verilmesi Hakkında Kanun

2.5. Belediye Kanunu

2.6. Büyükşehir Belediyesi Kanun

2.7. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun

2.8. Deniz İş Kanunu

2.9. Devlet Memurları Kanunu

2.10. Elektronik Haberleşme Kanunu

2.11. Emlak Vergisi Kanunu

2.12. Evrensel Hizmet Kanunu

2.13. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu

2.14. Gelir Vergisi Kanunu

2.15. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun

2.16. Gümrük Kanunu

2.17. İl Özel İdaresi Kanunu

2.18. İlköğretim ve Eğitim Kanunu

2.19. İmar Kanunu

2.20. İş Kanunu

2.21. Kalıtsal Hastalıklarla Mücadele Kanunu

2.22. Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun

2.23. Karayolları Trafik Kanunu

2.24. Kat Mülkiyeti Kanunu

2.25. Katma Değer Vergisi Kanunu

2.26. Mesleki Eğitim Kanunu

2.27. Milli Eğitim Temel Kanunu

2.28. Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu

2.29. Noterlik Kanunu

2.30. Nüfus Hizmetleri Kanunu

2.31. Ödeme Gücü Olmayan Vatandaşların Tedavi Giderlerinin Yeşil Kart Verilerek Devlet Tarafından Karşılanması Hakkında Kanun

2.32. Özel Öğretim Kurumları Kanunu

2.33. Özel Tüketim Vergisi Kanunu

2.34. Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun

2.35. Pasaport Kanunu

2.36. Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun

2.37. Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu

2.38. Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun

2.39. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu

2.40. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu

2.41. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu

2.42. Terörle Mücadele Kanunu

2.43. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun

2.44. Türk Ceza Kanunu

2.45. Türk Medenî Kanunu

2.46. Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu

2.47. Ulaştırma Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun

3. Kanun Hükmünde Kararnameler

3.1. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname

3.2. Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname

3.3. Özürlüler İdaresi Başkanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname

3.4. Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname

4. Bakanlar Kurulu Kararları

4.1 28/01/2002 Tarihli ve 2002/3654 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı

4.2 07/10/2009 Tarihli ve 2009/15481 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı

4.3 20/05/2010 Tarihli ve 2010/404 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı

4.4 29/06/2010 Tarihli ve 2010/569 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı

5. Yönetmelikler

5.1. 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları İle Özürlü ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmelik

5.2. Bakıma Muhtaç Özürlülere Yönelik Özel Bakım Merkezleri Yönetmeliği

5.3. Bakıma Muhtaç Özürlülere Yönelik Resmî Kurum ve Kuruluşlar Bakım Merkezleri Yönetmeliği

5.4. Bakıma Muhtaç Özürlülerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik

5.5. Büyükşehir Belediyeleri Özürlü Hizmet Birimleri Yönetmeliği

5.6. İşaret Dili Tercümanlığı Hizmeti Verecek Personelin Yetiştirilmesi İle Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik

5.7. Kamu Hizmetlerinin Sunumunda Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik

5.8. Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik

5.9. Karayolları Trafik Yönetmeliği

5.10. Karayolu Taşıma Yönetmeliği

5.11. Korumalı İşyerleri Hakkında Yönetmelik

5.12. Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik

5.13. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği

5.14. Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği

5.15. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Yönetmeliği

5.16. Milli Eğitim Bakanlığı Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliği

5.17. Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü Sayısal Oyunlar Yönetmeliği

5.18. Ismarlama Protez Ve Ortez Merkezleri İle İşitme Cihazı Merkezleri Hakkında Yönetmelik

5.19. Ödeme Gücü Olmayan Vatandaşların Tedavi Giderlerinin Devlet Tarafından Karşılanması ve Yeşil Kart Uygulaması Hakkında Yönetmelik

5.20. Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği

5.21. Özel Mesleki Rehabilitasyon Merkezleri Hakkında Yönetmelik

5.22. Özürlü Bireylere Uygulanacak Destek Eğitim Programları ve Eğitim Giderlerinin Karşılanmasına Dair Yönetmelik

5.23. Özürlü ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Ceza Olarak Kesilen Paraları Kullanmaya Yetkili Komisyonun Kuruluşu İle Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik

5.24. Özürlüler Veri Tabanı Oluşturulmasına Ve Özürlülere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik

5.25. Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları İle Yapılacak Merkezi Sınav Ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik

5.26. Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik

5.27. Sakatlık İndiriminden Yararlanacak Hizmet Erbabının Sakatlık Derecelerinin Tespit Şekli İle Uygulanması Hakkında Yönetmelik

5.28. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü Özürlülerin Bakımı, Rehabilitasyonu ve Aile Danışmanlığı Hizmetlerine Dair Yönetmelik

5.29. Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmelik

5.30. Terör Eylemleri Nedeniyle Şehit ve Malul Olanların Yakınlarının ve Çalışabilecek Durumdaki Malullerin Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İstihdamı Hakkında Yönetmelik

5.31 Türk İşaret Dili Sisteminin Oluşturulması ve Uygulanmasına Yönelik Usul ve Esasların Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik

5.32. Vakıflar Yönetmeliği

5.33. Yapılarda Özürlülerin Kullanımına Yönelik Proje Tadili Komisyonları Teşkili, Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik

5.34. Yurtiçinde İşe Yerleştirme Hizmetleri Hakkında Yönetmelik

5.35. Yüksek Öğretim Kurumları Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliği

6. Genelgeler

6.1. Özürlülerle İlgili 2002/58 sayılı Başbakanlık Genelgesi

6.2. 2005 Özürlülerin İstihdam Yılı Konulu 2004/28 sayılı Başbakanlık Genelgesi

6.3. Özürlülerin İstihdamı Hakkındaki 2006/15 sayılı Başbakanlık Genelgesi

6.4. Kamu Binaları, Kamuya Açık Alanlar ve Toplu Taşıma Araçlarının Özürlülerin Kullanımına Uygun Duruma Getirilmesi ile İlgili 2006/18 sayılı Başbakanlık Genelgesi

6.5. Sendikal Gelişmeler Doğrultusunda Alınacak Önlemler Hakkındaki 2009/12 sayılı Başbakanlık Genelgesi

6.6. Sendikal Gelişmeler Doğrultusunda Alınacak Önlemler Hakkındaki 2010/2 sayılı Başbakanlık Genelgesi

6.7. İçişleri Bakanlığının Malul, Gazi ve Engellilere Ait Araçların Park Etmeleri Konulu Genelgesi

6.8. M.E.B. Kaynaştırma Yoluyla Eğitim Uygulamaları konulu 2008/60 sayılı Genelge

6.9. Sağlık Bakanlığının Özürlü Kişilere Yönelik Sağlık Hizmetlerinin Sunumuna İlişkin 2010/79 sayılı Genelgesi

6.10. Sağlık Bakanlığının Poliklinik Hizmetlerinde Öncelik Sırasına İlişkin 2010/73 sayılı Genelgesi

6.11. Sağlık Bakanlığının Sağlık Kurulu Raporlarının Ücretlendirilmesi konulu 2010/31 sayılı Genelgesi

6.12. Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğünün Özel Huzurevleri ve Yaşlı Bakımevleri Hizmet Binası Bünyesinde Bakıma Muhtaç Özürlüler İçin Özel Bakım Merkezleri Açılması konulu 2008/6 sayılı Genelgesi

6.13. Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğünün Bakıma Muhtaç Özürlülerin Acil Yerleştirme İşlemleri konulu 2008/7 sayılı Genelgesi

6.14. Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğünün Geçici ve Misafir Olarak Bakım Hizmeti konulu 2010/12 sayılı Genelgesi

6.15. Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğünün Bakmakla Yükümlü Olunan Bireyler konulu 2010/13 sayılı Genelgesi

6.16. İçişleri Bakanlığının Engellilere Yönelik Güvenlik Hizmetleri Genelgesi

6.17. İçişleri Bakanlığı’nın Toplu Taşıma Hizmetleri Genelgesi

7. Tebliğler

7.1 Gümrük Muafiyeti Tebliğ (Sıra No:1)

7.2. Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2011/1)

7.3. Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği (Seri No: 57)

7.4. Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği (Seri No:47)

7.5. Gelir Vergisi Kanunu Genel Tebliği (Seri No: 222)

7.6. Katma Değer Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 110)

7.7. Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 7)

8. Sirküler

8.1 Sakatlık İstisnasından Yararlananlar Hakkında Özel Tüketim Vergisi Sirküleri 5

8.2 Malul ve Engellilerin Araç Alımında ÖTV İstisnası Uygulamasının Şartlari İle İstisnadan Yararlanılan Araçların Satışında Vergi Uygulanması konulu Özel Tüketim Vergisi Sirküleri 12

9. Kitapta Yer Almayan ve Özürlüleri İlgilendiren Mevzuata İlişkin Liste

Kaynak: T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos