Neler yeni

Sınıfınızda Hiperaktif Öğrenciniz Var mı?

hatiicee

Yeni Üye
arkadaşlar ilk defa bu sene sınıfımda hiperaktif öğrencim oldu. planlamalarda ve etkinliklerde neler yapıyorsunuz?daha önceden sıkıntımız yoktu ama perşembe cuma yağmurluydu. sınıfımız da dar olunca öğrenciyi sıkıyor.. öğrenciye yaklaşımda nelere dikkat ediyorsunuz?

hatiicee

Yeni Üye
bir de bazı arkadaşlar hiperaktif öğrencilerini kaynaştırmaya dahil ediyorlarmış. öğrenci etiketlensin istemiyorum. bir yandan da korkuyorum etiketlenmesin derken çocuğa kötülük mü yapıyorum acaba.

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
Öğretmenem; yazınızdan şunu anladım. Henüz tanı konmamış. Siz hiperaktif olduğunu düşünüyorsunuz, böyle midir?

hatiicee

Yeni Üye
hareketliliğin ve hırçınlığın nedenleri hakkında bilgi almaya çalışırken anne psikiyatriste gittiklerini ve psikiyatrist tarafından böyle bir tanı konulduğunu söyledi öğretmenim.

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
Öğretmenim; öncelikle okul psiloloğunuz varsa onunla işbirliğine geçmenizi öneririm. Sonra RAM.

Bu çocuklar enerji dolu oluyorlar. Bazen ilaç takviyesi gerekebiliyor. Bazen davranışlarını kontrolsüzce yapıyorlar. işte bu nedenle sizin sınıf içindeki davranışları karşısında görmezden gelmeniz, olumlu davranan çocukları takdir etmeniz gibi olaylara kayıtsız kalabiliyorlar.

bazen ise işe yarayabiliyor. Ama olumsuz davranışların üstünde durmanız sınıf yönetiminiz açısından olumsuz davranışların çoğalmasına zemin hazırlayabilir.

Oturulması gereken durumlarda oturan öğrencilerinizi görün ve

-Bravo size. Zamanında oturduğunuz için sizi kutlarım, deyin.

Bir sonraki olayda olumlu davranışlar gösteren çocukları öpün.

Bir sonrakinde ise ne yazık ki toplumumuzda ödülün yeri olduğundan ödül beklentisine cevap bulacakları şeker, balon vermek gibi ödülü kullanın.

ve asıl önemlisi sadece olumlu davranışta bulunanlara verin. Kararlı olun. Size olumsuz sözcükler söyleyebilir, bunlar savunma mekanizmasıdır.
-bana zaten annem alıyor, ben zaten sevmiyorum, gibi...

Bunları uygulamışsanız, farklı önerilerde bulunacağım.:)

hatiicee

Yeni Üye
öğretmenim bu yöntemleri gerçekten kullandım.perşembeye kadar işe yarıyordu ama perşembe günü sen beni kandırarak istediğin şeyleri yaptırmaya çalışıyorsun o yüzden bu çocuklara ödül veriyorsun dedi.etkinliğin en can alıcı, arkadaşlarının en çok konsantre olduğu anda masanın altına girip ben çok sıkıldım artık demeye başladı, ardından da motor gibi sesler çıkardı.

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
öğretmenim bu yöntemleri gerçekten kullandım.perşembeye kadar işe yarıyordu ama perşembe günü sen beni kandırarak istediğin şeyleri yaptırmaya çalışıyorsun o yüzden bu çocuklara ödül veriyorsun dedi.etkinliğin en can alıcı, arkadaşlarının en çok konsantre olduğu anda masanın altına girip ben çok sıkıldım artık demeye başladı, ardından da motor gibi sesler çıkardı.
Çok bilinçli bir çocuk. Siz ne dediniz?

Ben uyguladığınız planın bu çocuğa basit geldiğini düşünüyorum. Onun için seviye grubunuzun üstünde bir planlama yapmanız yerinde olacaktır. o na ilgiç gelmeli, dikkatini çekebilmelisiniz.

sayın hocam;
hıperaktıf olan cocugu durdurmak zordur ama mutlaka onun da ılgısını ceken bırseyler vardır önce onu gercekten cok sevdıgınızı gosterın sevgıye ınanan cocuk üzmekten korkar veya kıyamaz.sonra onun dıkkatını verıp onu zorlayan etkınlıklerle onu durdurabılırsınız belkı:) umarıım işe yarar öğretmenim.

öğretmenm benımde hiperaktıf oğrencım var hıperaktıf olduqu ıcın oturması bıraz guc oluor arkadaslarndn koparmayn ama herdaım gozlemnz altnda olsun eqıtımdede dıkkatı daqınk olduqundan oyun oynayark oqretmenzı tawsıye ederm kostrn bır sayı gostern kostrun bır sayı daha ve ınanın ıse yarıor :)

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos