Neler yeni

Türkiye'de Gerçek Öğretmen İhtiyacı Ne Kadar?

Musa BAL

Yeni Üye
Gerçek Öğretmen İhtiyacı Ne Kadar..

27 Haziran TBMM konuşmasında MHP milletvekili OECD raporlarıyla öğretmen ihtiyacını açıkladı.

Ahmet Bulut, Milli Eğitim bakanlığının verdiği rakamla gerçek öğretmen açığının uyuşmadığını gerçeklerin saklandığını açıkladı. İşte o açıklamalar;
OECD ülkeleri baz alındığında ülkemizde öğretmen ihtiyacı çok fazladır. 2012 Eğitim Raporu'na göre, OECD ülkelerinde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ortalama 15,9; ortaokulda 13,7; liselerde 13,8'dir. Bu ortalamalar baz alındığında, ülkemizde ilköğretimde 69 bin 775, ortaöğretimde 109 bin 781, liselerde 33 bin 598 olmak üzere Türkiye'nin 213 bin 154 öğretmene ihtiyacı vardır. Bu, kendimizi kalkınmış, onlarla denk gördüğümüz ülkelerin seviyeleri baz alındığında ortaya çıkan sayıdır ancak bakanlığımız "Benim ihtiyacım 128 bindir." diyerek deklare etmiştir yani bunu yarı yarıya bir sayı vermiştir. Ancak Bakanlığa verilen kadro ise maalesef 37 bin 706'dır. Bakanlık diyor ki: "Benim ihtiyacım 128 bin öğretmen." Hükûmetin Millî Eğitim bakanlığına vermiş olduğu kadro 37 bin.
Bu konuşmaya Ak Parti adına Avni ERDEMİR cevap verdi;
Değerli arkadaşlar, bakın, 2002'den günümüze 357 bin öğretmen atandı. Bu, şu anda çalışan öğretmenlerimizin yarısından fazlası anlamına geliyor. Evet, 2012'de cumhuriyet tarihinin en fazla öğretmenini atadık ki toplam 57 bin öğretmen.

Değerli arkadaşlar, AK PARTİ İktidarında 357 bin öğretmen atanacak, kendi dönemlerinizdeki durum hiç söylenmeyecek, bütün atanamayan öğretmenlerin hesabı AK PARTİ iktidarından sorulacak.

Gelin arkadaşlar, biraz gerçekçi olalım. 2002'de devrettiğiniz Türkiye'de atanamayan öğretmen ve atanamayan öğretmen sorunu yok muydu? Elbette o gün de vardı bu sorunlar. Eğer konuya böyle yaklaşırsak, bugün atanamayan hukukçuları ne yapacağız, atanamayan iktisatçıları ne yapacağız, atanamayan jeologları, arkeologları ne yapacağız?
Yapmamız gerekeni hep söylüyoruz: Büyümek, gelişmek. Bizim 2023 vizyonunda ortaya koyduğumuz 500 milyar dolar ihracat, dünyanın en büyük 10 ekonomisi hedefine ulaşmaktır çözüm. Bunu başarırsak ne atanamayan öğretmen ne atanamayan diğer meslek sahiplerinden söz edeceğiz, sorunlar kendiliğinden çözülecek inşallah. Hükûmet olarak bugün yaptığımız da gençlerimize gerçekleri söylemek, milletimizle birlikte bu ülkeyi kalkındırmak ve işsizliği azaltmaktır. Bunu, biz, milletimizle inşallah birlikte başaracağız.

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos