Neler yeni

Osman Hamdi Bey ve Eserleri

Osman Hamdi Bey ve Eserleri

( 1842-1910 ) yılları arasında yaşamış olan Osman Hamdi Bey , Sadrazam İbrahim Edhem Paşa'nın oğludur . Paris 'te resim ve arkeoloji eğitimi almış , yurda döndükten sonra Türk arkeoloji ve müzeciliği alanında başarılı çalışmalarda bulunmuştur . Çağdaş Türk müzeciliğinin kurucusu ve ilk Türk arkeloğudur .
Yoğun işleri arasında ressamlığını ihmal etmemiş , resimlerini çoğunlukla Gebze Eskihisar'daki evinde yapmıştır . Türk resminde ilk kez figürlü kompozisyonu kullanmıştır .Uluslararası ün kazanmış bir sanatçımız olan Osman Hamdi Bey'in en ünlü eserleri aşağıdadır :

Kaplumbağa Terbiyecisi

Haremden

İftardan Sonra

Saçlarını Taratan Kız​

İki Müzisyen Kız

Leylak toplayan kız

Vazo Yerleştiren Kız

Mihrap

Silah Taciri

Sultanahmet Cami Önünde Kadınlar

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
Görsel okuma yaptırılabilecek nitelikte bu tablolar için teşekkürler Cemile öğretmenim.:))

Öncelikli amacım, hep çocuklara nasıl yansıtabilirim?, olduğundan, tarih açısı benim için ikinci planda kalıyor, öğretmenim.:005:
Tarihimiz açısından kastım yine sizin de dediğiniz gibi görsel olarak çocukların inceleyebilecekleri, gözlem yapabilecekleri fotoğraflar bana göre.
Örnek vereyim öğretmenim.

Duvardaki süslemeleri gözlemleyelim.
Kıyafetleri nasılmış.
Ne tür araç gereçler kullanılıyormuş gibi.

Bu şekilde de yönlendirebiliriz. ( Dikkat kavramı, farklılıkları söyleyebilme, gözlemlerimizi aktarabilme )

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos