Neler yeni

Veronika Ölmek İstiyor - Paulo Coelho

Emine Hoca

Kayıtlı Üye

Veronika Ölmek İstiyor, Brezilyalı yazar Paulo Coelho'nun öbür romanlarında, olaylar hep geçmiş dönemlerde geçiyordu, oysa bu romanda olaylar günümüzde geçiyor, hem de oldukça yakınımızda: Bosna ile sınır komşusu olan Slovenya'da. Veronika, görünüşte, her istediğine sahip bir genç kadındır; renkli bir yaşam sürür, yakışıklı erkeklerle gezip tozar, ama mutlu değildir. Yaşamında bir şeylerin eksikliğini hissetmektedir. Bir gün ölmeye karar verir. Aşırı dozda ilaç alınca hastaneye kaldırılır. Orada kendisine birkaç günlük ömrü kaldığı söylenir. Akıl hastanesinde kaldığı sürece çeşitli insanlarla, çeşitli dünyalarla tanışan Veronika, yabancısı olduğu yeni duyguları keşfeder: Kin, korku, aşk, hatta cinsellik. Ölümü beklerken, çevresindeki insanları gözlemlerken, Veronika, varoluşunun her dakikasının yaşamla ölüm arasında bir seçim olduğunun farkına varır. Paulo Coelho, bu yeni kitabında, çağımız insanını rahat bırakmayan delilik olgusunu işliyor; toplumun normal kabul ettiği kalıpların dışına düşen insanları anlatıyor. Veronika Ölmek İstiyor, farklı düşünceleri yüzünden sık sık başka insanların önyargılarını göğüslemek zorunda kalanlar için değişik bir yaşam tarzı bulma ihtiyacını irdelerken, insanlığın temel sorunlarından birini içeriden bir yaklaşımla ortaya koyuyor

Meltem Hoca

Kayıtlı Üye
Hayatının değerini, anlamını farketmek, yorumlayabilmek için herkesin Veronika ile tanışması gerek. Paulo Coelho' nun etkileyici kitaplarından biri... Teşekkürler:)

Meltem Hoca

Kayıtlı Üye
Kitap 2009 yılında sinemaya da uyarlanmıştı. Film kitap kadar başarılı sayılmazdı ama...

Meltem Hoca

Kayıtlı Üye
Kitaptan uyarlanan filmler bana nedense yavan geliyor. Kitaptaki ruhu, duyguyu filmlerde yakalayamıyorum.
Bu kitabı okumadım ama tavsiyen üzerine listeme ekledim :)
Aynen öyle. Kitabı okuduysam ve sevdiysem mutlaka filmini de izlemek isterim. Ama hep hayal kırıklığına uğrarım sonunda. Kitapta geçen o duygu geçmez, bir şeyler hep eksik kalır, okumak yerine izliyorda olsan içine giremezsin olayların, hep yetersiz gelir filmler.
Bu konuda yine kitabıyla boy ölçüşemese de Yeşil Yol filmi, kitaptan uyarlanan filmler arasında en başarılı bulduğum filmlerdendir. Filmi normal süreden uzun tuttukları için daha derinlemesine işlemişler. Fakat yine eksikleri vardı.
Konu kitap olunca yine çenem düştü, biri beni durdursun!
Sözün özü; kitabın yerini hiç bir şey tutamaazzz :kahve2:

Emine Hoca

Kayıtlı Üye
Aynen öyle. Kitabı okuduysam ve sevdiysem mutlaka filmini de izlemek isterim. Ama hep hayal kırıklığına uğrarım sonunda. Kitapta geçen o duygu geçmez, bir şeyler hep eksik kalır, okumak yerine izliyorda olsan içine giremezsin olayların, hep yetersiz gelir filmler.
Bu konuda yine kitabıyla boy ölçüşemese de Yeşil Yol filmi, kitaptan uyarlanan filmler arasında en başarılı bulduğum filmlerdendir. Filmi normal süreden uzun tuttukları için daha derinlemesine işlemişler. Fakat yine eksikleri vardı.
Konu kitap olunca yine çenem düştü, biri beni durdursun!
Sözün özü; kitabın yerini hiç bir şey tutamaazzz :kahve2:
Yeşil Yol'u istisna tutyorum ben de... Fİlmi de, kitabı da muhteşemdi

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos