Neler yeni

Tilki ile Üzümler

Hacer Hoca

Kayıtlı Üye
okul öncesi
masalları
tilki ile üzümler
çocuk masalları
hikayeleri

TİLKİ İLE ÜZÜMLER

Yazın en sıcak günlerinden biriymiş. nasıl olmuşsa o gün kurnaz tilki aç kalmış.
Tilki :
- şu çalının arkasında av bulurum şu kayanın arkasından yiyecek bulurum diye geziniyormuş..​

Zavallı tilki güzel bir av bulma düşüncesiyle bütün gün ormanı çayırları dolaşmış durmuş.
ama ne yazıkki ne ormanda nede çayırlarda şöyle ağzına layık bir av bulmamış.üstelik tilki çok dolaşmaktan bitap düşmüş..​

o kadar yorgunmuşki
- bir gölgelik bulsam da biraz uyusam diye düşünüyormuş.
nihayet gölge bir yer bulmuş hemen buldupu yere uzanmı. he biraz uyumak hemde yorgun ayaklarını dinlendirmek istiyormuş.tilki bulunduğu yere iyice yayılmış.
yorgunluktan tilkinin gözleri kapanmış. ama ne yazıkki boş midenin gurultusu bir türlü tilkiyi uyutmuyormuş..tilki bir süre yattığı yerde bir sağa bir sola dönmüş durmuş.karnı tok olsaymış.tilki hemen uykuya dalacakmış .​

uzandığı gölge meğerse bir asma bahçesinin içimdeymiş.
tilkinin gözleri birden asmanın üzümlerine takılmış karnı aç olan tilkinin ağzından sular akmışş.
kendi kendine konuşmaya başlamış.
ne kadar güzel üzümler hepsi güneşte kızarmış bunların tadıda harikadır.kısmetim ayağıma kadar geldi daha ne duruyorum ki..hemen tadına bakmalıyım tek yapacağım iş birazcık zıplamak demiş.
çabucak yattığı yerden kalkmış.
kendine en yakın üzüm salkımıını gözüne kestirmiş.
ardındanda ilk zıplayışını yapmış yapmış ama tilkinin boyu üzümlere yetişmemiş..
üstelik var gücüyle zıplamasına karşın asma ağacından bir tek üzüm bile koparamamış.​

tilki tekrar denemeye karar vermiş.
bu sefer iyice gerilmiş. gerilmiş. sonrada var gücüyle asmaya doğru zıplamış. tabi gene boyu yetmemiş.açlıktan gözü dönen tilki iyice hırs yapmış.
- kesin bu üzümleri yiyeceğim yemezsem banada tilki demesinler diye inat etmiş.
tekrar büyük bir hırsla gerilmiş ve zıplamış bir daha bir daha derken tilki iyice yorulmuş..​

artık parmağını oynatacakk gücü bile kalmamış. kurnaz bilinen tilki ne kadar zıplarsa zıplasın o üzümleri koparamayacağını anlamış..​

yorgunluktan tilkinin dili bir karış dışarı düşmüş..üstelikte zıplamaktan kan ter içinde kalmış..​

karnı aç olan tilki üzümlerin tadına bakamayacağının farkına varmış..​

-yaptığım onca çaba boşuna gitti yorgunluğumun artması da çabası demiş..​

yorgunluktan ve başarısızlığın verdiği sinirle kendi kendine konuşmuş.​

şu işe bak dinlenmek için buraya uzanmıştım beş para etmez üzümler için kendimi yordum perişan ettim üstelik bütün hayvanlar beni kurnaz bilirler. ama bu durum karşısında hiç bir şey yapamıyorum demiş.​

biraz dinlendikten sonra buradan gitmeye karar vermiş.zaten sabahtan beri karnı açmış üstüne üstlük susuzluğu iyice arttmış.
çünkü hırsına kapılıp hiç durmadan hiç durmadan zıplaması tilkiyi iyice terletmiş. bir süre asmaların altında dinlenen tilki kendine gelince düşündüğü gibi yapmış​

ağr ağır yola koyulmuş. kuyruğu kulakları düşmüş başı eğik bir halde yürüyormuş.​

tilki yürürken bir ara duraklamış..​

içinde başarısızlığın verdiği bir sıkıntı varmış.
son bir kez daha asma bahçesine dönüp bağırmış.​

- az evvelde söylemiştim bu üzümlerin hepsi koruk daha olmamışlar. bu nedenlede bu üzümler beş para etmez demiş.yazıkk o kadar uğraştığıma yazık hepiniz daha ham üzümsünüz!! benim ağzıma layık değilsiniz zaten demiş.​

sonra bitkin bir halde yürümesine devam etmiş.. içindende​

- işte olmayacak hayaller peşinden koşmanın sonu budur. buda bana ders olsun diyormuş..​

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos