Neler yeni

Okul Öncesi Yönetmeliği'nde değişiklik

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği'nde değişikliklere gitti.
Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikte, anaokulu, 37-66 ay arası çocukların eğitimi amacıyla açılan okul, ana sınıfı 48-66 ay arası çocukların eğitimi amacıyla örgün ve yaygın eğitim kurumları bünyesinde açılan sınıf, uygulama sınıfı 37-66 ay arası çocukların eğitimi amacıyla okul öncesi eğitimle ilgili program uygulayan mesleki ve teknik öğretim kurumları bünyesinde açılan sınıf olarak tanımlandı.
Yönetmelikteki “60-72 aylık çocuklara” ibaresi, “60-66 ay arası çocuklara” olarak değiştirildi.
eğişikliğe göre, anaokulu ve uygulama sınıflarına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 37 aydan gün alan ve 66 ayını doldurmayan çocukların kaydı yapılacak.
Ana sınıflarına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 48 ayını dolduran ve 66 ayını doldurmayan çocuklar kaydedilecek.

Velinin isteğine göre

Rehberlik araştırma merkezlerinde oluşturulan Özel Eğitim Değerlendirme Kurulunca düzenlenen rapor sonucunda okul öncesi eğitim kurumlarına yerleştirilmeleri uygun görülen 37-66 ay arası çocuklar, ağır ve çok ağır düzeyde zihinsel ve birden çok yetersizliği olmamak şartıyla 10 çocuk bulunan sınıflarda ikiden, 20 çocuk bulunan sınıflarda ise birden fazla olmayacak şekilde kaydedilecekler.
60-66 ay arası çocuklardan gelişim yönünden hazır olduğu anlaşılanlar, velisinin yazılı isteği üzerine ilkokula, diğerleri ise okul öncesi eğitim kurumlarına kaydedilebilecekler.
Okul öncesi eğitim kurumlarının denetimi, il milli eğitim denetmenlerince ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılacak.

Sabah

60-66 aylık velinin isteği üzerine ilköğretime başlayacak denilmiş.Benim kızım 2008 mart 18 doğumlu bu durumda isteğe bağlı mı olacak kafam çok karışık okullarda müdürlerinde çok bilgisi yok net cevap alamıyorum:(

kalender

Yeni Üye
MERABA ARKADASLAR BU SON RESMİ AÇIKLAMAYI PEK ANLAMADIM BEN.BENİM OĞLUM 2008 EYLÜL DOĞUMLU.BU AÇIKLAMADAN ÖNCE 60 AY OLANLAR ANA SINIFINA KAYIT SARTI VARDI.ŞİMDİ İSE 48 AY OLARAK DEĞİŞTİ SANIRIM.NE OLACAĞINI TAM OLARAK BİLEN VARMI.BEN ANA SINIFINA KAYIT YAPTIRABİLİCEMMİ ACABA......

60-66 aylık arası çocuklar isteğe bağlı olarak 1. sınıfa gidecek... ama 66 aylıktan itibaren
1. sınıfa başlamaları şart.

48-66 aylık arası çocuklar anasınıfına kayıt edilecektir.

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
60-66 aylık velinin isteği üzerine ilköğretime başlayacak denilmiş.Benim kızım 2008 mart 18 doğumlu bu durumda isteğe bağlı mı olacak kafam çok karışık okullarda müdürlerinde çok bilgisi yok net cevap alamıyorum:(
Merhaba Belinbatu; 2007 30 Mart doğumlulara kadar olan çocukların kayıtları 1. sınıfa yapılacak. Sizin çocuğunuz bu sene değil ama seneye 1. sınıfa sistem tarafından otomatik atılacaktır. Ancak o tarihe kadar sizin çocuğunuz 1. sınıfa başlama olgunluğuna erişmemiş olursa, o takdirde Dr. raporu ile bunu okul idaresine bildirdiğiniz takdirde isterseniz ana sınıfına isterseniz evde bu süreyi doldurmasını sağlayabileceksiniz.

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
MERABA ARKADASLAR BU SON RESMİ AÇIKLAMAYI PEK ANLAMADIM BEN.BENİM OĞLUM 2008 EYLÜL DOĞUMLU.BU AÇIKLAMADAN ÖNCE 60 AY OLANLAR ANA SINIFINA KAYIT SARTI VARDI.ŞİMDİ İSE 48 AY OLARAK DEĞİŞTİ SANIRIM.NE OLACAĞINI TAM OLARAK BİLEN VARMI.BEN ANA SINIFINA KAYIT YAPTIRABİLİCEMMİ ACABA......

Evet, ana sınıfına kayıt yaptırabileceksiniz. 2007 Nisan doğumlulardan başlamak üzere 2008 Mart doğumlulara kadar ana sınıfına kayıtları yapılacaktır. Hayırlı olsun.:)

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos