Neler yeni

Satranç Kulübü Kuralım

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
ÇOCUKLARINIZA ADIM ADIM SATRANÇ ÖĞRETEBİLİRSİNİZ.

SATRANÇ KULÜBÜ
SATRANÇ ÖĞRETELİM
KULÜP KURALIM
ÖĞRETMENLER BÖLÜMÜ
ÇOCUK KULÜBÜ
SATRANÇ TAŞLARI

BU BİR STRATEJİ OYUNUDUR. DOĞRU KARAR VERMEYE DAYALIDIR.
ÇOCUKLARINIZA SATRANÇ ÖĞRETMEK İSTERMİSİNİZ?
BU HAFTADAN BAŞLIYARAK GÜNDE 30 DAK ÇOCUĞUNUZLA BİRLİKTE SATRANÇ ÖĞRENEBİLİRSİNİZ. NASIL MI? AŞAĞIDAKİ ADIMLARI İZLEMENİZ YETERLİ. İLERİKİ ADIMLARDA SİZE PİYADA SATILAN KİTAPLAR YARDIMCI OLABİLECEĞİ GİBİ, OKULUMUZ ÖĞRETMENLERİNDEN MURAT ÖĞRETMENLE KONUŞARAK BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.

1. Gün: Okulumuzun Iş Eğitimi öğretmeni Satranç Tahtasini Eline Alarak; çocuklara önce Bu Tahtadaki Renkleri Sordu. Açik Kahverengi, Koyu Kahverengi Olarak Düzenlenmiş Olduğunu, Ancak Asil Satranç Tahtasinin Siyah Ve Beyaz Renklerden Oluştuğunu çocuklarin Anlayabileceği Basitlikte Anlatti. Farkli Satranç Tahtalarini Tanitti. Siyah Ve Beyaz Renk Ile Satranç Taşlari Arasinda Ilişki Kurmalarini Sağlayacak Sorular Sordu.
-satranç Taşlarinin Adini Biliyor Sunuz Değil Mi?
-eveeeet.
-peki O Taşlarin Arasinda Bir De Inek Var. Onu Da Biliyor Musunuz?
-benim Satranç Taşlarimin Arasinda Inek Yok.

Ben: -çocuklar Murat öğretmeniniz Benim Yaptiğim Gibi Sizi şaşirtmak Istiyor Galiba Ne Dersiniz.
-evet öğretmenim. At Var. Fil Var Ama Inek Yok.
Hahahaha

* Satranç Tahtasinda Her Sirada Kaç Kare Olduğunu Tek Tek Saydirdi. Her Sirada Kaç Tane Siyah /beyaz Kare Var? 2. Sirada Kaç Tane? Her Iki Sirada Toplam Kaç Tane? 3. Siradakileri Say, 4 Sirada Toplam Kaç Tane şeklinde Saydirdi. Doğru Söyleyenleri övdü.

1. Ders Bittiğinde çocuklar çok Mutlu Ve Eğlenmiş Görünüyorlardi.

DERS 2: BUGÜN KALEYİ TANIYORUM:

öĞRETMEN:-Satranç tahtasında dikey ve yatay yollar var. Siz yatağınızda dik mi yatay mı yatıyorsunuz?
-Taşlar kaç yoldan dikey hareket ederler? ( 8 yoldan.)
-Birde çapraz hareket eden taşlar vardır. Köşeden köşeye giderler. (siyah ve beyaz taşların çapraz yolları tahta üzerinde gösterildi.)
-Şimdi sağ ellermizi havaya kaldıralım. Sağ elimiz çok işimize yarayacak.
-Satranç tahtasında kaç köşe vardır?
-Bu köşeler çok önemli. Sağ elimizi köşedeki köşedeki karelere koyalım.
-Köşedeki karenin rengini söyler misiniz? (BEYAZ)
-sATRANCI DOĞRU OYNAYABİLMEMİZ İÇİN SAĞ ELİMİZİN BEYAZ KAREYE GELMESİ GEREKİYOR. EĞER BEYAZ KARE DEĞİL, BURADA SİYAH KARE VARSA, SATRANÇ TAHTASINI ''DOĞRU TUTMUYORUZ'' DEMEKTİR.
-Böyle bir durumda ne yapmak gerekir? (Çeviririz öğretmenim.) Bütün çocuklara bu yönerge verildi. Karşılıklı oluşturdukları gruplarında uygulama yapmaları sağlandı. )
-Artık taşları öğrenmeye başlayabiliriz. Önce KALE yi öğreneceğiz. ''Kale'' ne demek? -Afyonkalesi öğretmenim. Savaş yapılmış.
-Güzel. Kale ne yapar? Savunma yapar.
-Bir kaleye girmek isteyenler var, birde kaleyi koruyanlar değil mi?
-Satranç kaç kişi ile oynanır?
-Siyah taşların hepsi bir oyuncuya aittir.
-Beyaz taşların hepsi de diğer oyuncunundur.
-Kale satranç tahtasının neresine konur?
-Oyuncunun birinde siyah kale, karşısındaki oyuncuda ise beyaz kale vardır. Şimdi her oyuncu kalesini uygun yere koysun, bakalım. (sağ köşedeki beyaz karenin üzerine koydular.)
BUGÜN NELER ÖĞRENDİK? Afyon kalesinde olan kaleyi öğrendik.
-Kaç tane kale vardı? gibi benzer sorularla 2. ders bitirildi.

//www.onceokuloncesi.com/dosya/...543b7b3a0f.rar

SINIFTA OKUMA-YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMASINDA RARLI DOSYADAKİ SATRANÇ TAHTASINI BOYADILAR. KALEYİ SAĞ BEYAZ KAREYE YAPIŞTIRDILAR.
BÖYLECE DERSTE ÖĞRENDİKLERİNİ PEKİŞTİRDİLER.

3. DERS: '. 2. Dersin tekrarı yapıldı.
A1 İLE BAŞLAYAN KARELER BEYAZ TAŞLARIN EVİDİR.
A8 E O ZAMAN HANGİ RENK TAŞLAR DİZİLİR?

KALENİN YOLLARI DİKEY VE YATAY YOLLARDIR. AMA ÇAPRAZ HAREKET ETMEZ. BİR OYUNCU KALEYİ ÇAPRAZ HAREKET ETTİRİRSE; ''HATALI HAMLE'' OLUR.
KALELERİMİZİ NEREYE KOYACAĞIMIZI VE HAREKET YOLLARINI ÖĞRENDİK. KALEMİZİ KORUYACAK ASKERLERE İHTİYACIMIZ VAR. BUNLARIN İSMİ NEDİR?
AFERİN. PİYON. KAÇ TANA PİYONUMUZ VAR? ŞİMDİ SAYALIM.
EVET. 8 SİYAH VE 8 BEYAZ PİYONUMUZ VAR.
ACABA KALEYİ KORUMAK İÇİN PİYONLARI NEREYE DİZMELİYİZ?
(MIKNATISLI SATRANÇ TAHTASI ÜZERİNDE SIRA İLE PİYONLARI UYGUN YERE DİZDİLER.)
-Piyonlar nasıl hareket eder, söyler misiniz?
-PİYON; SAĞA SOLA VE GERİYE GİDEMEZ. BİR KARE ÖNE GİDER. ÇAPRAZ GİDER. ÇAPRAZINDA KARŞI TAKIMA AİT TAŞ VARSA ONU YER.
-OYUNA HER ZAMAN İLK HAMLEYİ BEYAZ PİYON YAPAR. PİYON İLK OYUNDA 2 KARE ATLAYABİLİR. AMA SONRA SADECE BİR KERE OYNAYABİLİR.
OYUNDA BEYAZDAN SONRA SİYAH OYNAR.
SİYAH PİYONUN ÇAPRAZINA BEYAZ PİYON GELİRSE ONU YER. (öRNEK VERİLİR)

-ŞİMDİ SIRA ATA GELDİ. KAÇ TANE AT VAR? KAÇ TANE SİYAH, KAÇ TANE BEYAZ?
-SATRANÇ TAHTASINDA ATIN YERİ KALELERİN YANIDIR.
-SATRANÇ TAHTASINDA SADECE AT BİR TAŞIN ÜZERİNDEN ATLAR. DİĞER TAŞLAR ATLAYAMAZ. ÇÜNKÜ O AT. ATLAR ENGEL ATLAYABİLİR DEĞİL Mİ?
-ŞİMDİ DE ATI SATRANÇ TAHTASINDAKİ YERLERİNE KOYALIM.
-BUGÜN NELER ÖĞRENDİK?

4. ders:
Satranç tahtasının kişiye göre durması gereken konumunun çocuklara tekrarlatılması ile derse başlandı. 3. dersin tekrarı yapılırken çocuklar sıra ile satranç tahtasına önce piyonları sonra kaleleri ve atları yerlerine yerleştirirlerken doğru yapanlara övgü dolu sözler söylendi .Yanlış yapanlara doğrusu gösterilirken cesaretlendirici sözler söylendi.
Murat öğretmenimiz:
-Şimdi piyonun piyonu yemesi için size problemler üreteceğim. Eminim hepiniz doğru hareketleri bilebileceksiniz. Hadi başlayalım:
-E 4'deki beyaz piyon D-5'deki siyah piyonu nasıl yer?
-E-4'deki beyaz piyon F-5'deki veya D-5 deki siyah piyonu yemek için nasıl hareket eder?
-E_5'deki beyaz piyon D-6 'daki siyah piyonu yemek için nasıl hareket eder?
-C-5'deki beyaz piyon D-4'deki siyah piyonu yiyemez. Neden?
Çocuklar:-Çünkü piyon geri gidemez.
-Şimdi siz piyon olun. Piyon gibi hareket edin. (Çocuklara roller verildi. Oyun oynandı.)

Yerlerine oturdular. Taşlar karışık şekilde kondu. Yerlerini buldular.
Atlarımızı da yerine koyduk. Atlar; kalenin güvenliğini arttıracaklar.
-At; L şekilnde bir yol izler. Hangi taş önündeki taşın üzerinden atlayabiliyordu?
-At. Evet. Çünkü o atlamayı seviyor. At geriye de gidebilir. ''L'' şeklinde gidip, arkasındaki, önündekini sağ ve solundakini yiyebilir. Taşın durduğu yerden başlayarak 3 öne, 1 yana gittiğimizde at''L'' şeklinde hareket etmiş olur.
-G-5'deki At, E-5'e gelir. (Her çocuk satranç tahtası üzerinde atın hareketlerini uyguladı.)
-Şimdi sıra ile atın hareketlerini yapalım. At gibi hareket edip eve gitme hazırlıkları yapabiliriz.
US MARKA SATRANÇ TAKIMI ALDIRDIĞINIZDA İÇİNDEN ÇIKACAK KİTAPÇIKTA HAMLELER OLDUĞUNDAN, BUNDAN SONRAKİ STATEJİLER İÇİN YAZMANIN DEĞİL, UYGULAMALARIN FAYDALI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM. NEDEN ''US MARKA'' DERSENİZ ASLINA EN UYGUN YAPIDA SATRANÇ TAŞLARI BU MARKADA VAR.

TAŞLARIN HAREKETİ:

PİYON: çocuklar benim adım piyon. Ben çok yavaş biriyim. Bu yüzden tek adım atarım; ama hep ileriye
giderim.

KALE: benim adım kale. Yatay ve dikey olarak istediğim kadar giderim. Yürüyüşü çok severim.

FİL: ben filim. İstediğim kadar çapraz giderim.

AT: satranç oyununda ben atım. çok iyi çifte atarım. iki düz, bir yan giderek rakibimi şaşırtırım.

VEZİR: vezir derler adıma. kimse ulaşamaz hızıma. Dikey, yatay ya da çapraz, giderim tek adımda.

ŞAH: ben satrançta şahım. Her yöne tek adımla yol alırım. bütün taşlar beni korur. Çünkü bu oyunun
kralıyım.

Satrancı uygulamalı öğretmeden önce kağıt üzerinde alıştırmalar yapıyorduk arkadaşlar. Mesela satranç tahtası şeklinde hazırlanmış kağıda şu yönergeleri yazıyorduk; sol alt köşedeki at, sol üst köşedeki samana ulaşıp yemek istiyor. atın etlere basmasına izin vermeden saman yığınına götürür müsünüz?

sağ alt köşedeki kale, prensesi esir almış askerlerden kurtarmak istiyor. askerlere yakalanmadan kalenin prensese ulaşmasına yardım edermisiniz?

fil, çiçekleri ezmeden tavşan arkadaşının yanına gitmek istiyor. onu arkadaşının yanına götürürmüsünüz? Ama dikkat edin çiçekler ezilmesin?

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos