Neler yeni

Okul Öncesi Eğitimde okullaşma durumu ve Zorunluluk

YAZIYI AKİM'DE MEB VE MALİYEYE (günde 5 hakkınız var her gün gönderin)
M.E komisyon başkanı Fikri Işık Facebook adresine
Müsteşar [email protected] adresine gönderiniz

Eğitime erişim kapsamında, okul öncesi eğitimde 2012-2013 öğretim yılı verilerine göre, okullaşma oranı yüzde 44’e ulaşmış olmakla birlikte, bu oran AB-27 ortalaması olan yüzde 93,2’nin (2011 yılı 4 yaş nüfusuna göre) altındadır. Ailelerin sosyoekonomik koşullarından kaynaklanan eşitsizliğin giderilmesinde önemli katkısı olan ve eğitimin ileri kademelerindeki başarıya olumlu etkisinin olduğu bilinen okul öncesi eğitimde farkındalığın artırılması ihtiyacı ve imkânları kısıtlı hane ve bölgelerin erişimini destekleyecek önlemlerin alınması önemini korumaktadır. Bu yaş grubundaki net okullaşma oranının en düşük olduğu il yüzde 22,6’yla Hakkari iken en yüksek olduğu il yüzde 70,4’le Burdur’dur.(2014 yılında uygulanacak eğitim politikaları alıntı)

Okul öncesi eğitimde 2002 yılında %11,7 iken 2009-2010 4-5 yaş net %38,55 2010-2011 4-5 yaş net %43,1 2011-2012 5 yaş net %65,69 a ulaşmıştır.Ancak 4+4+4 sistemi nedeniyle okullaşma hızı düşmüş Sayın Mili Eğitim Bakanlığı yetkililerine göre %44 e gerilemiştir.Bu durumun çeşitli sebepleri olmakla birlikte en büyük sebebi ilkokul eğitimine başlamanın yaşının düşürülüp öğrencilerin parasız ve zorunlu eğitim olan 1.sınıfa yönlendirilmesidir.Bu sebepten dolayı birçok köy belde de öğrenci sayısı yetersizliğinden anasınıfları kapanmak durumunda kalıp kadrolu öğretmenler dahi norm fazlası olmuştur.Bu durumda okullaşma hızını yeniden yükseltmek tüm çocukların eğitimde fırsat eşitliği adına okul öncesi eğitimden ücretsiz yararlanması için
OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN ZORUNLU OLMASINI TALEP EDİYORUZ.

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos