Neler yeni

Okula Kaç Gündür Geliyoruz? Sayı Grafiği 2

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
Okula Kaç Gündür Geliyoruz?

Bugün kaçıncı gün
grafik
Sayı grafiği
AMAÇ VE KAZANIMLAR

BA Amaç 9. Nesneleri sayabilme.
Kazanımlar
1. 20 içinde ileriye doğru birer birer ritmik sayar.
3. Söylenilen sayı kadar nesneyi gösterir.

Amaç 11. Günlük yaşamda kullanılan belli başlı sembolleri tanıyabilme
Kazanımlar
3. 10 içindeki rakamları okur.
4. 10 içindeki rakamları modele bakarak yazar.

ÖĞRETMENİN ÖN HAZIRLIĞI.

Öğretmen uyum döneminin ardından ağaç biçiminde grafik tasarlar. Bunu uygun bir duvara ya da sınıf giriş kapısına asar.

Hand writing Mutlu El yazısı karakteri ile 48 punt büyüklüğünde 100'e kadar olan sayıları bilgisayarda yazılıp, sarı renkli kağıda çıktı alır. (aşağıdaki dosya içinde mevcuttur.)

UYGULAMA

Güne başlama saatinde birbirlerini görebilecek biçimde oturan çocuklara kaç gündür okula geldikleri sorulur.
Bugünün 1. gün olduğunu, 100 gün olduğunda, 100. gün eğlencesi düzenlenebileceğini, bunun için şimdiden ilginç düşünceleri çocuklardan beklediğini belirtir.

-Peki, sizce gün sayılarını kim yapıştırsın?, diyerek çocukların önerileri alınır.
Ardından her gün bir çocuğun sıra ile sayı yaprağı yapıştırması kararı alınır.

1 sayısını kolları ile havaya, ayakları ile yere, parmakları ile masaya yazarlar. En son öğretmen masalara traş köpüğü sıkar. Köpük üzerine 1 sayısını yazarlar.
Ardından üstünde 1 sayısının ve 1 güneş resminin bulunduğu alıştırma kağıtları dağıtılır. yazım yönüne uygun sayı yazarlarken öğretmen çocukların çalışmalarını över.

Planlama: Emel ÖZDEMİR

Grafik Tasarım: Burcu ÇAY

EMEKLERİNE SAĞLIK ÖĞRETMENİM.

Emine Hoca

Kayıtlı Üye
her yönüyle düşünülmüş bir çalışma olmuş öğretmenim. Emeğinize, fikrinize sağlık :)

leptap

Yeni Üye
okula kaç gün geliyoruz gerçekten 180 gün değil mi ama bu grafik 100 günlük?tekrar mı yapılıyor yoksa ben mi yanlış biliyorum

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
okula kaç gün geliyoruz gerçekten 180 gün değil mi ama bu grafik 100 günlük?tekrar mı yapılıyor yoksa ben mi yanlış biliyorum

leptap;Evet, 180 iş günü okula geliyoruz. Burada verilmek istenen amaç farklı. Grafiği incelediğinizde; buradaki amacın çocuğun aldığı sorumluluğunu yerine getirirken sayıların sıralanışını da kavramasıdır. Ayrıca grafiği inceleyerek yukarıdan aşağıya doğru 10'ar 10'ar sayma becerisini de kendisi keşfederek öğreniyor. Yani tamamen çocuk merkezli bir eğitim modeli.

100. gün ise; önceden çocuklarla belirlenen biçimde eğlence günü olarak kutlanıyor. 1. gün nasıldık, 100 günde neler öğrendik, neler keşfettik? gibi bir takım soruların yanıtlarını da yine kendileri buluyorlar.:003:

Merryy

Yeni Üye
Çok yaratıcı ve çok yönlü bir çalışma. Aradığım tarzda bunun gibiler... Staj yaptığım öğretmenim de uygulamıştı aynısını. Gerçekten çok faydalı. Emeğinize sağlık. Paylaşım için teşekkürler :)

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos