Neler yeni

Okul Öncesi Eğitimde Geri Adım

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ve bazı milletvekillerinin, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasını içeren yasa teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Kanun teklifinde, okul öncesi eğitime yer verilmedi. Gerekçe fiziki alt yapının yetersiz olması.

Kanun teklifinde, okul öncesi eğitimin zorunluluk kapsamından çıkarıldığı öğrenildi.

Bunun yerine birinci sınıfa başlama yaşının 7'den 6'ya çekilmesi planlanıyor.

İlköğretime başlama yaşı 6 olunca, okul öncesi eğitime başlama yaşının da 5 olması gerekiyor. Ancak hazırlanan kanun teklifinde buna ilişkin bir ifade yer almıyor.
Oysa Milli Eğitim Bakanlığı, 71 ilde okul öncesi eğitimi 5 yaş grubu için zaten zorunlu hale getirmişti.
Gelecek yıl geriye kalan 10 ilde de uygulamayı hayata geçirmeye hazırlanıyordu.
Edinilen bilgilere göre, bakanlığın pilot uygulaması 71 ilde devam edecek. Geriye kalan 10 ilde ne yapılacağı ise henüz netleşmedi.

Teklifin ayrıntıları...
Teklif, İlköğretim ve eğitim Kanunu ile Bazı kanunlarda değişiklik yapıyor. Teklif, zorunlu eğitimin (4 4 4) şeklinde uygulanmasını içeriyor.

25 maddeden oluşan teklifte, Üniversite sınavlarında uygulanan katsayıya ilişkin düzenleme yer alıyor.

Teklif, Rize Üniversitesinin adının "Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi", Kayseri Abdullah Gül Üniversitesinin adının ise "Abdullah Gül Üniversitesi" olarak değiştirilmesi, ayrıca FATİH Projesi ile ilgili düzenlemeleri de kapsıyor.

Kısa sürede yasalaşabilir
Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasını öngören yasa teklifinin, kısa sürede yasalaşması planlanıyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ve bazı milletvekillerinin, İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapan yasa teklifi, 23 Şubat Perşembe günü TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda görüşülecek.

Teklifin, gelecek hafta TBMM Genel Kurulunda ele alınarak yasalaştırılması planlanıyor.

(CNN TÜRK) --

umarım yasalaşmaz zaten sınıflara öğrenci bulunamıyor böyle giderse hiç bulunamaz

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos