Neler yeni

Öğrenme Merkezleri Nasıl Olacak (Resimli Model)

Meltem Hoca

Kayıtlı Üye
Sınıflarımızdaki İlgi Köşeleri, yeni okul öncesi eğitim programında Öğrenme Merkezleri olarak değiştirilmiştir. Program kitabımızda örnek verilen Öğrenme Merkezleri Modeli;

Öğrenme Merkezine Göre Düzenlenmiş Örnek Sınıflardan Görüntüler:

Hacer Hoca

Kayıtlı Üye
Böyle bir sınıf için öncelikle fiziksel ortamın uygun olması gerek..

Şartları çok iyi bir okulda çalışıyor olmama rağmen TAM ANLAMIYLA benzemiyor açıkcası :(

Diyelim ki bir atilim yaptilar ve siniflarimizi bu sekilde duzenlediler. Iyi olur. Fakat boyle bir sinifta kontrolun saglanmasi icin sinifta en az 3 kisi olunmalidir. Aksi takdirde kucuk yas grubunda bu sistemi oturtabilmek icin ciddi anlamda zaman gecmesi gerekir kaldi ki ogrendikleri zaman bile her turlu guvenlik onlemi icin tek basimiza yetismemiz mumkun degildir. Neyse insllah boyle bir sinifimiz olur ileride:))

Emel Hoca

Kayıtlı Üye
Diyelim ki bir atilim yaptilar ve siniflarimizi bu sekilde duzenlediler. Iyi olur. Fakat boyle bir sinifta kontrolun saglanmasi icin sinifta en az 3 kisi olunmalidir. Aksi takdirde kucuk yas grubunda bu sistemi oturtabilmek icin ciddi anlamda zaman gecmesi gerekir kaldi ki ogrendikleri zaman bile her turlu guvenlik onlemi icin tek basimiza yetismemiz mumkun degildir. Neyse insllah boyle bir sinifimiz olur ileride:))
Pınar öğretmenim; Köşeler arasında uzun paravan ya da duvar olmadıktan sonra kontrol kaybedilmez. Resim dikkatli incelendiğinde herşey öğretmenin göz seviyesinde, üzerinde değil.

Böyle bir oluşum için her şeyden önce büyük m2 lazım. Küçücük sınıflarda bazı öğretmenler kisisel dolaplarla duvarların önünü kapatıp köşelere yer bırakmıyorlar.

Böyle olamasa bile köşe dolapları sırt sırta konup farklı köşeler oluşturulabilir. Önemli olan istemek. Biraz yaratıcı düşünce ile yapamayacağımız şey yok.

sanırım adım adım gerçekleştirilmek istenen eğitim şekli montessori eğitimi keşke yeterli alanlar sağlansada sınıflarımız böyle olabilse

own

Yeni Üye
farklı ve ayrıntılı serbest zaman etkinliği arıyorum yardımcı olursanız sevinirim?

arkadaşlar ben mersinde bir anaokulunda müdür yardımcısıyım bu yeni sınıf düzenine göre dolap yaptırmam gerekiyor ancak kimse bilgi sahibi değil canlı bir fotoğrof bile bulamadım bu müfredatı kullanan dolap ve köşe sistemi yapan varsa rica etsem fotoğraf koyabilirlermi şimdiden teşekür ederim.

stajımı yaptığım okul şuan öğrenme merkezi şeklinde düzenlendi,çokta daha iyi oldu :) diğer şekilde kalıp gibi oluyordu serbest zaman-oyun,türkçe dil arka arkaya giriyorduk en azından şimdi çocuk kendi seçiyor merkezini :-D ben çok beğendim öğrenmişte oldum :-D

semra66

Yeni Üye
Arkadaşlar, böyle bir sınıf yaptık diyelim kontrolü de sağladık, oyun etkinliği nasıl olacak? oyuna geniş alan gerekir oyun salonumuz yok ki

camilya

Yeni Üye
biz şu an mevcut durumda bile sınıfımızın tertip düzenini sağlayamıyoruz,temizlikçi yok bişiy yok,merkezleri yapacaz sınıf panayır yerine dönecek,acaba kim düzeltip temizleyecek bu bölümleri,artık materyaller bir tarafta,fen ve doğa materyalleri bir tarafta,boyalar,giysiler vs.............hadi bakalım.....dünya turu yaptılar ya güçlendirme projesinde masa başında sistem değiştiriyorlar,en iyiyi yapmak için iyiyi yok ediyorlar,en iyi için önce alt yapını kur ,yok olmaz illa ağır aksak olacak daha yeni program seminerini almadık dönem ortası oldu,iki seminer dönemi boş boş beklettiler...

Forum istatistikleri

Konular
18,892
Kullanıcılar
27,851
Son üye
Mfbos