Neler yeni

Suluboya Yaparken Bardağın Dökülmemesi İçin Yöntem

Musa BAL

Yeni Üye
Anasınıflarında suluboya çalışmaları yaparken sıkça karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi de bardaktaki suyun masaya dökülmesidir. Su masaya dökülünce hem kağıtlar ıslanıyor hem de değişik sıkıntılar ortaya çıkıyor.
Suluboya yaparken bardağın dökülmesini ciddi anlamda önlemek amacıyla aşağıdaki yöntemi uyguladık.

Bu yöntem anasınıfımızda oldukça işe yaradı. Diğer okul öncesi eğitim kurumlarında da kullanılabilir ve yaşanan ufak çaplı kazaların önlenmesinde okul öncesi öğretmenlerine ve öğrencilerine yardımcı olabilir.

Yöntem: Mukavvayı örnekteki gibi kesiyoruz ve kağıt ya da plastik bardağı mukavvaya yapıştırıyoruz. Kuruduktan sonra çocuklara veriyoruz. Yerle temas eden yüzey geniş olduğu için devrilme tehlikesi ortadan kalkıyor.

NOT: Çocuklara ilk defa suluboya verecekseniz mutlaka bardağa suyu az koyunuz. Bardağın üçte biri kadar su koymak yeterli olacaktır.
Tüm okul öncesi öğretmenlerine kolay gelsin :)

Uygulama Örnekleri:

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
Çok iyi bir fikir. ilk fotoğrafa baktığımda altta oyun hamurunun üstüne yapıştırılmış gibi gördüm.:)

Geniş yüzeyli kaplar kullanmayı tercih ettiğimden hiç böyle bir sıkıntı yaşamamıştım.

Ben bu problem durumunu çocukların çözmesini, çözüm önermelerini, deneyerek bulmalarını sağlardım.

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos