Neler yeni

Arama sonuçlarınız

1. P

ÖFKELİ ve SALDIRGAN ÇOCUKLARA NASIL YAKLAŞILMALI?

ÖFKELİ ve SALDIRGAN ÇOCUKLARA NASIL YAKLAŞILMALI? Bütün duygularımız yaşadığımız olaylara bağlı olarak şekillenir. Güzel bir haber aldığımızda mutlu oluruz. Sevdiğimiz birine zarar geldiğinde üzülürüz ve kaygılanırız. Ama asıl önemli olan hissettirdiklerinden çok bu duyguları nasıl yaşadığımız...
  2. P

Çocuklarda Sosyal Fobi

Çocuklarda Sosyal Fobi Sosyal fobi, başka insanların bulunduğu ortamlarda aşırı heyecan ve korku duyma ile karakterize bir fobi türüdür. Toplum içinde bulunmaktan, topluluk önünde konuşma yapmadan kaçınma davranışları sosyal fobi içerisinde en sık görülen davranışlardır. Çocuklarda ise sosyal...
  3. P

Çocuğum Neden Yalan Söylüyor ?

Çocuğum Neden Yalan Söylüyor ? Yalan söylemek, insanın kaygı ve korku duyduğu anlardan kurtulmak için başvurduğu savunma mekanizması, yani kendini koruma yoludur. Bu yolu çoğunlukla yetişkinler kullanır. Peki, çocuklar ilgi çekmek için mi yoksa farklı bir nedenden ötürü mü yalan söylüyorlar...
  4. P

Çocuklarda Stresin Bedensel İfadesi

Çocuklarda Stresin Bedensel İfadesi Çoğumuz, hayatımızda zorlu dönemlerden geçerken vücudumuzda, duygularımıza eşlik eden fiziksel sıkıntılar yaşarız. Bu duygusal stres, pek çok sağlıklı çocuk ve ergende de, karın ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı ya da kusma şeklinde fiziksel belirtilerle...
  5. P

Anne babalar karne alan çocuğa nasıl yaklaşmalıdır?

Eğitim-Öğretim yılının sonuna gelirken, milyonlarca öğrenciyle birlikte anne ve babaları da merak ve heyecanlı bir bekleyiş sarmakta. Bu eğitim-öğretim döneminin sorumluluk ve gerekliliklerini yerine getiren öğrenciler tatili düşünerek sevinirlerken, bazı öğrencilerimiz de karnesi yüzünden...
  6. P

Yaşlara göre çocuklarda oyun

Çocuk hangi yaşta neyi oynamalı?...Oyunların çocukların duygusal ve zihinsel gelişimleri açısından önem arzettiği yadsınamaz bir gerçektir.Bu önemli hususta ailelerinde doğru bilinçlenmesi gerekmektedir. Oyun, birçok ailede, çocuklarının onları rahatsız etmeden kendi kendine oyalandığı bir...
  7. P

Ev Ödevleri

Ev Ödevleri Ev ödevleri, çocuk ilkokula başladığı andan itibaren etkisini evin içinde hissettirir. Okulda geçirdiği uzun ve yorucu saatlerin üzerine evde de oyun oynaması sınırlandırılmakta ve birtakım zorunluluklara “ödev” denilerek yapması beklenmektedir. Bazıları bu durumu olduğu gibi...
  8. P

Anne, Baba ve Eğitimciler İçin Çocuk Psikiyatrisi

Anne, Baba ve Eğitimciler İçin Çocuk Psikiyatrisi- Prof. Dr Mücahit Öztürk Uçurtma Yayınları / Çocuk Eğitimi Dizisi
  9. P

Çocuklarda Merak ve Soru Sorma

Bir çocuğun gelişiminde fiziksel ve bilişsel hazır bulunuşluğun yanı sıra çevresel faktörlerin de önemi büyüktür. Çocuk önce çevresini, insanları, dili, nesneleri kısacası dünyayı gözlemleyerek öğrense bile bir sonraki aşamada kendini ifade ederek sorular sormaya, nesneleri ve olayları...