Neler yeni

Üçgenlerden küre yaptık... (Disco topu gibi oldu) :)

Önce kesip katladık... :)
//www.hizliresimyukle.com/images/2013/01/23/H1oJg.jpg
//www.hizliresimyukle.com/images/2013/01/23/nDBwf.jpg
//www.hizliresimyukle.com/images/2013/01/23/D9uRy.jpg
//www.hizliresimyukle.com/images/2013/01/23/sCTog.jpg
//www.hizliresimyukle.com/images/2013/01/23/BLipe.jpg

Sonra birleştirip yapıştırdık... :)
//www.hizliresimyukle.com/images/2013/01/23/F2Q7i.jpg
//www.hizliresimyukle.com/images/2013/01/23/wjxD2.jpg

İşte küremiz... :D
//www.hizliresimyukle.com/images/2013/01/23/L20B.jpg

Disco topuna benzedi. Aslında disco topuna benzedigini farkedince boyatmayı düşündüm ama yapıştırdıktan sonra pastel ya da kalem boya türevleriyle boyatmayı denesem etkinlik bozulurdu. Sulu boya da görünüşünü bozardı. O yüzden bıraktım böyle kaldı... :D
//www.hizliresimyukle.com/images/2013/01/23/I21tX.jpg

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
Biraz kokoşluğu eksik. :005:

Çok hoş bir grup çalışması olmuş. Zaten kağıt renkli olduğundan boyatmaya ihtiyaç yok.

Bu etkinliği biz bayan öğretmenler yaptırmış olsaydık, simleme yapar, pırıl pırıl parlatırırdık. :005:

Ben nasıl yaptırırdım?

Çocuklara fen ve sanat köşelerinden /merkezlerinden pul, boncuk, düğme gibi malzemeler aldırır, bunlarla bu mobilleri yaratıcı süslemelerini isterdim.

Ayrıca etkinliğin başlangıcında ellerine verdiğim şeklin kenar ve köşelerini saydırır, etkinliğin sonunda da sayının değişip değişmediğini kontrol etmelerini sağlardım.

Siz etkinliğe hazırlık sürecini nasıl düzenlediniz?

Hocam daha önce de dediğim gibi 3 boyutlu etkinlikleri mümkün olduğunca az süsletiyorum. (1.si pul sim vs tarzı fazla süsümüz de almaya imkanımız da yok. 2.si de 3 boyutlu etkinliklerin süssüz de kendini gösterdiğini düşünüyorum.) Diğer yandan disco topuna benzeyeceğini baştan tahmin edebilseydim önce tüm kağıtları farklı renklere boyatırdım o da ayrı bir konu... :)

Hazırlık süreci olarak sadece şekillerle ilgili bir hikaye okudum etkinlikten önce. Ki o da pek hazırlık süreci sayılmaz. Lakin ben ilk dönem ritmik sayma harici sayma etkinliği vermeme taraftarıyım. Yani sayılarla nesneleri eşleştirme , sayıları yazma , tanıma , okuma vs. Çünkü 1. sınıfın ilk döneminde bu konu üzerinde yeterince duracaklar ve önceden öğrenmeleri de sıkılmalarına sebep olabilir.

2. dönemde ise sadece rakamları tanıma , rakamlarla nesneleri eşleştirme , 10 nesne içinden istediğim sayıdaki nesneyi ayırma vereceğim. Rakamları yazmayı kesinlikle vermeyeceğim.

Her ne kadar matematik üzerne düşen biri olsam da (Ki geçen sene 60-72 aylık çocuklarla tüm rakamları yazma , 100e kadar sayıları yazma nesnelerle toplama , çıkarma , çarpma işlemine bile geçmiştik) 48-60 ay grubu için ağır olduğunu düşündüğüm şeyleri vermeyeceğim.

Not: Etkinliğin başında ellerine verdiğim şekil daireydi. Kenarı köşesi yoktu. :) Üçgen ise dairenin içindeki başka bir şekildi. :)

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos